Piatok, 22. január, 2021Meniny má Zora

Najprv ho tam silou mocou ťahali, neskôr sa k nemu obrátili chrbtom

Sportnet|Publikované 19. dec 2003 o 23:00

Piešťany Všimli si ho na majstrovstvách sveta vo Fínsku, kde im imponoval svojím ťahom a zakončením. Boli celí "žhaví", aby ho angažovali. Teraz sa

k nemu otáčajú chrbtom. O kom je reč? O Richardovi Kapušovi (na snímke v bielom), slovenskom reprezentantovi, ktorý na začiatku sezóny odišiel do Avangardu Omsk. Lenže pred pár dňami sa dozvedel, že je na transfer listine po tom, čo klub angažoval českého hokejistu Bednářa. Tridsaťročný center sa chtiac nechtiac musel uchýliť k hľadaniu ďalších možností a pôvodne to vyzeralo tak, že na Loto Cup ani nepríde. Potom si ale všetky záležitosti vybavil v predstihu a mohol dať trénerovi Františkovi Hossovi na známosť, aby s ním počítal.

"Otázka nového angažmán je naďalej otvorená, pracuje sa na tom. A či by som ešte v Rusku zostal po týchto skúsenostiach? Prečo nie, v pohode. Záujem je, dokonca z viacerých tímov, lenže problémy mi robí samotný Omsk. Domnievam sa, že funkcionári nemajú záujem, aby som posilnil nejaký tím, ktorý by konkuroval Avangardu v boji o účasť v play off," rozhovoril sa po návrate na Slovensko bývalý hráč Slovana Bratislava. Pre manažment za východnými hranicami táto politika s hráčmi nie je nijako nová. Dokonca ide o priehľadné a osvedčené manévre. U nich je normálne, ak hráča uvoľnia napríklad vtedy, keď už je po prestupovom termíne a on nemá šancu nájsť si iný celok, čo sa prihodilo napríklad vlani Martinovi Štrbákovi.

Skúsený útočník neľutuje, že sa dal nahovoriť na cestu do tejto krajiny. V Omsku v uplynulej sezóne kraľoval na striedačke český charizmatický tréner Ivan Hlinka. Po tom, čo zverenci nesplnili vysoké ciele, odišiel odtiaľ, ale Kapuš nesúhlasil s informáciami, ktoré sa objavili hlavne v českej tlači, že vraj Hlinka sa tam popálil. "To vôbec nie je tak. Chceli s ním dokonca predĺžiť kontrakt, ale zo zdravotných aj iných dôvodov Hlinka nepristal na tento krok." Na prvý pohľad by sa zdalo, že osvedčený hráč neprijal tunajšiu filozofiu hokeja i odlišný spôsob života hráčov a tak skončil. On ale tvrdí, že nebolo to tam také hrozné, ako niektorí hovoria. "To nebol problém aklimatizácie či inej nátury. Zo začiatku sa mi nedarilo pod vedením pôvodného kouča. Psychicky som nebol na tom najlepšie. Lenže iné veci boli fajn, mal som tam aj rodinu. Neskôr som sa z toho vyhrabával, ale nestačilo im to." Majiteľom klubu je známy Roman Abramovič, ktorý robí vietor v anglickom futbale (kúpil slávny klub Chelsea). Náš legionár ho ani raz nevidel, no množstvo peňazí, ktoré futruje do pokladnice, vyvoláva obrovský tlak na všetkých v dianí. "U nás je tiež hráč vystavený konfrontácii predstáv a nárokov, no nedá sa to porovnať s tým, čo je tam. Každý zápas sa berie tak, ako keby išlo o finálové zápolenie, dokonca aj prípravný. Kto dáva financie, chce výsledky, hoci v niektorých veciach je to až pre smrteľníka nepredstaviteľné. Napríklad siahodlhé analýzy - čo, ako, prečo, načo..." Richard sa dostal do štruktúry Avangardu ako známy borec, hráč, ktorý má niečo za sebou. Tam ho ale brali ako jedného z mnohých. On to ale prijal normálne, nepovažoval to za nejakú brzdu. "Raz sa ma spýtali, prečo nedávam také góly ako na svetovom šampionáte. Začudoval som sa, lebo každý, kto rozumie hokeju, vie, že nie je jednoduché prísť do inej krajiny s inými zákonitosťami i spôsobom hry a hneď podávať vrcholné výkony." Navyše Kapuš narazil na trénera, ktorý mu neveril a, pravdaže, dôveru neprechovával voči nemu ani Slovák. "Vtedy sa hrá naozaj ťažko." Dostali sme sa však k anomálii, že klub si vyhliadne hráča, "ide" po ňom zo všetkých síl a keď ho získa, tak sa ukáže, že to vôbec nebolo také zrelé... "Čudné mi bolo, že tak vehementne sa o mňa zaujímali. Lenže dozvedel som sa, že si ma vyhliadol kormidelník, ktorý bol dvojkou a tesne pred sezónou ho vyhodili. Jeho nástupca nemal záujem nielen o mňa, ale ani o iných starších hokejistov. Presadzoval mladých, takmer ti päťky tvoria menej skúsení. Aj preto sme sa zošmykli na nižšie priečky." Českí matadori Patera s Vlasákom mali na rozdiel od nášho zástupcu šťastie, že tam hrali aj v minulom ročníku a vyhrali kanadské bodovanie v celej superlige. Ich lodivod neodstavil, ale Kapuša posadil medzi náhradníkov za banality.

Čo bude ďalej, to ešte Rišo nevie. Ak sa bude Omsk stavať na zadné, prestupový termín v Rusku nestihne a bude sa musieť poobzerať po Európe. Dokonca je otvorená aj alternatíva, že dohrá sezónu v materskom Slovane. "Som ale rád, že som sa dostal do nominácie slovenskej reprezentácie a na Loto Cupe sa pokúsim zabudnúť na všetko zlé. Nestrávil som v Omsku na ľade síce toľko času ako v belasom drese, ale z 31 stretnutí ligovej súťaže som vynechal iba dve," pripomenul hráč, ktorý dal tri góly a mal desať asistencií. "Predstavoval som si, že to bude lepšie, no v danej situácii, ktorá tam nastala, to bolo primerané. Asistencií som mal dosť, no gólov mohlo byť viac."

Autor: Sportnet

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.