Štvrtok, 24. júna, 2021Meniny má Ján

Náš najlepší športovec už dva mesiace neprehral

Sportnet|7. jan 2006 o 00:00

Najlepší športovec Slovenska v roku 2005 Dominik Hrbatý začal novú sezónu v rovnakom štýle, v akom ukončil tú vlaňajšiu - víťazstvami. Na turnaji v austrálskom Adelaide postúpil už do semifinále.

FOTO

Dominik nepozná horkosť prehry už viac ako dva mesiace. Naposledy podľahol 3. novembra Američanovi Roddickovi v 3. kole turnaja Masters Series v Paríži (1:6, 2:6). Potom vyhral challenger v Bratislave, obidva single vo finále Davisovho pohára s Chorvátskom v našom hlavnom meste a teraz u protinožcov ďalšie tri zápasy. Ťahá sériu 10 víťazstiev.

"Cítim sa v dobrej forme, v Adelaide hrám rád," povedal náš tenista do telefónu po včerajšom štvrťfinálovom zápase s Carlsenom (7:5, 6:3). Na turnaji v tomto prímorskom meste triumfoval v roku 2004. Proti dánskemu tridsiatnikovi nastúpil po tretí raz v kariére, ale pripísal si len prvé víťazstvo. Predtým na tvrdom povrchu v Tokiu '02 aj na tráve v Nottinghame '05 s ním prehral v dvoch setoch. "Carlsen je nepríjemný ľavák, hrá systém servis - volej a rezaný bekhend. Mne však išiel servis, fiftíny som získaval v dlhších výmenách od základnej čiary, a tak sa dá povedať, že zápas som mal pod kontrolou," vrátil sa Hrbatý k piatkovému duelu.

Dominik sa v 1. kole rozbiehal s Austrálčanom Junaidom (6:3, 7:5), potom si poradil s ďalším domácim hráčom, bývalou svetovou osmičkou Phillipoussisom (3:6, 6:4, 6:1). "Najťažší bol súboj s Phillipoussisom, po nevydarenom prvom sete som v druhom prehrával 0:2 aj 2:4, no zvládol som kritickú situáciu apodaril sa mi zvrat," povedal 18. hráč svetového rebríčka.

V dnešnom semifinále narazí Hrbatý na 24-ročného Francúza Serru (49.), s ktorým sa zatiaľ na turnajoch ATP nestretol. Serra vyradil v Adelaide Rakúšana Melzera, turnajovú trojku Španiela Robreda i sedmičku Fína Nieminena. "Hrá agresívne od základnej čiary, dobre sa pohybuje. Čakajú ma dlhé výmeny," vravel slovenský tenista pred semifinálovou bitkou.

Turnaj v Adelaide je prípravou na Australian Open (16. - 29. 1.), hrá sa na rovnakom povrchu Rebound Ace s rovnakými loptičkami Wilson. "Do vlaňajška sa v Melbourne hralo s ťažšími loptičkami slazengerkami, to mi viac vyhovovalo. Nič to, zvykám si na zmenu. Všetci máme rovnaké podmienky," doplnil.

Hrbatý hrá v austrálskom lete v netradičnom ružovo-čiernom tričku s dvoma otvormi na chrbte, ktoré si prvý raz vyskúšal vlani na sérii turnajov pred US Open. Američan Agassi sa vtedy zasmial, že by tričko radšej videl na peknej tenistke, ak by si ho obliekla otvormi vpredu... "Teraz som už nepočul žiadne narážky. Vidieť, že súperi si na tričko zvykli a mne sa v ňom hrá v teple veľmi dobre," povedal.

Aj tohto roku slávil Dominik Hrbatý narodeniny v Austrálii, v stredu 4. januára mal 28 rokov. "Boli to sladké oslavy. Dostal som dve torty - jednu od organizátorov turnaja a druhú v reštaurácii. Na veľké hýrenie však nebolo ani pomyslenia, na druhý deň ma čakal zápas s Phillipoussisom," dodal.

Nášho najlepšieho tenistu sprevádza na južnej pologuli tréner Tibor Tóth, v Dominikovej batožine nemôže chýbať počítač s filmami na voľné chvíle. Koncom tohto týždňa sa letecky presunú na ďalší turnaj v novozélandskom Aucklande, aby doladili formu na prvý vrchol roka Australian Open.

Hrbatého víťazná séria

Bratislava - challengerový turnaj

1. kolo: Lacko (SR) 6:3, 6:2
2. kolo: Vacek (ČR ) 6:3, 6:3
Štvrťfinále: Wessels (Hol.) 4:6, 6:2, 6:4
Semifinále: Sabau (Rum. ) 6:0, 6:3
Finále: Bracciali (Tal.) 7:5, 6:1

Finále Davisovho pohára

SR - Chorvátsko v Bratislave

  Ančič (Chorv.) 7:6(4), 6:3,
    6:7(4), 6:4
  Ljubičič (Chorv.) 4:6, 6:3, 6:4, 3:6, 6:4

Adelaide - turnaj ATP

1. kolo: Junaid (Austr.) 6:3, 7:5
2. kolo: Philippoussis (Austr.) 3:6, 6:4, 6:1
Štvrťfinále: Carlsen (Dán.) 7:5, 6:3
Dominik Hrbatý hrá na turnajoch v Austrálii v ružovo-čiernom tričku s dvoma otvormi na chrbte.

FOTO - TASR/EPA

Súvisiace články