Pondelok, 19. apríla, 2021Meniny má Jela

Najvýraznejšie úspechy slovenského futbalu viedli cez ruské skalpy...

Sportnet|9. dec 2003 o 00:00

Piatkový žreb kvalifikácie na MS 2006 v Nemecku zaradil Slovensko do 3. Kvalifikačnej skupiny, v ktorej mu budú konkurentmi tímy Portugalska, Ruska,

Lotyšska, Estónska, Lichtenštajnska a Luxemburska. "Ja som už pred žrebom tvrdil, že ho budem brať ako realitu. Tak ho beriem aj teraz. Nie som ani spokojný, ani nespokojný. Máme dosť času, aby sme si súperov mohli zmapovať. Pri Portugalsku, Rusku a Lotyšsku to nebude problém, všetci hrajú na Euro 2004, ktoré organizujú práve Portugalci, určite najväčší ašpirant na postup z našej skupiny," hovorí Dušan Galis, od 1. januára 2004 tréner reprezentácie Slovenska.

Najväčší dvaja favoriti našej skupiny sú Portugalci a Rusi. Opakuje sa situácia z Euro 2000, keď sme vedeli o tom, že v kvalifikácii na MS 2002 budeme mať v skupine Švédsko a Turecko. Títo dvaja hrali zápas na Euro 2000 medzi sebou. Pri bezgólovej remíze a nudnom futbale nám neukázali nič, kto vie, čo nám 16. júna v Lisabone ukážu v zápase 1. skupiny Rusi a Portugalci. "Na Portugalcov, Rusov a Lotyšov sa na ME pôjdeme pozrieť osobne, určite získame dostatok informácii aj o ostatných súperoch," dodáva Dušan Galis.

S dvoma mužstvami zo skupiny už kvalifikačné skúsenosti máme. V šiestej kvalifikácii Slovenska, tretej na MS, sa opätovne stretneme s Portugalskom (v kvalifikácii na Euro 2000: 0:3 v Bratislave, 0:1 v Lisabone) a Lichtenštajnskom (kvalifikácia na Euro 2000 a Euro 2004: dvakrát 4:0, dvakrát 2:0), s triom z východu a Luxemburskom sme sa ešte v kvalifikáciách nestretli.

Portugalci vraj nevedia, na čom sú. "Nemám absolútne žiadne skúsenosti s mužstvami z východnej Európy. Musíme to rýchlo dobehnúť. Moji ľudia na tom hneď začínajú pracovať," hovorí brazílsky tréner Portugalska Felipe Scolari.

Ostatným je všetko jasnejšie. "Je to normálna skupina, všetky tímy v nej sú pre nás zdolateľné. Máme v nej dvoch súperov zo záverečného turnaja Euro 2004, čo svedčí o jej sile. Tak ďaleko však ešte nemyslíme, pred nami je Euro 2004," povedal pre Gazeta Rossija ruský tréner Georgij Jarcev. Nezabúdajme, že práve ruský futbal prináša tomu nášmu šťastie a hádam aj nečakané postupy. Cez Spartak Moskva postúpili do jednej zo skupín Champions League futbalisti 1. FC Košice (2:1 a 0:0), cez ruskú dvadsaťjednotku postúpili i Radolského zverenci v o vyraďovačkách na ME 2000 (2:0 a 1:0). S Ruskom má pozitívnu bilanciu aj A tím Slovenska, hoci na konte má len dva priateľské zápasy. V roku 1995 zdolali zverenci Jozefa Vengloša v Košiciach Rusko 2:1, v roku 2000 v Moskve remizovali Slováci 1:1. Rusi sa netrápia tým, že budú hrať s Portugalskom na Euro 2004, hoci portugalské médiá už predpovedajú prehru Rusov a ich psychický otras v kvalifikácii. "Ide o dve úplne odlišné situácie. Na Euro 2004 budú mať Portugalci výhodu domáceho prostredia a silnú podporu publika, v kvalifikácii budú hrať raz doma, raz vonku, sily sa teda vyrovnajú," tvrdí Jarcev, ktorého slová momentálne v Rusku platia. Prišiel totiž do nie najlepšie rozbehnutej kvalifikácie na Euro 2004, Rusko vytiahol na 2. miesto v skupine, dostal ho do baráže, kde prekonal aj Wales.

"Naša skupina je veľmi zaujímavá. Myslím, že o postup budú bojovať štyri tímy: Portugalsko, Rusko, Lotyšsko a Slovensko. Najväčšími favoritmi sú Portugalci a Rusi, Slováci však majú dlhú a veľkú futbalovú tradíciu a tiež môžu ovplyvniť postupové karty. My musíme priviesť body z Lichtenštajnska a Luxemburska, uspieť aj u niekoho zo spomínaných súperov a bodovať doma. Budeme sa snažiť obsadiť druhé miesto v skupine a dostať sa do baráže, v ktorej sa nám teraz tak darilo," hovorí ďalší úspešný tréner, kormidelník Lotyšov Aleksandrs Starkovs.

Medzi Slovenskom a Lotyšskom sa doteraz uskutočnil len jeden zápas, na Cypre vo februári 2000 na úrovni olympijských výberov zdolali Lotyšov zverenci Dušana Radolského 3:1 (góly Kisel, Mintál a Babnič).

