Sobota, 27. február, 2021Meniny má Alexander

Najradšej sa obdarúva dobrým výsledkom

Takto sa tešila Vernika Zuzulová po prejazde cieľom v 2. kole slalomu vo Val d'Isére vo štvrtok 21. 12. 2006. (Autor: TASR)
Ján Mikula|Publikované 27. dec 2006 o 00:00

Svoj najlepší výsledok v novej sezóne alpského Svetového pohára a tretí v kariére celkove dosiahla vo štvrtok 21. decembra vo francúzskom Val d'Isere slovenská zjazdárka VERONIKA ZUZULOVÁ.

Obsadila piate miesto, pričom v druhom kole dosiahla absolútne najlepší čas a zaznamenala siedmy prienik do prvej desiatky tejto prestížnej súťaže.

Dnes cestuje do rakúskeho Semmeringu, kde vo štvrtok absolvuje slalom a v piatok obrovský slalom Svetového pohára.

Výsledkom ste si sama dali krásny darček k Vianociam, ale zároveň ste potešili dodatočným obdarovaním aj svojho otca a trénera, ktorý mal deň pred pretekmi 47 rokov.

"Áno, bolo to skutočne obojstranné. Krajší darček k Vianociam som si nemohla dať a otec sa potešil rovnakým konštatovaním a poďakovaním na moju adresu."

Vráťte sa ešte k tomu peknému výsledku. Ako sa zrodil?

"V prvom kole som išla na maximum, mala som štartové číslo 22 a snažila som sa dostať čo najviac dopredu, čo sa podarilo. Bola som deviata. V druhom som už určite nešla na istotu, ale riskla som to, išla som vabank. Vyšlo to. Hnala ma túžba konečne to dokázať a aj spomínané otcove narodeniny. Veď kto ho už v ďalekej cudzine obdaruje?"

Tušili ste, že by mohol práve teraz mohol prísť taký zásah?

"Už predtým som jazdila dobre, a tak som mala takpovediac vyjazdenú istotu. Pred začiatkom sezóny som povedala, že mám svoj sen, ale neprezradím ho. Stále to platí. Toto je len pol cesty. Som však šťastná, že sa mi tak darilo po problémoch v minulej sezóne a konečne sa mi podarilo zlomiť istú hranicu. Verila som si aj preto, lebo pre odložené preteky Svetového pohára sa jazdili dva európske v rakúskom Schrunsi. Raz som bola druhá, druhý raz som vyhrala, pričom tam jazdili aj dievčatá zo Svetového pohára a skončili za mnou. To ma tiež povzbudilo a dodalo sebavedomia."

Vraví sa, že ak niekto zvládne víťazne jedno kolo Svetového pohára, čoskoro to už budú víťazné celé preteky.

"Kiežby ste mali pravdu!? Ja som však zatiaľ spokojná s tým, čo som dosiahla. Pre mňa je najhoršie sa dostať vždy do prvej pätnástky po prvom kole, lebo štartujem s číslami nad dvadsať."

Bude to platiť aj naďalej?

"Už by som mala mať lepšiu pozíciu."

Napriek problémom so snehom ste mali celkom vydarenú prípravu.

"Vďaka enormnému úsiliu otca a všetkých, ktorí ma podporujú. A aj preto, že som jazdila preteky v Amerike, kde bolo snehu dosť a mala som aj dobré možnosti na trénovanie. V Európe to bolo horšie. Pred sviatkami aj medzi Vianocami som plánovala trénovať vo Vrátnej. Zostalo len pri pláne."

V minulosti ste sa najčastejšie pripravovali s Janicou Kosteličovou alebo so súrodencami Kosteličovcami. Janica sezónu vynechala, s kým sa slovenská "sirota" na medzinárodných svahoch pripravuje?

"S tou sirotou ste to takmer trafili. Aj si tak niekedy pripadám. Nikto z nijakej krajiny nejazdí sám. Už dlho som vonku sama a veľmi by som si želala, aby som dostala niekoho do partie. Najčastejšie jazdím s fínskymi dievčatami na čele s Tanjou Poutiainenovou, naposledy aj s Rakúšankami na čele s Marlies Schildovou."

Čo hovoríte na jej tri víťazstvá v slalome za sebou?

"Po výsledkoch v minulej sezóne a v terajšej príprave sa to dalo čakať. Je výborná a keď jej vyjde deň, neporaziteľná."

S kým sa v rodine pretekárok Svetového pohára priatelíte mimo svahov?

"Najviac s Češkami Záhrobskou a najmä Zakouřilovou, s Chorvátkou Jelušičovou a teraz už aj s Rakúšankami."

Ako vás berú, ako priateľku alebo ako súperku?

"Ako priateľku."

Darček na Vianoce ste si priviezli v batožine. Čo vás ešte čakalo doma pod stromčekom?

"Papuče, pyžamo, bežné veci, ktoré potrebujem, lebo inak mám všetko. Nečakala som nič veľké, ani som si neželala. Bola som rada, že sa mi zadarilo a priviezla som domov piate miesto. Najväčšími darčekmi sú zvítania s maminou a sestrou Dominikou."

Čím ste obdarovali najbližších vy?

"Ani ja som neurobila v tomto smere terno, nijaké zázraky, lebo v zhone Svetového pohára nie je na nákupy čas. Také bežné maličkosti, ktoré potešia a sú potrebné."

Kedy sa najlepšie cítite?

"Keď po perfektnom výkone dosiahnem výsledok, ktorý poteší. A ak mám úspešnú sezónu, idem spokojná domov s pocitom, že si môžem načas oddýchnuť od lyžovania."

Čím sú pre vás Vianoce?

"Znamenajú pre mňa veľmi veľa, lebo som rodinne založená a vtedy sa po dlhom odlúčení stretne celá rodina pohromade. My sme s otcom jeden tím, mamina s Dominikou druhý a keď sa stretneme, je rodina spolu. V zime sme najdlhšie od seba."

Akým darom by vás niekto mohol na Vianoce najviac potešiť?

"Neviem... Ja sa najradšej obdarúvam sama dobrým výsledkom a viem, že ním zároveň poteším aj mnohých iných. Otca ako trénera, môj podporný tím, fanúšikov a priaznivcov športu a predovšetkým zjazdového lyžovania."

Čo si v živote najviac vážite?

"Zdravie, úprimnosť, čisté medziľudské vzťahy bez závisti."

Poznali by ste ju? Na štylizovanej fotografii pre špecializovaný časopis by sa zdalo, že drží v ruke mikrofón, ale ako prezradila, je to švihadlo.

FOTO - www.zuzulova.sk

Súvisiace články