Utorok, 19. január, 2021Meniny má Drahomíra, Mário

Najťažší cestný polmaratón v strednej Európe sa skončil

Pretekári. Tesne po štarte. (Autor: ADB)
Sportnet|Publikované 16. aug 2016 o 22:00

Najlepším slovenským bežcom sa prekvapujúco stal špecialista – horský cyklista.

POPRAD. Najťažší cestný polmaratón v strednej Európe, presná stovka štartujúcich, obe prvenstvá – mužské i ženské – do Maďarska, najlepším slovenským bežcom prekvapujúco špecialista – horský cyklista.

V Košiciach v mestskej časti Kavečany sa počas prvej augustovej nedele uskutočnil 28. ročník Malého kavečianskeho maratónu.

Na štart tejto náročnej bežeckej disciplíny – najťažšieho cestného polmaratónu (21,1 km) nielen na Slovensku ale i v celej strednej Európe, so značným výškovým prevýšením predstavujúcim spolu vyše 600 m – sa postavila presná stovka pretekárov z rôznych častí Slovenska, Ukrajiny a Maďarska.

Oproti iným polmaratónom bol počet súťažiacich nižší, pretože na takúto náročnú trať si veľa športovcov netrúfa.

Tí, ktorí sa na štartovú čiaru postavili, bojovali nielen so súpermi, ale v druhej polovici pretekov i s horúcim slnečným počasím vyhovujúcim organizátorom a divákom.

Väčšine bežcov však horúčavy príjemné nie sú. I z tohto dôvodu predvídaví usporiadatelia presunuli štart o hodinu skôr (na 9.00).

V čase štartového výstrelu dosahovala teplota vzduchu 16 stupňov Celzia, neskôr však stúpala. Pocitová teplota ale bola nižšia ako reálna, pretože k slovu sa dostal i vietor.

Špecifickosť podujatia oproti iným bola i v tom, že súťažiaci absolvovali tri okruhy po 7,033 km.

V cieli rozhodcovia privítali 95 pretekárov, pätica bežcov súťaž nedokončila.

Ako prvý cieľovú pásku preťal 33-ročný Maďar Gergely Papp. S vyše minútovou stratou za ním dobehol najlepší Slovák, 30-ročný Michal Lami z Košíc. Špecialista – horský cyklista.

V rámci spestrenia súťaženia absolvoval i niekoľko orientačných behov, kratších cestných behov a teraz sa rozhodol skúsiť polmaratón. I keď jeho pôvodný plán na tieto augustové dni bol iný – vybojoval totiž olympijskú miestenku pre Slovensko do Ria. Nakoniec však všetko dopadlo úplne inak.

Pár minút po dobehnutí sa ochotne podelil o svoje pocity a dojmy.

Ako sa ti bežalo? Si spokojný s výkonom i umiestnením?

„Je to môj prvý polmaratón po veľmi dlhom čase. Boli tu kopce, aj preto som sa sem prihlásil, lebo kopce mi sedia. Zišla sa tu i veľmi dobrá konkurencia, najmä maďarský pretekár, ktorý nakoniec zvíťazil. V treťom okruhu nám ušiel, bol suverénne najlepší. Jeho vysoké tempo som nedokázal udržať. Bežal som s Ukrajincom Anatolijom Malyyom. Bežalo sa mi síce dobre, ale nebolo to celkom podľa mojich predstáv. Nemám teraz veľa nabehané. Do konca júla som bicykloval a pretekal. Iba teraz som začal trošku behať, je to pre mňa dosť veľká zmena. Nešlo to úplne ľahko, ale som spokojný. Druhé miesto je fajn.“

Môžeš to porovnať s orientačným behom, ktorý si tiež už skúsil?

„Toto bol cestný beh, niečo úplne iné. Mne sa páčia behy v teréne. Tu boli zaujímavé kopce. Čisto hladké behy po rovine ma až tak nelákajú.“

Na aké umiestnenie si si trúfal pred štartom a po prvých kilometroch behu? Mal si nejaký cieľ? Poznal si konkurenciu?