Šance Slovenska? "K nim sa nechcem vyjadrovať, budeme sa však snažiť urobiť maximálny výsledok," zatiaľ neodkrýva karty Dušan Galis.

Žreb vyvolal rozporuplné reakcie aj v ďalších skupinách. "Koho chcem? No predsa Holandsko," pateticky žartoval pred žrebom vo Frankfurte český tréner Brückner, veď Česi malo Holanďanov na Euro 2000, v kvalifikácii na Euro 2004, majú ich priamo v skupine na Euro 2004 a... majú ich aj teraz. Ešte íi s rumunskou "podporou"...

Francúzsky tréner Jacques Santini môže byť spokojný, "les bleus" sa nenatrápili v kvalifikácii na Euro 2004 a zdá sa, že sa nenatrápia ani teraz. Z tejto kvalifikácie si zopakujú súboje s Izraelom a Cyprom, spoločnosť im budú robiť aj Íri a Švajčiari (Írsko má šancu na reparát za túto kvalifikáciu) a Faerské ostrovy. "Proti nám sa však chce každý vytiahnuť, musíme si dávať pozor," zopakoval Santini to, čo vravel aj pred začiatkom kvalifikácie na Euro 2004.

Anglicko bude hrať britské derby, stretne sa s Walesom a Severným Írskom. "Aspoň nebudeme musieť cestovať ďaleko," utrúsil Sven Göran Eriksson. Poľsko, Rakúsko a Azerbajdžan Švédovi veľké vrásky na čele nenarobili. "S Poľskom hralo Anglicko stále dobre," hovorí Eriksson, hoci Poliaci už spomínajú na to, ako pred 30 rokmi začala ich "družina" pochod za bronzom na MS 1974 práve úspešnými zápasmi s Anglickom. Šéf severoírskej delegácie Jim Boyce už len ľutoval, že v skupine nie je i Škótsko, to by vraj Bitka o Britániu mohla začať na všetkých frontoch...

Švédsky tréner Lars Lagerbäck nemá najpríjemnejšiu skupinu, Chorvátsko a Bulharsko sú účastníkmi Euro 2004, Island ide prudko hore a kríza v maďarskom futbale hádam nemôže existovať večne. "Dôležité je, že v skupine nemáme Holandsko a žiadneho škandinávskeho suseda, Dánsko alebo Nórsko," bol spokojný Lagerbäck, ktorý už po Euro 2004 bude tri korunky koučovať sám, Tommy Söderberg, jeho partner v trénerskom duu oznámil, že po šampionáte v Portugalsku končí.

Giovanni Trapattoni, tréner Talianska, nebol nadšený zo spoločnosti Škótska a Nórska. "Sú na tom fyzicky dobre, takýto štýl hry nám často robí problémy," tvrdí Trapattoni. "Ale mohlo to dopadnúť aj horšie," dodáva taliansky kouč, ktorého tím má v skupine ešte Slovinsko, Bielorusko a Moldavsko.

Dánsky tréner Morten Olsen nebol nadšený, do Kazachstanu, na pôdu ázijského nováčika európskej kvalifikačnej scény, sa nechcelo cestovať nikomu, horúca grécka a turecká pôda Dánom tiež nevonia, Ukrajina, Albánsko a Gruzínsko sú tiež súperi, ktorí neveštia ľahké súboje. Horúce to však bude najmä medzi Grékmi a Turkami (avšak nie tak, ako keď Srbi prídu v 7. Kvalifikačnej skupine do Bosny...). "Bude to ťažké, ale chcem si naplniť ďalší sen, hrať MS 2006 vo svojej vlasti," tvrdí nemecký tréner Grékov Otto Rehhagel. Zaujímavosťou skupiny bude, že tlačovka po zápasoch Grécka a Albánska sa bude môcť robiť v nemčine, trénerom Albánska je Hans-Peter Briegel.

* * *

MY A FAVORITI V KVALIFIKÁCIÁCH

Kvalifikácia ME 1996

Bratislava: SR - Francúzsko 0:0

Bukurešť: Rumunsko - SR 3:2

Nantes: Francúzsko - SR 4:0

Košice: SR - Rumunsko 0:2

Kvalifikácia MS 1998

Tenerife: Španielsko - SR 4:1

Bratislava: SR - Česko 2:1

Bratislava: SR - Španielsko 1:2

Praha: Česko - SR 3:0

Kvalifikácia ME 2000

Bratislava: SR - Portugalsko 0:3

Bukurešť: Rumunsko - SR 0:0

Lisabon: Portugalsko - SR 1:0

Bratislava: SR - Rumunsko 1:5

Kvalifikácia: MS 2002

Bratislava: SR - Švédsko 0:0

Istanbul: Turecko - SR 1:1

Štokholm: Švédsko - SR 2:0

Bratislava: SR - Turecko 0:1

Kvalifikácia ME 2004

Istanbul: Turecko - SR 3:0

Bratislava: SR - Anglicko 1:2

Bratislava: SR - Turecko 0:1

Middlesbrough: Anglicko - SR 2:1

Celková bilancia (20 zápasov): 1 víťazstvo, 4 remízy, 15 prehier (skóre 10:40)

Súvisiace články