TASR|12. okt 2004 o 17:28

Paríž 12. októbra (TASR) - Podľa výskumu časopisu France Football je najpopulárnejším francúzskym klubom Olympique Marseille, najdôležitejšiu rolu v histórii ...

Paríž 12. októbra (TASR) - Podľa výskumu časopisu France Football je najpopulárnejším francúzskym klubom Olympique Marseille, najdôležitejšiu rolu v histórii francúzskeho futbalu však zohral St. Etienne, v drese ktorého v minulosti pôsobil aj dlhoročný česko-slovenský a slovenský reprezentant Ľubomír Moravčík.

Sedemdesiatštyri percent opýtaných uviedlo, že Olympique Marseille je najpopulárnejším klubom v Ligue 1, 59 percent však zároveň tvrdilo, dôležitejší pre francúzsky futbal bol v minulosti St. Etienne.

Les Verts dosiahli finále európskeho pohára prvýkrát v roku 1976, keď podľahli nemeckému Bayernu Mníchov. Prvým francúzskym klubom, ktorý dokázal získať európsku trofej, sa v roku 1993 stal Olympique Marseille po triumfe nad AC Miláno 1:0 vo finále Ligy majstrov. Najobľúbenejší francúzsky klub však v ďalšej sezóne vylúčili z európskych súťaží a odňali mu ligový titul pre úplatkársky škandál.

St. Etienne doteraz získalo rekordných desať ligových titulov a šesť triumfov vo Francúzskom pohári, zatiaľ čo futbalisti z Marseille vyhrali domácu ligu dovedna osemkrát a vo Francúzskom pohári triumfovali desaťkrát. Oba tímy sa v nedeľu stretnú v ligovom zápase.