„Keď sa zúčastňujem nejakých pretekov, snažím sa držať v prvej skupine. Tak som to urobil aj teraz. Maďara Pappa som nepoznal. On sa držal od začiatku vzadu v rámci skupinky, šetril sa. Nevedel som, čo od neho môžem čakať. V treťom kole, keď zrýchlil, mi to bolo jasné, že on je suverénne najlepší z nás.“

Je o tebe známe, že si horský cyklista a tvojou zásluhou Slovensko získalo miestenku na olympijské hry do Ria. Beh robíš iba ako príbuznú športovú záľubu. Nemrzí ťa to, že hoci si vybojoval miestenku na olympiádu, nakoniec si tam nešiel?
 

„Mrzí aj nemrzí. Tešil som sa na to nielen ja, ale aj moja rodina, známi, čo ma poznajú. Ale ja osobne to nejako tragicky neprežívam. Je síce pravda, že olympiáda je pre väčšinu športovcov vrchol, ale svet sa mi kvôli neúčasti na tomto najväčšom športovom sviatku planéty nerúca.“

A čo bude teraz pre teba taký náhradný vrchol, keď olympiáda pre teba padla?

„Ja neviem, či mám vrchol. Vyberám si preteky, ktoré ma bavia, kde chcem ísť. Na tie sa sústredím, tam sa snažím čo najlepšie umiestniť. Teraz mám pred sebou tiež zopár akcií, na ktoré sa teším. A to, že mi nevyšla olympiáda, neberiem tragicky.“

Medailovú trojicu v celkovom poradí doplnil ďalší zahraničný bežec, 42-ročný Ukrajinec Anatolyy Malyy, ktorý zároveň zvíťazil v kategórii od 40 rokov.

Organizátori odmenili i ďalších troch v celkovom poradí, ktorými boli Adrián Vavrek z Dulovej Vsi, Maďar Levente Tugyi a Ukrajinec Orest Babjak.

Tesne za ocenenou šesticou bežcov v celkovom poradí dobehol najlepší regionálny pretekár, 33-ročný Miroslav Gad. V cieli ho čakala celkovo siedma priečka, iba 13 sekúnd od ocenenia. A ako bonus pozícia tretieho najlepšieho Slováka na tomto podujatí.

Popradčana v drese TJ Copyservis Liptovský Mikuláš na tejto súťaži v úlohe kouča sprevádzal otec Ľubomír, tiež aktívny bežec. Tentoraz však nesúťažil, ale povzbudzoval. S výkonom syna bol spokojný.

Rovnako to cítil i sám Miroslav: „Naposledy som tu súťažil v roku 2007. Nevedel som, ako sa mi po dlhšej prestávke pobeží. Trať mi tu sedí. Je ťažká, ale kopce mám rád. Som veľmi spokojný aj s výkonom, aj s umiestnením.“

Jedna priečka od ocenenia delila i ďalšieho regionálneho bežca. Peter Felong dobehol štvrtý v kategórii od 40 rokov, kde organizátori odmeňovali iba medailistov.

„Čo už? To, že prvé dve priečky v kategórii budú putovať do zahraničia, bolo jasné už pred štartom. Ostal iba boj o bronz. K tomu mi v cieli chýbali vyše tri minúty.“

V kvalitnej konkurencii žien dominovala krajanka víťaza a tak i druhé celkové prvenstvo putuje do Maďarska. Zaslúžila sa o to 34-ročná Tamara Tinta. S päťsekundovou stratou striebro vybojovala známa Ukrajinka Natalija Malaja, veková rovesníčka celkovej víťazky.

Manželka držiteľa mužského celkového bronzu uznala kvality súperky i svoje slabiny „Po pôrode ešte nie som v takej pohode ako v minulosti, potrebujem zhodiť dve kilá.“

Bronz v celkovom poradí si odnáša najrýchlejšia Slovenka, vekom veteránka, 44-ročná Košičanka Mahuliena Krištanová, povolaním učiteľka telesnej výchovy na jednom z košických gymnázií. Dobehla s úsmevom na tvári.

