Streda, 20. január, 2021Meniny má Dalibor

Najstarší slovenský reprezentant v atletike je zo Svitu

Sportnet|Publikované 8. jan 2009 o 23:00

Ultramaratónec František Gallik zo Svitu má za sebou veľmi úspešnú sezónu. Okrem výborných výsledkov, ktoré sa mu v uplynulom roku podarilo

dosiahnuť, sa môže pochváliť ešte i jedným neoficiálnym prvenstvom v rámci slovenskej atletiky. Vo veku 57 rokov je najstarším atletickým reprezentantom, ktorý reprezentoval Slovensko na svetovom podujatí mužov a žien (bez rozdielu veku). Ba v celosvetovom meradle bol zrejme jediný, ktorému sa podarilo vybojovať si účasť popri vykonávaní robotníckej profesie v štvorzmennej prevádzke.

SVIT. Tento skromný športovec sám hodnotí uplynulú sezónu za vydarenú, i keď veľa nechýbalo a účasť na svetovom šampionáte v behu na 24 hodín by mu i napriek splneným kritériám unikla pomedzi prsty. Nutnou podmienkou bolo financovanie cesty do ďalekej Ázie a späť. Vďaka príspevku svojho zamestnávateľa sa nakoniec v Soule (Južná Kórea) predsa len 18. októbra 2008 ako jeden z dvojice slovenských reprezentantov postavil na štart svetového šampionátu v behu na 24 hodín.

Prvé finančné ohodnotenie

Spomedzi 108 mužov a 56 žien z 28 krajín bol vekom siedmy najstarší, na jeho výkone sa to však neodzrkadlilo. Naopak, umiestnenie na 52. mieste znamenalo zápis v prvej polovici výsledkovej listiny. Výkon 202 km dokonca finančný bonus. Po prvýkrát v živote bol za svoj bežecký výkon finančne odmenený. 250 dolárov si však dlho "neužil". Po zistení, že ktosi kompetentný na Slovensku našim bežcom nezafinancoval ubytovanie počas poslednej noci, bol o 150 dolárov ľahší.

Výkon 202 km zároveň znamená vstupenku - možnosť účasti v rámci svetového seriálu ultramaratónskych behov, ktoré sú organizované po celej našej planéte. Organizátori účastníkom zabezpečujú a hradia celý pobyt. Pretekári si financujú "iba" cestovné.

Prvenstvo v koncoročných tabuľkách

Okrem tohto výkonu sa do hodnotenia roku 2008 tomuto bežcovi zapíšu i výkony v behu na 12 hodín a na 24 hodín. Oba dosiahol v Českej republike na medzinárodných podujatiach, pričom na oboch súťažiach sa v absolútnom poradí bez rozdielu veku umiestnil na krásnej druhej priečke a v kategórii nad 50 rokov vybojoval prvenstvá. Koncom mája v Prahe zabehol za 12 hodín 116,701 km. Počas 48-hodinového behu v auguste 2008 v Kladne dosiahol výkon 305,082 km. Oba tieto výkony sú na čele slovenských atletických ultramaratónskych tabuliek za rok 2008.

Verí v nomináciu trénera

Na záver hodnotenia roka 2008 sa patrí ešte dodať, že výkonom zo Soulu bude Františkovi v slovenských ultramaratónskych tabuľkách patriť druhá priečka. Lepší bol iba jeho spolubojovník v ďalekej Ázii, 37-ročný Slavomír Lindvai z Košíc. A čo plány do sezóny 2009? Rozhodujúce bude najmä zdravie, ale nemalú úlohu pri rozhodovaní zohrajú i finančné možnosti. Dôležitá bude i nominácia slovenského reprezentačného družstva.

"Uvidím, komu dá reprezentačný tréner Marián Michalík zo Žiliny dôveru. V novembri 2008 na Svetovom pohári v behu na 100 km v Taliansku sa podaril skvelý výsledok Kysučanovi Petrovi Tichému - 16. miesto časom 7:21:14 hod., ktorý ho predurčuje na pozíciu slovenskej ultramaratónskej jednotky. Druhá pozícia by mala patriť Slavomírovi Lindvaiovi z Košíc. O ostatných reprezentačných miestenkách sa ešte rozhodne," naznačil F. Gallik. Pevne veríme, že jedna z nich bude v nasledujúcom roku patriť i nášmu ultramaratóncovi spod Tatier. Prípravu na nasledujúcu sezónu už začal - pravidelne ho môžeme vídať na bežeckých tréningoch v lesoparku Baba pri Svite, v neďalekej Lopušnej doline i vo Vápenici. "Plány sú, ale zatiaľ iba v mojej hlave. Na papier ich ešte nechcem dávať - uvidí sa podľa rozhodnutia reprezentačného trénera," dodal F. Gallik.

Autor: Sportnet

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.