Nedeľa, 24. január, 2021Meniny má Timotej

Najväčšia škodoradosť v Argentíne: získať titul v Brazílii

Argentínsky tím pred kvalifikačným zápasom MS proti Paraguaju. (Autor: SITA/AP)
Peter Fukatsch|Publikované 3. jún 2014 o 19:02

Ak by zvíťazila Argentína na svetovom futbalovom šampionáte v Brazílii platila by stará pravda neprajníkov, že škodoradosť býva najväčšia radosť.

BRATISLAVA. Pri prvých majstrovstvách sveta na brazílskej pôde vyhral Uruguaj. Pre Brazílčanov to bola dlhoročná trauma, ale akosi prežili. Keby teraz vyhrala Argentína asi by plakala aj socha Krista nad Riom.

Európska rivalita Nemecko – Anglicko alebo Nemecko - Taliansko sú detským čajíčkom oproti veľkému juhoamerickému derby. Obe krajiny „spolupracovali“ iba zopár rokov po šampionáte 1966.

Rozhodcovia mali na ňom odpíliť Juhoameričanov, aby vyhrali domáci. Čiastočne to platí.

Zápas Anglicko – Argentína pískal Nemec Kreitlein a pridal Angličanom viac ako 20 percent.

Druhé spojenectvo trvalo chvíľu po vojnovej prehre Argentínčanov o Falklandy (rok 1982). Vtedy však išlo doslova o spoločnú nenávisť k víťaznej Británii.

Skvelý útok

Zo svetového pohľadu je Brazília oveľa úspešnejším tímom ako Argentína, z latinskoamerického však až tak nie. Majstrovstvá tejto časti sveta (Copa América) vyhral Uruguaj 15-krát, Argentína 14, Brazília iba 8 krát.

Mužstvo s obrovskou útočnou silou – Messi, Higuain, Agüero, Palacio, Lavezzi, tréner Alejandro Sabella opäť nezobral Téveza – je podľa stávkových kancelárií druhým najväčším favoritom.

Má kurz na titul 4,5:1, Brazília 3:1, Nemecko 5,5:1 a Belgicko 12:1.

Argentínsky futbal súčasnosti je taký prepojený s európskym, že pri menej zvučnom mene futbalistu mnohokrát ani neviete, či je hráč Argentínčan, Španiel, Talian, priezviská znejú rovnako. Napokon Messi od jedenástich rokov žije v Španielsku, má aj tamojšie občianstvo. On si zvolil za krajinu reprezentácie rodisko, hoci mohol aj bydlisko.

Svetovým šampiónom 2006 bol v talianskom drese Argentínčan Mauro Germán Serra Camoranesi.

Aj režisér hry prvého chýrneho Realu, jeden z najslávnejších futbalistov všetkých čias Alfrédo Di Stefáno mal argentínske rodisko a španielsky pas.

Väčšina členov súčasnej argentínskej futbalovej reprezentácie hrá v európskych ligách (16).

Traja z domácej ligy

Vo výbere trénera Sabellu sú iba traja z domácej ligy, tretí brankár Orion a oveľa známejší stredopoliari Gago a Maxi Rodriguez. Za mexický Monterrey hrá Basanta, v anglickej Premier League pôsobia Zabaleta, Demichelis, Agüero.

Argentína je dvojnásobný majster sveta, ani v jednom z týchto prípadov nebola favoritom. V roku 1978 jej výrazne pomohla réžia Svetovej futbalovej federácie. Po remíze s Brazíliou 0:0 išlo v zápasoch súperiacich juhamerických krajín o skóre.

Zápas Brazílčanov s Poliakmi (3:1) sa hral skôr, čiže Argentína vedela, koľko má Peruáncom naložiť (dala šesť, stačilo 4:0). V roku 1986 zohrala svoje štvrťfinálová gólová „božia ruka“ Maradonu.

Argentínčania sa dostali cez Angličanov po výhre 2:1. Brazília neprehrala, bola favoritom, ibaže vo štvrťfinále, podľa odborníkov v najlepšom zápase, aký sa kedy hral, podľahla na penalty Francúzom.

Argentínu pri zisku prvého titulu trénoval svojrázny futbalový filozof Luis César Menotti, pri druhom Carlos Bilardo.

Tréner na pohovke

Terajší kouč Alejandro Sabella je sivovlasý šesťdesiatnik, ktorý bol celkom dobrý futbalista. Za Argentínu nastúpil osem ráz. Trénoval aj v Anglicku, výnimočne však neupútal.

„Počas víkendu sa nepohnem z pohovky. Sedím pred televíziou, pozerám zápas za zápasom a nie je so mnou reč. A väčšinou trpím, aby sa niektorý z mojich hráčov nezranil,“ cituje trénera denník El Mundo Deportivo.

K tímu prišiel v roku 2011 a ani raz nezavolal do reprezentácie Carlosa Téveza. To je aj najväčšie prekvapenie nominácie. Napriek tlaku to neurobil ani na súčasný mundial.

Sabella vie, čo ho čaká. Vštepuje hráčom kolektívne poňatie, skromné vystupovanie bez veľkých rečí. Hovorí, že bude zverencom dennodenne omieľať: „Páni, nebudeme sami sebe najväčším nepriateľom.“

Argentína má tentoraz v Brazílii prijateľnú základnú skupinu. Začína ju 15. 6. s Bosnou a Hercegovinou, potom ju čakajú ešte zápasy s Iránom a Nigériou.

Autor: Peter Fukatsch

Diskusia

Diskusiu k článku si môžete prečítať na sport.sme.sk

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.