„Som spokojná. V rámci plánovaného tréningu som tieto preteky bežala systémom hore rýchlejšie, dole pomalšie. Počasie mi celkom vyhovovalo.“
Štvrté miesto v celkovom poradí putuje do Svitu. 53-ročná veteránka Danica Božová bola tentoraz so zemiakovou medailou nadmieru spokojná. „V tejto konkurencii to pokladám za milé prekvapenie, získala som skalp vynikajúcej bežkyne Beáty Seligovej z Košíc. Nečakala som, že sa mi pobeží tak ľahko. Asi to bolo tým, že na rozdiel od celého minulého týždňa, kde som po turistických chodníčkoch Západných a Nízkych Tatier behala s batohom, teraz som na chrbte nemusela niesť nič.“

Výkon podtatranskej veteránky po dobehnutí ocenila i o 17 rokov mladšia vyššie spomenutá súperka, ktorá cieľovú pásku preťala o tri minúty neskôr: „Dnes Danica šla ako píla.“

V podobnom duchu sa vyjadrila i celkovo šiesta, o generáciu mladšia, Lucia Iľková z Prešova.

Ako keby organizátori vopred rátali s tým, že niektoré veteránky budú rýchlejšie ako väčšina mladších súperiek a tak u žien vyhodnotili iba absolútne poradie bez rozdielu veku – ocenili najlepšiu šesticu.

Z výsledkov – odmenení bežci / najlepší z regiónu: Muži: Absolútne poradie bez rozdielu veku: 1. Gergely Papp, Maďarsko (Miskolc) – 1:15:57 hod., 2. Michal Lami, Košice – 1:17:08 hod., 3. Anatolij Malyy, Ukrajina – 1:17:38 hod., 4. Adrián Vavrek, Dulova Ves – 1:18:50 hod., 5. Levente Tugyi, Maďarsko (Miskolc) – 1:19:30 hod., 6. Orest Babjak, Ukrajina – 1:21:19 hod., 7. Miroslav Gad, Popradčan v drese TJ Copyservis L. Mikuláš – 1:21:32 hod.; Muži od 40 do 49 rokov: 1. Anatolij Malyy, Ukrajina – 1:17:38 hod. (celkovo 3.), 2. Orest Babjak, Ukrajina – 1:21,:9 hod. (celkovo 6.), 3. Jozef Varga, Senátor Zabrské – 1:27:35 hod., 4. Peter Felong, TJ Štart Levoča – 1:31:18 hod.; Muži od 50 do 59 rokov: 1. Štefan Rácz, ŠK Budimír – 1:24:52 hod., 2. Rudolf Lorenčík, MFK Ťahanovce – 1:25:21 hod., 3. Vladimír Balogh, Obalservis Košice – 1:27:58 hod., ... 13. Gejza Jamnický, BK Sp. Teplica – 1:54:45 hod.; Muži od 60 rokov: 1. Pavol Madár, Obalservis Košice – 1:37:14 hod., 2. Viktor Kazanin, Ukrajina – 1:39:59 hod., 3. Bartolomej Ficzere, SOPKA Seňa – 1:40:20 hod.; Ženy – absolútne poradie bez rozdielu veku: 1. Tamara Tinta, Maďarsko (Miskolc) – 1:30:39 hod., 2. Natalija Malaja, Ukrajina – 1:35:40 hod., 3. Mahuliena Krištanová, CODE 2 B Košice – 1:37:55 hod., 4. Danica Božová, Svit – 1:41:04 hod., 5. Beáta Seligová, Metropol Košice – 1:44:16 hod., 6. Lucia Iľková, VTJ Prešov – 1:45:30 hod., ... 12. Lucia Dujavová, Poprad – 2:13:49 hod.

Autor: Sportnet

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.