Utorok, 19. január, 2021Meniny má Drahomíra, Mário

Najviac výziev na overenie od Safina, z 11 pokusov mu vyšlo 7

SITA|Publikované 22. jan 2007 o 09:44

MELBOURNE 22. januára (SITA, AP) - Premiérová konfrontácia čiarových rozhodcov s elektronickým systémom vyhodnocovania dopadu loptičky známym ako "jastrabie oko" na Australian Open v Melbourne priniesla ...

MELBOURNE 22. januára (SITA, AP) - Premiérová konfrontácia čiarových rozhodcov s elektronickým systémom vyhodnocovania dopadu loptičky známym ako "jastrabie oko" na Australian Open v Melbourne priniesla po prvom týždni súbojov na úvodnom grandslamovom turnaji roka zaujímavé výsledky. Pravidlo, že rozhodcovia nie sú neomylní, platilo najmä v prípade mužov, kde zaznamenali spolu 79 výziev na overenie dopadu loptičky a až v 40 prípadoch sa musel meniť pôvodný verdikt arbitra. Hráči mali teda ostrejší zrak v 50,63% prípadov. O niečo lepšie dopadli čiaroví u žien, kde zo 44 videozáznamov iba 19 potvrdilo oprávnenosť zmeny pôvodného verdiktu. Percentuálne vyjadrené, hráčky si presadili svoje v 43,18% prípadov. Spomedzi jednotlivých hráčov sa na elektronické oko najčastejšie s nádejou obracal Rus Marat Safin. Z 11 pokusov o zmenu pôvodného verdiktu bolo 7 úspešných. Bývalý šampión Safin uhral tohto roku v Melbourne 3. kolo, kde bol nad jeho sily Američan Andy Roddick.

Možnosť využitia nového pravidla o zaradení videa v sporných momentoch sa v tomto roku uplatňuje v Melbourne Parku po prvý raz a dá sa využiť iba na centrálnom dvorci v Aréne Roda Lavera. Premiérovým grandslamovým turnajom, kde sa objavilo "jastrabie" oko, bol lanský US Open v New Yorku. Medzi tenistami je veľa zástancov elektronického pomocníka hráčov, ale nájdu sa aj takí, ktorí túto novinku "nemusia". Medzi ne patrí aj mužský fenomén Roger Federer, ktorý považuje možnosť opakovania dopadu loptičky za umelé zasahovanie do hry. Švajčiar sa vyjadril, že verdikty čiarových rozhodcov sa takto ľahšie ospravedlňujú a hráči majú na kurte zbytočne veľké slovo.

Autor: SITA

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.