Streda, 20. január, 2021Meniny má Dalibor

Najprv chcela byť chlapcom, teraz predbieha chlapov v maratóne

Sportnet|Publikované 2. okt 2002 o 22:00

Košice - Už dvadsať rokov patrí medzi najlepšie maratónkyne východoslovenského regiónu jedna z priekopníčok v behu na 42 195 m trati. V rokoch

1983,1985 a 1986 trikrát zlepšila najlepší východoslovenský výkon v ženskom maratóne a v uvedených rokoch bola aj jednotkou medzi východniarkami. Až dodnes si udržuje vysokú výkonnosť už 42-ročná košická maratónkyňa Eva Kissová na snímke. Osobný rekord v maratóne 3:09:06 hod. zabehla v roku 1996 na MMM v Košiciach. Chýbajúcu základnú rýchlosť nahrádza ohromnou vôľou, usilovnosťou a veľkým množstvom nabehaných kilometrov. Táto bežecká vytrvalkyňa v nedeľu pobeží svoj jubilejný 60. maratón v živote. Pri tejto príležitosti sme jej položili niekoľko otázok.

Čo Vás priviedlo k najťažšej atletickej disciplíne?

"S maratónom som mala kontakt už od malička, lebo moja rodná obec Perín susedila s vtedajšou maratónskou obrátkou v obci Seňa. Každý rok v prvú októbrovú nedeľu som chodila povzbudzovať a obdivovať maratóncov. Už ako dievča som túžila bežať maratón. Od malička som mala pevnú vôľu a silu. Vtedy ženy maratón ešte nebehali, preto som chcela byť chlapcom. V roku 1982 som ešte ako basketbalistka Inžinierskych stavieb Košice mala maratónsku premiéru."

Kto Vás viedol a podporoval v náročnej maratónskej príprave?

"Po prvej maratónskej skúške som zanechala aktívny basketbal a naplno som sa začala venovať systematickému maratónskemu tréningu. V rokoch 1983-1990 som štartovala za Lokomotívu Ruskov, kde ma podporovali Štefan Zeitšek a František Kažimír. V tomto období mi cenné rady dával skúsený maratónec Peter Polák. V rokoch 1991-1998 som bola nútená trénovať na dráhe štadióna Slávie TU v Košiciach, aby som mala pod dozorom svojho maloletého syna Martina, ktorého som brávala na tréning. Moje tréningy na tartane viedol v tom čase RNDr. Marián Weber. Od roku 199 štartujem za Konštruktu Košice, pričom ma sponzoruje Ing. Daniel Kováč. Bez jeho pomoci by som sotva mohla hovoriť o krásnych maratónskych zážitkoch v Monacu, Aténach, Ríme, Prahe a iných mestách."

Kedy, kde a koľko trénujete?

"Trénovať môžem len mimo pracovnej doby môjho zamestnania vo Fakultnej nemocnici s Poliklinikou v Košiciach, kde pracujem ako diplomovaná fyzioterapeutka. Trénujem väčšinou od piatej do siedmej hodiny ráno. Bežecké trasy si volím zo svojho bydliska na košickom sídlisku KVP do črmeľského údolia k chate Diana, na Jahodnú, Klatovianku i na letisko. Cez pracovné dni behávam trate dlhé okolo 15 km a cez víkend dlhšie súvislé behy 20 až 30 km. V súčasnosti mesačne nabehám približne 400 km. Počas mojich tréningov ma v domácnosti zastupuje manžel Milan, ktorý má pochopenie pre môjho koníčka."

Koľko maratónov máte za sebou a kde ste ich absolvovali?

"Zatiaľ som zabehla 59 maratónov na klasickej 42195 m trati. V Košiciach v rámci MMM som absolvovala najviac a to šestnásť maratónov. Ďalej uvádzam počet absolvovaných maratónov v jednotlivých mestách: Rajec 13, Vranov nad Topľou 9, Michalovce 4, Praha 3, Budapešť 3, Čadca 2, Monako 1, Atény 1, Rím 1, Szeged 1, Žabokreky 1, Nové Mesto nad Váhom 1, Brezno 1, Považská Bystrica 1 a Trnava 1. Už teraz sa teším na nedeľný MMM a ďalšie maratónske behy."

Autor: Sportnet

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.