Pondelok, 8. marec, 2021Meniny má Alan, Alana

Najstarší maratón v Európe je už „vypredaný“

Významné ocenenie pre košický maratón. Bol ocenený Európskou cenou fair-play. (Autor: Róbert Berenhaut)
Patrik Fotta|Publikované 16. sep 2016 o 00:00

Medzinárodný maratón mieru má vyše 10 700 zaregistrovaných účastníkov.

KOŠICE. Medzinárodný maratón mieru, ktorý 2. októbra napíše svoju 93. kapitolu, má na štartovej listine už vyše 10 700 zaregistrovaných účastníkov a tak bolo prihlasovanie maratónskych bežcov zastavené.

Organizátori predpokladajú, že v najbližších dňoch rozdajú posledné štartové čísla aj vo zvyšných kategóriách a celkový počet účastníkov by sa mal blížiť k hranici 12 000.

Vedenie najstaršieho maratónu v Európe predstavilo prvého špeciálneho hosťa, ktorý 2. októbra zavíta do Košíc. Pozvanie, rovnako ako vlani, prijal prvý atletický olympijský víťaz v ére samostatného Slovenska Matej Tóth.

„Môžeme definitívne potvrdiť, že Matej Tóth príde do Košíc aj spolu s rodinkou, ktorá je pre neho všetkým. Minulý rok vyvolal na trati veľký ošiaľ, keď sa s ním fotilo množstvo ľudí a sám potvrdil, že sa tu cítil skvelo. Keďže má problémy s holennou šľachou, je jeho účasť na polmaratóne vylúčená, ale rozhodne nebude len tak postávať a niečo určite predvedie,“ povedal riaditeľ MMM Branislav Koniar.

Doplnil, že mená ďalších významných hostí budú postupne pred štartom maratónu odhaľovať.

Do Diamantového klubu za 25 účastí

V tomto roku budú môcť diváci na trati vidieť niektorých bežcov so špeciálnym logom na ich štartovom čísle. Pôjde o logo Diamantového klubu MMM, do ktorého sa automaticky dostanú všetci tí, ktorí pokorili trať košického maratónu aspoň 25-krát.

„Je to program, v ktorom dávame najavo, že myslíme na verných, ktorí sa roky vracajú do Košíc a sú ich tisíce. Medzi nimi je 46 bežcov, ktorým sa podarilo našu maratónsku trať zdolať minimálne 25-krát. Jasná jednotka je Peter Polák, ktorý už o pár týždňov zabehne svoj jubilejný 40. MMM. Môžem povedať, že Peter je príklad toho, aký skromný a zároveň výnimočný človek žije tu v Košiciach,“ povedal Koniar.

Polák: Behanie je moja pasia

Peter Polák sa na svoj prvý maratón v Košiciach, kde prežil celý život, postavil v roku 1974. Jeho osobný rekord na MMM je z roku 1980, keď mu v cieli namerali čas 2:25:20. Počas svojich tréningov nabehal neuveriteľných vyše 300-tisíc kilometrov.

„Vždy som sa snažil v mojom živote nájsť si čas na beh. Či už do roboty alebo z roboty som išiel behom. Čo sa týka životosprávy, trochu teraz nahrám krčmárom, každý večer si dám pohár vína z čiernych ríbezlí a snažím sa jesť strašne veľa zeleniny. Jedna cibuľa denne musí byť. Mám svoju vlastnú záhradku, kde si pestujem zeleninu a zrejme aj vďaka tomu sa mi vyhýbajú zranenia. Behať by som chcel, pokiaľ budem žiť. Je to moja pasia, tak prečo by som prestával,“ skonštatoval Polák.

Medzi top favoritov 93. ročníka MMM bude s určitosťou patriť aj Keňan Elijah Kiprono Kemboi, ktorého osobný maratónsky rekord má hodnotu 2:07:34 a zabehol ho v roku 2013 vo Frankfurte.

Spomedzi žien má najlepší osobák Etiópčanka Mulu Diro Melka, ktorá minulý rok v Barcelone zabehla čas 2:29:10.

Patrik Fotta pôsobil 6 rokov v denníku Korzár ako športový redaktor. Píše predovšetkým o hokeji, hádzanej, basketbale, či atletike. Ako reportér sa zúčastnil na MS v hokeji 2019 a šesťkrát na Medzinárodnom maratóne mieru.

Diskusia

Diskusiu k článku si môžete prečítať na sport.sme.sk

Súvisiace články