Štvrtok, 28. január, 2021Meniny má Alfonz

NAJODVÁŽNEJŠÍ - Bývalý rozhodca Marián Diňa

Sportnet|Publikované 28. dec 2006 o 23:00

Ako prvý sa o praktikách v slovenskej lige rozhodol prehovoriť práve Marián Diňa.

Keď 22. novembra 2006 vyšiel denník Nový Čas s bombastickým článkom o údajnom podplácaní v slovenskom futbale, dovtedy neznámy Marián Diňa sa stal takmer najznámejším mužom, ktorý kedykoľvek predtým pod Tatrami rozhodoval futbal.

Zväz, rozhodcovia, tréneri aj hráči sa až dovtedy tvárili, že nič také nejestvuje. Všetci až na jedného... Ako prvý sa o praktikách v slovenskej lige rozhodol prehovoriť práve Marián Diňa.

Rozhodca zo Sniny, ktorý sedem rokov pískal vo štvrtej a piatej lige, opísal v exkluzívnom rozhovore veci, ktoré sa dejú nielen na trávnikoch, ale najmä v zákulisí.

"V každom stretnutí lietali minimálne dve-tri tisícky. V každom jednom. Za sedem rokov som zažil možno päť zápasov, že som dostal iba to, čo bolo oficiálne," šokoval Diňa.

Za rozhodcami sa podľa neho chodilo do bytov, prehovárali sa ich manželky...

"V pondelok vychádzali Východoslovenské noviny s delegačkami rozhodcov a v utorok už boli funkcionári v bytoch. Prišli a začali lietať nenormálne sumy, trebárs aj 15-tisíc," hovoril a mnohí sa nad jeho vyjadreniami iba pousmiali.

Bývalý rozhodca Marián Diňa totiž hovoril podľa orgánov činných v trestnom konaní pravdu o korupcii v slovenskom futbale, lenže "po funuse".

Uvádza sa to aj v stanovisku polície: "Na základe zistených skutočností sa potvrdilo podozrenie korupčného správania konkrétnych osôb." Problém je v tom, že k nemu došlo pred rokom 1998, čo bude prekážkou pre trestné stíhanie, keďže premlčacia doba v tomto prípade je 5 rokov. Aj preto už aj polícia pripúšťa, že vyšetrovanie prípadu Diňa zrejme odložia. Marián Diňa preukázal veľký kus odvahy, ktorá sa však zrejme premietne iba do morálnej roviny. Škoda. Ak by sa v danej veci začalo trestné stíhanie konkrétnych osôb, možno by sme na niektorých zápasoch už v piatej minúte nemuseli vedieť, ako sa zápas s najväčšou pravdepodobnosťou skončí...

Autor: Sportnet

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.