Streda, 3. marec, 2021Meniny má Bohumil, Bohumila

Najprv ho objavili pre Norimberg, teraz sú kmotrovci

Sportnet|Publikované 20. dec 2006 o 00:00

Košice - Nie je tajomstvom, že za odchodmi futbalistov Mareka Mintála a Róberta Vitteka do Norimbergu je rukopis Košičana Romana Martončíka a jeho

dcéry Karin. Tréner s A-licenciou UEFA si na tie chvíle spomína veľmi presne.

V Slovane upiekli Mintála

"V hoteli Slovan sme sedeli na káve s dcérou a s jej priateľom Petrom. Bolo to v roku 2003, keď Petrovi zazvonil telefón. Volal mu tréner Norimbergu Wolfgang Wolf a pýtal sa ho, kde je. Wolf mal totiž prenajatý dom od Petrovej mamky v Röthenbachu a každé ráno, keď odchádzal na tréning, tak sa zastavil u Petra v jeho Autosalóne. Nebol tam, tak mu telefonoval. Keď mu oznámil, že je na Slovensku, tak mu Wolf povedal, nech mu prinesie nejakého dobrého slovenského futbalistu. Tréner Wolf mal totiž dobré skúsenosti s Mirom Karhanom, ktorého viedol vo Wolfsburgu," zaspomínal si Roman Martončík. Aby sme upresnili, vtedajší priateľ jej dcéry Peter Hammer, je nemecký občan. Po tomto telefonáte začal R. Martončík narýchlo premýšľať, kto by bol vhodným adeptom na dres 1. FC Norimberg. "V tom čase bol najlepším strelcom Marek Mintál a pomaličky už žiarila hviezda Roba Vitteka. Peter sa ma spýtal, ako by sme sa s nimi mohli spojiť. Mal som číslo na Štefana Tománka, ktorý mi dal kontakt na manžéra Juraja Vengloša." Marekovi končila manažérska zmluva z jeho agentom, a tak si ho pod krídla zobral práve J. Vengloš. Mintál, Vengloš, Hammer a Karin Martončíkova teda išli do Norimbergu za trénerom Wolfom, kde mu Mareka predstavili. Hneď na to sa prišiel pozrieť Wolfov brat, ktorý bol skautom Norimbergu, na posledný zápas v našej lige, kde Slovan hostil Žilinu. "Marek sa mu veľmi páčil a nadšený bol i Robom Vittekom." Mimochodom, v Röthenbachu blízko Norimbergu bývajú aj Marek Mintála a Róbert Vittek.

Vittek a Jendrišek po rovnakej stope

Najprv prestúpil do 1. FC Marek Mintál. Pod palec si ho zobrala práve Karin Martončíková, ktorá mu pomáhala v začiatkoch a robila aj tlmočníčku. "Po niekoľkých mesiacoch prišiel aj Robo Vittek, ktorého zastupoval manažér Csontó. Všetko okolo jeho príchodu však prakticky zariadila dcéra s Petrom a trénerom Wolfom. Csontó už iba prišiel dohodnúť podmienky zmluvy." Príchod veľkého objavu minulej sezóny Erika Jendrišeka z Ružomberka, ktorý pôsobí v Hannoveri, nesie tiež pečať Karin a Petra Hammerovcov - v súčasnosti už manželov a R. Martončíka. "Peter sa mi ozval, že Hannover hľadá strelca. Odporúčil som mu Erika Jendrišeka. Keďže zať nie je licenčný agent FIFA, nemôže doťahovať priamo prestupy. Má však športovú firmu a stará sa o všetko ostatné - poistky, ubytovanie a podobne. Zať však v súčasnosti spolupracuje nielen s Jurajom Venglošom, ale napríklad i s Beckerom, ktorý ma vo svojom košiari najväčšie nemecké hviezdy ako Michaela Ballacka či Miroslava Kloseho."

