Piatok, 18. júna, 2021Meniny má Vratislav

Nakamurova trauma: zlato alebo koniec sveta

Sportnet|12. aug 2004 o 00:00

Len dvadsať športovcov na svete sa môže hrdiť tým, že dokázali získať olympijské zlato na troch hrách po sebe. Japonský džudista Tadahiro Nomura veľmi túži pridať sa k elitnej spoločnosti. Nie preto, aby sa mal čím chváliť, ale z duše neznáša prehry.

Len dvadsať športovcov na svete sa môže hrdiť tým, že dokázali získať olympijské zlato na troch hrách po sebe. Japonský džudista Tadahiro Nomura veľmi túži pridať sa k elitnej spoločnosti. Nie preto, aby sa mal čím chváliť, ale z duše neznáša prehry. "Cítim, že keď prehrám, bude to pre mňa koniec sveta," vyznal sa 29-ročný rodák z mestečka Nara.

Už dnes je rekordmanom, v najľahšej mužskej kategórii (do 60 kg) len on dokázal obhájiť titul, no on chce byť najlepším zo všetkých. Želá mu to celé Japonsko, veď krajina, kde tento šport pred 122 rokmi zásluhou Jigora Kana vznikol, by sa vďaka nemu konečne dostala na čelo aj individuálnych olympijských džudistických štatistík. V šestici dvojnásobných džudistických olympijských víťazov ju zachraňuje len Nomura a Saito, no ten skončil po olympiáde v Soule 1988.

Keď vo finále atlantských hier pred ôsmimi rokmi zdolal Taliana Giovinazza, svet sa čudoval, no Nomura o štyri roky neskôr prešiel rovnako hladko celým turnajom aj v Sydney. Na ceste do finále skončil nádeje aj nášho zástupcu Mareka Matuszeka. Vychutnať si boj o zlato s Kórejčanom Bu-Kyung Jungom divákom neumožnil, zložil ho po štrnástich sekundách. Odvtedy sa príliš na verejnosti neukazoval, no vlaňajší svetový šampionát doma v Osake si nedal ujsť. Mala to byť tutovka a aj to tak vyzeralo. Až do poslednej minúty semifinále s Tunisanom Anisom Lounifim prechádzal Tadahiro sitom súťaže ako nôž maslom, no vtedy mu znenazdajky vyfučala para. Prišiel nepochopiteľný útlm, čo Tunisan okamžite využil. Nomurovi zostal bronz, ktorý bol v jeho ponímaní to isté, ako keby skončil posledný.

Nechápal to ani jeho strýko Tojokazu Nakamura, olympijský víťaz kategórie do 70 kg z Mníchova, ktorý sa semifinále prizeral z hľadiska. Japonci sa boja, či Tadahirovi kondícia vydrží aj v Aténach, no jeho tréner Hirotaki Okada včera v hlavnom meste Grécka médiá upokojoval. "Nebojte sa, je v dobrej forme a cíti sa pripravený. Nebadať na ňom ani žiadnu nervozitu, ale to sa ešte môže zmeniť." Rébus sa vyrieši už čoskoro. Nakamurova šesťdesiatka je v aténskej hale Liossa s kapacitou 9-tisíc divákov na programe už o dva dni. (rh)

Džudisti s dvoma olympijskými zlatými

David Douillet (Fr.) 2 1 1992 - 2000
Wim Ruska (Hol.) 2 1972
Hitoši Saito (Jap.) 2 1984 - 1988
Peter Seisenbacher (Rak.) 2 1984 - 1988
Waldemar Legien (Poľ.) 2 1988 - 1992
Tadahiro Nomura (Jap.) 2 1996 - 2000

(Pozn. Ruska vyhral v Mníchove 1972 dve kategórie: nad 93 kg i bez rozdielu hmotností)


Súvisiace články