Piatok, 5. marec, 2021Meniny má Fridrich

Najväčším lákadlom bude Hewitt

SITA|Publikované 19. sep 2006 o 10:39

BUENOS AIRES 19. septembra (SITA) - Semifinále Davisovho pohára medzi tenistami Argentíny a Austrálie môže byť jedným z vrcholov tohtoročných zápolení v najprestížnejšej mužskej tenisovej tímovej súťaži.

Do Buenos Aires pricestoval napriek avizovanému zraneniu kolena aj najlepší austrálsky hráč Lleyton Hewitt a to znamená pre argentínskych hráčov, ale aj fanúšikov stav pohotovosti. Agentúra Reuters píše o vstupe bývalej svetovej jednotky na nepriateľské teritórium. Z nedávnej minulosti je známych niekoľko prípadov, keď sa arogantne pôsobiaci Hewitt s Argentínčanmi na dvorci nepohodol, čo sa pretriasalo aj verejne v médiách. Vlani na Australian Open mala slovná prestrelka medzi Hewittom a Juanom Ignaciom Chelom a následný Argentínčanov "pľuvanec" smerom k súperovi disciplinárnu dohru. Na tom istom turnaji neskôr Hewitt a David Nalbandian pri striedaní strán o seba "zavadili" ramenami, čo však obaja neskôr komentovali, že nešlo v žiadnom prípade o provokatívny zámer. Do tretice vlani počas štvrťfinálového súboja Davisovho pohára v Sydney Hewitt svojimi hlasnými pokrikmi a prejavmi radosti z nevydarených úderov súpera "vytočil" Guillerma Coriu natoľko, že ten neskôr pre argentínske médiá uviedol, že ak by sa mal správať na kurte ako šašo, tak by radšej vôbec nehral profesionálne tenis. Aj pre tieto dôvody bude blížiace sa Hewittovo vystúpenie pod drobnohľadom argentínskych fanúšikov, ktorých by malo byť počas semifinálového duelu v hľadisku antukového komplexu Parque Roca až 14 000. "Davisov pohár je špecifická súťaž a fanúšikovia v ňom zohrávajú dôležitú úlohu. Musíte rátať s hlasným povzbudzovaním, aj prejavmi intolerancie. Verím však, že naši fanúšikovia sa predstavia z tej lepšej stránky a zachovajú si rešpekt k súperovi," vyjadril sa pred súbojom s Austráliou najlepší argentínsky hráč David Nalbandian. V tíme kapitána Alberta Manciniho figurujú ešte ďalší dvaja kvalitní antukári Agustin Calleri a Jose Acasuso, kvarteto nominovaných uzatvára "žolík" Chela. Austrálčania vyrukujú okrem Hewitta aj s Markom Philippoussisom, ktorý sa vrátil do tímu po dva a pol roku a ktorý sa podieľal na daviscupových tituloch pre protinožcov v rokoch 1999 a 2003. Vo výbere kapitána Johna Fitzgeralda figurujú aj výborní hráči do štvorhry Paul Hanley a Wayne Arthurs.

Argentínčania sú doma na antuke takmer nezdolateľní, čo platí už osem rokov. Do semifinále Davisovho pohára postúpili po štvrtý raz za posledných päť rokov, ale finále si z týchto štyroch pokusov nezahrali ani raz. Stále totiž podľahli na pôde súpera, pričom vlani im cestu do finále zahatali v Bratislave Slováci. "Máme veľkú šancu konečne postúpiť do finále. Náš súper má však za stavu 0:0 rovnaké možnosti. A s Hewittom bude veľmi silný," myslí si Nalbandian. Práve lanské štvrťfinále, keď Austrálčania doma na tráve v Sydney nezvládli úlohu favorita a podľahli Argentíne 1:4 (celková bilancia 2:2), musí byť pre Juhoameričanov výstrahou. "Nemôžete nás dopredu odpisovať. Z vlastnej skúsenosti viem, že pozícia outsidera nám sedí, vtedy sa dokážeme v tíme zomknúť a ukázať kvalitu pravých šampiónov," povzbudzuje svojich bývalých spoluhráčov Mark Woodforde, ktorý reprezentoval Austráliu v Davis Cupe 12 rokov a podieľal sa na zisku trofeje v roku 1999.

Víťaz súboja Argentína - Austrália sa stretne vo finále s lepším z druhého semifinále Rusko - USA. "Mám pocit, že v oboch prípadoch pôjde o pravé daviscupové bitky, ktoré sa zapíšu do histórie tejto súťaže," zakončil bývalý skvelý deblista Woodforde.ds;kj;ru

Súvisiace články