Streda, 20. január, 2021Meniny má Dalibor

Najprv prijímal záľahu gratulácií, teraz už ide o prozaické mapovanie adeptov štátneho dresu

Sportnet|Publikované 27. sep 2002 o 22:00

Trenčín - Množstvo esemesiek , telefonátov či osobných gratulácií prijímal po vymenovaní do funkcie trénera slovenskej hokejovej reprezentácie

František Hossa (na snímke). Nevedel si narýchlo spomenúť s odstupom pár dní, ktoré boli najkrajšie. Avšak vraj sa nevyskytla ani jedna zlomyseľná poznámka. "Na to treba byť však tiež pripravený."

Po slávnostnejších chvíľach prišli na rad prozaické úlohy a kolotoč práce sa rozkrútil naplno. "Bol som už na niekoľkých dueloch v Čechách, mal som možnosť sledovať výkony Sparty, Vsetína, Plzne, Liberca. Včera (materiál sme pripravovali v piatok - pozn. red.) som cestoval do Vsetína, hralo tam Znojmo. Zajtra budem zase na trenčianskom štadióne, kde sa predstavia Liptáci. To je jediný extraligový tím, ktorý som ešte nemal čas vidieť v akcii." F. Hossa nechcel ale vyťahovať zo svojho notesu mená tých legionárov v českej extralige, ktorí ho upútali, hoci naznačil, že má pozitívne poznatky. Rovnako tak neprezradil ani jednotlivcov, ktorí milo prekvapujú v doterajšom priebehu najvyššej slovenskej súťaže. "Zápasy boli vcelku hodnotné a teší ma, že aktéri pristupujú k povinnostiam s nasadením, hoci kombinácie sú pochopiteľne podmienené začiatkom sezóny. Príjemným zistením je, že niektorí brankári však potvrdili naozaj vysoký štandard." Presnejšie rozdelenie úloh v realizačnom tíme pokiaľ ide o mapovanie kvality adeptov na štátny dres bude pokračovať, pretože len predvčerom sa hlavný kouč Ján Filc vrátil z dovolenky. "Ide o to, aby sme mali pod palcom všetkých legionárov na starom kontinente. Nateraz mi to vychádza tak, že cez týždeň som na dvoch slovenských štadiónoch a jednom českom." Na východnom Slovensku ale designovaný lodivod ešte nebol, no napríklad Košičanov videl v stretnutí vo Zvolene. "Určite postupne zavítam nielen do Košíc, ale i do Popradu a Spišskej Novej Vsi." Onedlho by sa mal vybrať aj na inšpekčnú cestu do zámoria, aby sa presvedčil o pripravenosti chlapcov v NHL. Pravdaže, dôraz položí na debatu okolo ďalších zámerov s vyhliadkami štartu hráčov z NHL na MS.

V momentálnom štádiu formovania štátneho výberu je predčasné hovoriť o počte hráčov, ktorí prichádzajú do úvahy na prvú akciu začiatkom novembra (zápas s Českom). Týždeň pred ouvertúrou bude známa širšia nominácia, posily zo Škandinávie či ruskej ligy nebudú však zrejme pozývané na prvú akciu. V minulosti sa vyskytli názory, že niektoré zahraničné súťaže, v ktorých účinkujú naši, boli akosi na periférii záujmu reprezentačných trénerov (Nemecko, Rusko,). "To ešte s Jánom Filcom musíme rozdebatovať, no nie je jednoduché vycestovať do Ruska na jeden-dva duely vzhľadom na obrovské vzdialenosti. Možno poveríme touto úlohou niektorého zo spolupracovníkov, aby sme to časovo stíhali." Samozrejme, so svojím asistentom Jánom Šterbákom je F. Hossa v pravidelnom kontakte a vie, že jeho kolega má teraz dosť starostí s pôsobením Podtatrancov. "Informácie o národiaku si však odovzdávame."

Mimochodom, F. Hossa robil v poslednom období skauta pre klub NHL Ottawa Senators. Mal už aj ponuku na predĺženie spolupráce, ale musel ju z pochopiteľných dôvodov odmietnuť. "Predstavitelia senátorov mi blahoželali k novej funkcii, s mojou predošlou robotou boli spokojní a to ma hrialo pri srdci." Ktovie, možno po opustení štátnej striedačky sa raz tento lodivod vráti znovu do štruktúry Ottawy. "Všetko je možné."

Pokiaľ ide o najbližšie podujatia slovenských hokejistov, tak okrem zápasu s Českom vrcholom v tomto roku bude Baltika Cup (tam budú poruke legionári z celej Európy). Na prvý pohľad dosť chudobný kalendár. "Ani nie. Hlavne na "Baltike" a v ďalšom roku na Švajčiarskom pohári bude dostatok príležitostí na testovanie adeptov. Nehovoriac o hojnom počte prípravných duelov pred šampionátom."

Autor: Sportnet

Súvisiace články

  • Invalid Date
  • Invalid Date
  • Invalid Date
© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.