Nedeľa, 5. decembra, 2021Meniny má Oto

Najviac smoly na MS bude mať tím z E-skupiny, ten sa najviac nacestuje

Brazília bude do finále museť nalietať viac ako majster sveta spred štyroch rokov. (Autor: SITA / AP)
SITA|2. dec 2013 o 14:32

Nešťastníkom podľa známeho časopisu bude krajina, ktorú vyžrebujú na pozíciu E4 v E-skupine. Veľa sa nacestuje.

RIO DE JANEIRO. S blížiacim sa piatkovým žrebom skupinovej fázy budúcoročných futbalových MS v Brazílii zaznieva čoraz viac špekulácií, čo sa týka šancí jednotlivých účastníkov v závislostí od výsledku losovania.

Okrem výkonnostného zaradenia predovšetkým európskych reprezentácií, ktoré sa v závislosti na rôznych zhodách náhod môžu ocitnúť aj v tzv. skupinách smrti, sa známy časopis Forbes citujúc niektoré pasáže redaktorov World Soccer zameral na vplyv logistiky a geografických atribútov na konečný výsledok svetového šampionátu.

Veľké vzdialenosti

Forbes poukazuje na to, že problém môže byť nielen vo vzdialenosti medzi dejiskami, ale aj v počasí v jednotlivých regiónoch Brazílie. Posvietil si najmä na E-skupinu turnaja.

"Nešťastníkom" v tejto skupine bude predovšetkým krajina, ktorú vyžrebujú na pozíciu E4. Tá začne turnaj duelom v Porto Alegre, kde je priemerná teplota v čase podujatia 26 stupňov Celzia. Následne sa musí presťahovať do 340 míľ vzdialenej Curitiby (okolo 19 °C).

Na posledný zápas skupiny absolvovať 1700 míľ dlhú cestu do Manaus, ktorý sa nachádza v srdci amazonského pralesa a kde pri priemernej teplote viac ako 32 °C dosahuje vlhkosť vzduchu hodnotu až 83 %.

Naproti tomu tím z pozície E2 nalieta v skupinovej fáze až o polovicu menej a všetky tri stretnutia odohrá konštantne v príjemnej teplote okolo 26 °C.

Brazília nalieta viac

Forbes sa zameral aj na šance usporiadateľskej krajiny triumfovať na domácich MS a priniesol ďalšie geografické štatistické porovnanie. Kým Španieli nalietali počas MS 2010 v JAR 3007 míľ, Brazília by v prípade, že by sa dostali až do finále, čakala takmer raz taká porcia - približne 5500 míľ.

Žreb základných skupín šampionátu bude už v piatok 6. decembra o 17.00 h SEČ v Costa do Sauípe v brazílskom štáte Bahia.

Súvisiace články