Streda, 27. január, 2021Meniny má Bohuš

Napätie rastie: UEFA žiada odklad volieb a hrozí bojkotom kongresu FIFA

Na kombosnímke je šestica vysokých predstaviteľov FIFA, ktorí sú americkými úradmi obvinení z korupcie vo výške niekoľkých miliónov dolárov a ktorých zatkla polícia v stredu. Zľava v smere hodinových ručičiek: viceprezident FIFA a prezident federáci (Autor: TASR/AP)
Sportnet|Publikované 27. máj 2015 o 18:40

Vedenie európskeho futbalu reaguje na zatýkanie čelných predstaviteľov FIFA.

VARŠAVA. Exekutíva Európskej futbalovej únie (UEFA) vzhľadom na stredajšie udalosti v Zürichu požiadala o odklad na piatok naplánovaných volieb prezidenta Medzinárodnej futbalovej federácie (FIFA).

Kontinentálna organizácia zároveň vo štvrtok zváži bojkot kongresu FIFA, ktorý sa začne v rovnaký deň. "Toto vyšetrovanie ničí obraz celého odvetvia," vyhlásil generálny sekretár UEFA Gianni Infantino.

Dodal, že UEFA chce zmenu vo vedení svetového futbalu. Kongres by sa podľa neho mal konať neskôr a nové voľby by sa mali uskutočniť do šiestich mesiacov.

Napätie pred voľbami

V Zürichu deň pred začiatkom 65. kongresu FIFA zadržali pre obvinenie z korupcie siedmich funkcionárov, z toho dvoch viceprezidentov FIFA a jedného budúceho člena exekutívy. Švajčiarske úrady ich zatkli na žiadosť Spojených štátov amerických o extradíciu.

Federálna švajčiarska prokuratúra v ten istý deň začala trestné stíhanie v súvislosti s udelením práv organizátorov MS 2018 Rusku a 2022 Kataru a vykonala raziu v sídle FIFA.

Hlavným bodom kongresu je voľba prezidenta. Favoritom je doterajší líder Sepp Blatter, vyzve ho jordánsky princ Ali bin Al-Husejn. Toho podporuje aj UEFA.

Vylúčili jedenásť funkcionárov

FIFA následne suspendovala jedenásť funkcionárov - vrátane dvoch svojich viceprezidentov Jeffreyho Webba z Kajmanských ostrovov a Eugenia Figuereda z Uruguaja - zo všetkých aktivít spojených s týmto odvetvím.

Ďalšími sú prezident Kostarickej futbalovej federácie Eduardo Li, Júlio Rocha z Nikaraguy, Costas Takkas z Veľkej Británie, Rafael Esquivel z Venezuely, José María Marín z Brazílie a bývalí členovia exekutívy Charles "Chuck" Blazer, Nicolás Leoz (Paraguaj) a Jack Warner (Trinidad a Tobago) či syn posledného menovaného Daryll.

Na udalosti reagoval prostredníctvom vyhlásenia aj prezident FIFA Joseph Blatter.

"Sú to ťažké časy pre futbal, fanúšikov a FIFA ako organizáciu. Chápeme nespokojnosť, ktorú mnohí vyjadrujú. Aby bolo jasné, vítame aktivity vyšetrovateľov v USA, hoci je to nešťastné. Aby som úplne jasne vysvetlil, takéto korupčné správanie nemá miesto vo futbale a každého, kto sa ho dopustí, vylúčime z hry," uvádza sa v komuniké.

Autor: Sportnet

Diskusia

Diskusiu k článku si môžete prečítať na sport.sme.sk

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.