Utorok, 15. júna, 2021Meniny má Vít

Napriek dopingovým škandálom dopadnú hry nad očakávanie dobre

TASR|22. aug 2004 o 10:43

Atény 22. augusta (TASR) - Napriek prázdnym sedadlám na mnohých podujatiach a dopingovým podozreniam, ktorých tieň padol na najväčšie grécke medailové ...

Atény 22. augusta (TASR) - Napriek prázdnym sedadlám na mnohých podujatiach a dopingovým podozreniam, ktorých tieň padol na najväčšie grécke medailové nádeje, dopadnú podľa člena organizačného výboru (ATHOC) Hry XXVIII. olympiády lepšie, ako organizátori predpokladali.

Pred niekoľkými mesiacmi sa členovia Medzinárodného olympijského výboru (MOV) obávali, či Aténčania stihnú pripraviť dejiská hier načas. Napokon sa Grékom podarilo pripraviť olympiádu včas, ceremoniál prebehol bez problémov a doteraz sa nepotvrdili ani obavy z dopravného chaosu.

Podľa Syprosa Capralosa, generálneho tajomníka gréckej vlády a bývalého vysokopostaveného člena ATHOC, hry prebiehajú nad očakávania dobre. "Z organizačného pohľadu je to výborné. Televízne spoločnosti vysielajú obrázky z hier do celého sveta, denne rastie sledovanosť hier a aj signál je vynikajúci," skonštatoval Capralos s dodatkom, že pred začiatkom hier "sa vyskytlo množstvo ťažkostí, s ktorými sme sa museli vyrovnať. Myslím si, že väčšiemu záujmu zahraničných turistov zabránili denne zverejňované správy o bezpečnostných opatreniach a otázka, či budú Gréci schopní zorganizovať olympiádu."

Bývalý šéf MOV Juan Antonio Samaranch sa vyjadril, že Atény boli iba krok od straty práva zorganizovať hry. V roku 2000 po narastajúcich časových sklzoch oproti plánom varoval členov ATHOC, aby zvýšili svoju aktivitu pri organizovaní olympiády. Capralos sa však neobával, že by situácia mohla dospieť až do krajnosti. "Ak by som sa bál, nikdy by som sa nepokúšal dosiahnuť tento celonárodný cieľ. A myslím si, že po tvrdej práci mnohých ľudí, bývalej i súčasnej vlády, sme sa dostali do bodu, keď môžeme byť hrdí na to, čo sme dosiahli," dodal Capralos. Člen vládneho kabietu verí, že Gréci naplnia olympijské štadióny po návrate z letných dovoleniek. "Ľudia sa vracajú a chcú získať lístky. Zároveň príde k drobným dopravným problémom, ale verím, že návštevníci budú naďalej rešpektovať olympijský dopravný systém."

Dopingový škandál, po ktorom museli grécku výpravu opustiť dve medailové nádeje, neberie Capralos tragicky. "MOV i ATHOC chcú čisté hry. Preto vykonávame najviac testov v olympijskej histórii - chceme mať víťazov, na ktorých nepadne ani tieň dopingového podozrenia," uzavrej Capralos. "Je mi ľúto gréckych šprintérov. Osobne preferujem zisk menšieho počtu medailí, hlavne nech sú ich držitelia čistí."

Súvisiace články