Wolf zbláznený do Slovákov

Pred niekoľkými týždňami bola v Kaiserslauterne na skusoch trojica slovenských futbalistov - Burák z Artmedie, Piaček z lotyšskej Rigy a Jurčo z Košíc. Útočník MFK po návrate povedal, že po celý čas sa oňho staral, kto iný - Peter Hammer... Len tak na okraj, kormidelníkom Kaiserslauternu je Wolfgang Wolf. Teda tréner, ktorý má veľmi dobré skúsenosti s Karhanom vo Wolfsburgu, Mintálom, Vittekom a Slovákom v Norimbergu, preto si v Kaiserslauterne, kde pôsobí Balász Bórbely, vyžiadal na skusy zásielku slovenských futbalistov... "Wolf má naozaj dobré skúsenosti so Slovákmi," konštatoval R. Martončík, ktorý posúva tipy na vhodných kandidátov zo Slovenska priamo do Nemecka. "Chodím na rôzne zápasy, sledujem talenty, aby som mal prehľad."

Radšej doma na Slovensku

Otec manželky Romana Martončíka bol Nemec, dostal občianstvo, a tak sa v roku 1992 rodina vysťahovala do Nemecka. Po rozvode zostal R. Martončík s dcérou, syn zasa zostal pri mame. "Chodili sme na futbalové zápasy a ja som hľadal aj možnosť na trénovanie. Informovali sme sa v Röthenbachu. Hrá celkom vysokú súťaž, tak sme sa pýtali, či by tam nebolo miesto. Peter bol sponzorom futbalového klubu v Röthenbachu. Porozprával som sa s ním, že by som mal záujem o trénovanie a vtedy sa zoznámil aj s dcérou," opísal svoj začiatok spolupráce s budúcim zaťom R. Martončík. Pred dvoma rokmi sa vrátil na Slovensko. Prečo? "Dcéra sa vydala a čo by som tam sám robil. V Košiciach mám mamu, sestru, byt i chatu." V Nemecku trénoval tri mužstvá dospelých v regionálnej súťaži i oberlige. Napriek tomu, že Peter Hammer chce s Marekom Mintálom založiť futbalovú akadémiu pomenovanú práve po slovenskom reprezentantovi, v ktorej by sa mal R. Martončík stať šéftrenérom mládeže, slovenský tréner pokukuje skôr po príležitosti pod Tatrami. "Nemám problém trénovať v Nemecku. Doteraz mám trvalý pobyt v Röthenbachu. V Košiciach mám len prechodný. Pracovné povolenie mám neobmedzené, takže nie je problém vrátiť sa. Ak by sa však naskytla príležitosť, rád by som trénoval na Slovensku."

Onedlho dvojnásobná krstná mama

Karin Hammerová sa s Marekom Mintálom a jeho polovičkou Katkou až tak skamarátili, že Marek jej dal ponuku, aby sa stala krstnou mamou jeho syna Jakubka. "Dcéra mu vybavila všetko. Poistky pre oboch, byt, potvárala im bankové kontá, robila tlmočníčku pri všetkých rokovaniach. Marek nikoho nepoznal. Po čase sa veľmi skamarátili. Marekova manželka sa spriatelila s Karin, všade spolu chodili, na kontrolu do nemocnice s malým a podobne. Keďže Jakubkovi bola ako druhá mama, stala sa jeho krstnou." R. Martončík vzápätí vytiahol ešte jednu novinku, ktorá je zatiaľ utajená. "Mintálovci totiž čakajú druhý prírastok do rodiny!"

Odveta: svedok na svadbe

Vzájomná spriaznenosť sa odrkadlila aj opačne. Ako sa vo futbale hovorí - odvetou. Tá prišla vlani v júli, keď bola svadba Karin Martončíkovej a Petra Hammera na jednom zámočku. "Svedkom na dcérinej svadbe bol práve Marek Mintál. Dcéra so zaťom sú vlastne s Mintálovcami denno-denne v kontakte. Karin a zástupcovia Norimbergu na čele so športovým riaditeľom Martinom Baderom sú v hľadisku prakticky na každom domácom reprezentačnom stretnutí Slovenska. Sledujú výkony Vitteka i Mintála a ďalších možných adeptov," dodal R. Martončík.

Súvisiace články