Piatok, 5. marec, 2021Meniny má Fridrich

Naplno sa vžil do roly "pomocnika" u legendy poľského futbalu

Sportnet|Publikované 30. dec 2004 o 00:00

Prešov - Keď prednedávnom po tri a pol roku zobliekol slovanistický dres, rozhliadal sa Vladimír Bednár (na snímkach) po možnostiach hrať v

zahraničí. To, čo nevyšlo tomuto bývalému futbalistovi Tatrana Prešov voľakedy, keď sa schyľovalo k jeho odchodu do Sturmu Graz, si chcel vynahradiť v lete. Kým sa však aj tentoraz konečne uchytil vonku, podstúpil niekoľko skúšok. Najprv koketoval so Zlínom. Česi síce prejavili eminentný záujem už mesiac pred vypršaním jeho kontraktu na Tehelnom poli, avšak východniar ešte rozmýšľal o iných možnostiach. Keďže druhá strana nemienila čakať, kým dá definitívnu odpoveď, tak táto alternatíva padla. Na rad prišiel poľský Groclin Grodzisk vedený slovenským trénerom Dušanom Radolským. Vlado tam pobudol pár dní a potom zvládol aj sústredenie v Rakúsku. K dohode zase nedošlo a nevyšlo to ani do tretice v maďarskej Tatabányi. No napriek peripetiám si predsa len našiel angažmán v druhej polovici leta a upísal sa na jeden rok s možnosťou predĺženia kontraktu v inom poľskom klube Widzew Lodž. "Keď som tam prichádzal, tak som nebol pre nich príliš známy hráč. Tak sme sa preto rozprávali iba o zmluve na jeden ročník s tým, že ak by ani jedna strana nebola spokojná, tak môžem odísť aj zadarmo. No už mi nedávno naznačili, že by chceli, aby som tu zostal aj dlhšie v prípade postupu. Možno i preto, že sa ozvali niektorí prvoligisti, ktorí by ma chceli."

Bednár mal v jeseni za spoluhráča aj krajana Peškoviča, s ktorým sa spoznal ešte v Slovane. Tento gólman však už odišiel a podpísal kontrakt so Štetínom. Zdá sa, že náš zástupca bude pokračovať v rovnakých farbách. A to aj preto, lebo nielen vedenie klubu a tréner sú s ním spokojní, ale i on našiel plnohodnotné uplatnenie. Widzew je slávny poľský klub s bohatou tradíciou založený v roku 1910. Vo svojej histórii získal štyri majstrovské tituly a vypadnutie z elity do II. ligy, zdá sa, jeho popularite neublížilo. "Je to klub, ktorý má u našich susedov rovnaké postavenie ako na Slovensku Slovan." Všetko nasvedčuje tomu, že prioritou je návrat do najvyššej súťaže (postupujú prví traja a štvrtého v poradí čaká baráž). Bednárovci sú po "polčase" na štvrtej priečke, pričom na druhého a tretieho (Gdynia a Kielce) strácajú zhodne dva body a na lídra - GKS Belchatow desať. "Je to suverén tabuľky, má nový štadión, už tretí rok sa škriabe do špičky a vyzerá to tak, že tentoraz mu to vyjde."

Bednár prišiel do mužstva ako nováčik po troch odohraných kolách. Počas nich sa káder poriadne obmenil, pribudlo zo desať nových hráčov (okrem nášho dua na súpiske boli aj legionári z Nigérie, Austrálie a Grécka, no aj tí sa už medzičasom rozlúčili a putovali inde). V ďalšom priebehu Lodž podľahol už len Kielcam a Gdynii, vo zvyšných desiatich meraniach síl ale nenašiel premožiteľa. Tréner tímu Stefan Majewski, bývalý reprezentant, vyformoval s pribúdajúcimi vystúpeniami optimálnu kostru tímu. Zaujímavosťou je, že prezidentom klubu je legenda poľského aj svetového futbalu Zbigniew Boniek. "Je to naozajstná autorita. Do riadenia klubu vstúpil po tom, čo bolo treba zachrániť prestíž a postavenie futbalu. Pričinil sa o vybavenie licencie pre účasť v zápolení a vložil do kasy aj svoj kapitálový podiel vedno s hlavným sponzorom. Má teda kľúčovú úlohu pri riadení futbalu v RTS."

Počas štrnástich zápasov sa 25-ročný legionár, ktorého označujú na webovej stránke klubu ako "pomocnika" (záložníka), točil nielen na pravej strane stredovej formácie, ale aj na kraji obrany. "Bolo to ku koncu, keď sa nám zranil jeden bek, tak ma tréner presunul dozadu. Aj v Slovane som sem-tam nastupoval v zadnej línii, takže mi to nebolo cudzie."

V tvrdom hernom prejave, v ktorom dominuje rýchlosť, nasadenie a anglické futbalové prvky, Bednár dostal len tri žlté karty. Kouč viedol zverencov k modernému poňatiu, útočným chúťkam. "Meníme miesta, záložníci sa podchvíľou vysúvajú na posty hrotových hráčov. Preto si myslím, že hráme celkom pohľadne a atraktívne." Celkove medzi účastníkmi nie sú veľké výkonnostné rozdiely, aj z toho dôvodu víťazstvá rozdielom triedy bývajú skôr výnimočné než bežné. Niektoré súboje sa parametrami približujú prvoligovým. Widzew Lodž ťaží tiež z toho, že má veľkú rodinu priaznivcov. Na domáce zápasy chodí do 10-tisíc ľudí, k súperom cestuje aj dvetisíc priaznivcov. Najviac sledované je derby v Lodži medzi tímom, v ktorom hrá Bednár a ďalším zástupcom v II. lige - LKS. "Jesenný vzájomný duel bol mimoriadnym zážitok pre mňa, v hľadisku bolo vyše pätnásťtisíc ľudí. Už teraz sa teším na odvetu na jar." A rozhodcovia? "Sú benevolentnejší k niektorým zákrokom, hre nechávajú voľnejší priebeh," predostrel záverečnú zaujímavosť zo svojho pôsobenia na poľských trávnikoch Vladimír Bednár. Inak, do prípravy na jarné účinkovanie sa zapojí až 17. januára, k čomu si neodpustil poznámku, že také voľno ešte ako futbalista nikdy v zime nemal.

Kvôli nemu tréner prehral stávku

Slovákovi sa v Lodži nepodarilo streliť dosiaľ ani jeden gól. Mal pritom množstvo šancí, ale nakoniec sa musel uspokojiť iba s pozíciou prihrávajúceho na zásahy. "Dokonca náš tréner sa so spoluhráčmi stavil, že do konca jesene pretrhnem smolu. Veril mi, lebo videl, že v každom zápase som sa dostal minimálne dva razy do výbornej pozície. Ale buď som to riešil zbytočnou prihrávkou alebo mi pokusy brankári pochytali, prípadne som netrafil bránu. Takže som bol trošku i namrzený pri bilancovaní prvého polroka a možno aj lodivod, ktorý prehral mojou vinou s chlapcami stávku," pripomenul Bednár.

Súvisiace články