Sobota, 19. júna, 2021Meniny má Alfréd

Napriek skeptickým prognózam Atény fungujú

Sportnet|23. aug 2004 o 00:00

Vyše stotisíc divákov súčasne sa v priebehu soboty sústredilo na piatich štadiónoch (atletika 72 000, plávanie 10 890, tenis 8000 na centrálnom kurte, pri skokoch na trampolíne bola veľká krytá hala s kapacitou 19 200 divákov zaplnená asi spolovice, ...

Vyše stotisíc divákov súčasne sa v priebehu soboty sústredilo na piatich štadiónoch (atletika 72 000, plávanie 10 890, tenis 8000 na centrálnom kurte, pri skokoch na trampolíne bola veľká krytá hala s kapacitou 19 200 divákov zaplnená asi spolovice, dráhová cyklistika 5000) jediného olympijského komplexu v Maroussi a všetko prebehlo bez zádrhov. Dobrovoľníci sediaci na početných tenisových empajroch v celom areáli sa z nadhľadu spokojne usmievali, popri informáciách o optimálnom spôsobe dopravy želali odchádzajúcim divákom do ampliónov i bez nich dobrú noc.

Aténske hry sa do svojho druhého polčasu prehupli bez výraznejších organizačných problémov, žiadna z bohatej palety čiernych prognóz o kolapsoch v doprave, informačných systémoch alebo celkovej logistike sa nenaplnila. Bežné výpadky dokážu Gréci pružne riešiť. Organizačné súkolie funguje vcelku nenápadne a necháva vyniknúť škandály s dopingom či rozhodovaním. Nad všetkým však našťastie dominujú dramatické športové príbehy.

Aténčania si získali dôveru

Atény si získali dôveru olympijskej rodiny, ktorú tvorí takmer desaťtisíc športovcov, približne rovnaký počet členov realizačných tímov, ďalej vyše dvadsaťtisíc novinárov a ďalšie tisícky najrôznejších hostí a sponzorov.

Očividne dobre sa bavia diváci-turisti z celého sveta, mesto počas horúcich večerov žije bohatým sprievodným kultúrnym programom. Cez víkend zaznamenalo aténske letisko rekordný počet prepravených pasažierov. Aténsky dopravný systém obdivuhodne zvládol nápor, nápad s olympijským jazdným pruhom sa označuje za geniálne jednoduchý a efektívny. Takmer päťmiliónová aglomerácia je zväčša rýchlo a bezpečne priechodná najmä vďaka novému diaľničnému obchvatu na západe a prípojke na letisko.

"Priznám sa, že nemám veľký vzťah k športu, ale po otváracom ceremoniáli ma olympiáda úplne chytila. Keď vidím to úsilie, a potom radosť, ako sa športovci tešia z úspechu, som hrdý, že sa to deje v mojom meste, že k tomu prispievame aj my šoféri, keď dokážeme všetkých rozvoziť krížom-krážom na miesto včas," hovorí vodič novinárskeho autobusu. Vzápätí decentne sonduje, či nastupujúci nepatrí do širokej rodiny zberateľov odznakov.

Rozľahlá promenáda spájajúca spomínaných päť športovísk okolo olympijského štadióna Spiridona Luisa pri stovkách osviežujúcich fontán pulzuje kozmopolitným štýlom. Burza vstupeniek, improvizovaný beach volejbal podľa nominačného kľúča, kto má chuť - pridá sa, a najmä oslavy najčerstvejších medailistov. Zo supermarketu s olympijskými suvenírmi prúdia tisícky súrodeneckých dvojíc Phévosov a Athén. Maskoti Hier sú všade, na klasických tričkách až po ozdoby esemesiek. Za ceny vyvolávajúce bolenie hlavy. Olympijské emblémy sa po rozpačitom rozbehu pred olympiádou dočkali bohatej žatvy.

Akropola je neprekonateľná

Veselá skupinka fanúšikov v žltých tričkách s nápisom Aussie naokolo oznamuje, že prišli zo Sydney a sú spokojní so svojím nástupníckym olympijským mestom. "Jediným problémom pre nás ostáva časový posun. V Austrálii boli pred štyrmi rokmi nezabudnuteľné hry, no Atény majú navyše Akropolu. Je magická, neprekonateľná silueta," hovorí bývalá plavkyňa Jennifer.

Pozorní dobrovoľníci sú ochotne k dispozícii na každom kroku, niektorí zo svojich ruksáčikov prvej pomoci s fľaškami vody vytiahnu aj opaľovací sprej a nevtieravo ponúkajú opateru najmä severským typom pokožiek.

Slovenská plavkyňa Martina Moravcová mala v Aténach vyššie športové ciele, v dvoch posúťažných dňoch si chce popraviť náladu prehliadkou mesta a jeho historických pamiatok: "Z toho, čo som doteraz videla cestou do olympijského bazéna, mám dobrý pocit. Aténčania to nakoniec všetko stihli a sú veľmi milí. Aj keď niečo len tak napochytre poprikrývali dekoračným materiálom i plachtami s olympijskými emblémami."

Plávanie odovzdalo štafetu atletike

Plávanie odovzdalo v sobotu štafetu topsledovanosti kráľovnej športov atletike, veslári vyprázdnili včera kanál Schinias rýchlostným kanoistom, džudisti halu Ano Liossiu zápasníkom, osirel kanál Helliniko, zlatonosné ryžovisko našich vodných slalomárov. Obrovskému záujmu sa stále tešia všetky kolektívne hry.

Gigantický labyrint hlavného tlačového strediska v sobotu večer premieľal najnovšiu správu o zatknutí ruských turistov, ktorých polícia zadržala pri pokuse prespať v olympijskej dedine s akreditačnou visačkou príbuzného olympionika. S gréckou ľahkosťou sa dvojmesačné väzenie zmenilo na odpustenie zvyšku trestu a život v Aténach ide ďalej. Párik naozajstných športovcov s nápisom Russia si cestou z atletického štadióna v prítmí narýchlo poradil s dvoma pohármi piva a náhlivo nastúpil do autobusu. Hlavná linka premáva 24 hodín denne. Atény sú aj New Yorkom, cez olympiádu nespia. Pešia zóna Plaka sa vyľudňuje až v čase, keď sa na športoviskách pomaly rozcvičujú prví olympionici.


Súvisiace články