Utorok, 19. január, 2021Meniny má Drahomíra, Mário

Oslavuje stovku. Treba milovať život, hovorí najstaršia olympijská víťazka

Ágnes Keleti počas vyhliadkovej plavby na Dunaji (Autor: Tamás Róth)
Titanilla Bőd|Publikované 9. jan 2021 o 06:50

Získala desať olympijských medailí.

BUDAPEŠŤ, BRATISLAVA. Dostáva gratulácie z celého sveta, zaujímajú sa o ňu najväčšie svetové médiá.

Najstaršia žijúca olympijská víťazka Ágnes Keleti oslavuje v sobotu 9. januára okrúhle sté narodeniny.

Päťnásobná šampiónka

Maďarská gymnastka získala na dvoch olympiádach desať medailí, z toho päť zlatých. Prvý olympijský triumf dosiahla v prostných v roku 1952 v Helsinkách, ďalšie štyri pridala o štyri roky neskôr v Melbourne.

Okrem prostných bola najlepšia aj na bradlách a na kladine, bola aj členkou víťazného družstva s náčiním. Mala vtedy 35 rokov, stále je najstaršou olympijskou víťazkou v gymnastike. Vzhľadom na trendy v tomto športe ju už pravdepodobne nikto neprekoná.

Jej úctyhodná medailová zbierka pritom mohla byť ešte väčšia: Ágnes Keleti bola v skvelej forme už pred hrami v 1948 v Londýne, ale o účasť ju pripravili roztrhnuté väzy v členku.

Charleston o desiatej večer

Teta Ági je aj v stovke veľmi čiperná a zo svojej ohybnosti nič nestratila. Pred návštevami rada predvádza svoj stále takmer dokonalý „špagát“.

Vstáva v závislosti od počasia, ak je slnečno, je hore už o pol deviatej, no keď je obloha zatiahnutá, poleží si aj do pol jednej.

Prémiový obsah

Zamknutý obsah Sportnet.sk bude dostupný mesiac zdarma.
Stačí sa prihlásiť pomocou SME prihlásenia.

Ak ešte nemáte SME.sk účet, zaregistrujte sa
Titanilla Bőd deväť rokov viedla športové oddelenie a bola zástupkyňou šéfredaktora v denníku Új Szó. Reportérsky pokrývala z miesta diania štyri olympiády. Okrem futbalu je jej druhou srdcovkou krasokorčuľovanie, od roku 2004 nechýbala ani na jednom európskom šampionáte. V tíme Sportnetu pôsobí od augusta 2020.

Diskusia

Diskusiu k článku si môžete prečítať na sport.sme.sk

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.