Nedeľa, 13. júna, 2021Meniny má Anton

Najstarší olympionik má už skoro 106 rokov

(Autor: wikipedia.org)
Sportnet|27. mar 2013 o 20:55

Doyenom histórie olympijských hier je americký strelec, ktorý sa preslávil ako agent FBI.

BRATISLAVA. Americkému pištoliarovi Walterovi Walshovi, najstaršiemu zo žijúcich olympionikov, chýba do 106. narodenín už len 37 dní. Tento mesiac mu pribudol ďalší primát: dožil sa veku, akého žiadny z olympionikov v 117-ročnej histórii novovekých hier.

Informáciu priniesla webová stránka Medzinárodnej streleckej federácie (ISSF) s odvolaním sa na skupinu olympijských historikov a štatistikov OlyMADMen. Tá dosiaľ ako najstaršieho evidovala amerického gymnastu Rudolfa Schradera, účastníka OH 1904 v St. Louis, ktorý v januári 1981 zomrel vo veku 105 rokov a 307 dní.

Zlato z MS

Walsh, rodák z Union City v štáte New Jersey, sa najskôr preslávil ako agent FBI – v tridsiatych rokoch bojoval proti gangstrom v Chicagu aj v Bangore.

Na prvej povojnovej olympiáde v Londýne 1948, na ktorej skončil v ľubovoľnej pištoli dvanásty, mal už vyše štyridsať.

O štyri roky na MS 1952 získal tímové zlato a individuálne striebro v jednej z neolympijských pištoliarskych disciplín.

Na olympiáde 1972 v Mníchove a potom ešte na pár ďalších pôsobil ako šéf amerických strelcov. Do 92 rokov nepotreboval okuliare. S manželkou, ktorá zomrela, keď mal 73 rokov, vychoval päť detí – má 17 vnúčat a 23 pravnúčat.

Tajomstvo dlhovekosti

V poslednom publikovanom rozhovore v Leatherneck Magazine na otázku tajomstva dlhovekosti Walsh odvetil, že naprv treba šťastie, potom počúvať rodičov a „naostatok sa nad vami Boh zľutuje a predĺži vám život“.

Podľa štatistikov zo všetkých športovcov štartujúcich na letných či zimných olympiádach sa ich sto a viac rokov dožilo štyridsaťtri – okrem nich ešte šiesti účastníci umeleckých súťaží (posledné boli na programe práve v Londýne 1948).

Žije päť stovkárov, zo zimných olympionikov jediný: barón ukrajinského pôvodu Eduard von Falz-Fein, ktorý pred ZOH 1936 založil Lichtenštajnský olympijský výbor.

Sto rokov oslávil vlani v septembri.

Súvisiace články