Sobota, 23. január, 2021Meniny má Miloš

Najlepšie tenistky na svete sú tie naše! - Hantuchová a Husárová to dokázali: Španielsko - Slovensko 1:3

Sportnet|Publikované 3. nov 2002 o 23:00

Fantastickým úspechom skončilo premiérové účinkovanie slovenských tenistiek vo finálovej skupine Fed Cupu v Maspalomas na Kanárskych ostrovoch.

Dvojica Daniela Hantuchová

SOBOTA: Conchita Martinezová - Janette HUSÁROVÁ 6:4, 7:6 (6)

O úvodný bod tímu kapitána Miguela Margetsa sa postarala španielska tenisová jednotka, ktorá zvíťazila za 1:51 hod. nad slovenskou dvojkou Janette Husárovou v dvoch setoch 6:4, 7:6 (6).

Martinezová (35. v rebríčku WTA) ťažila v úvodnom sete zo svojho nepríjemného čopovaného bekhendu, na ktorý Slovenka reagovala častou zmenou rytmu. Na vývoj dejstva mala výrazný vplyv siedma hra, v ktorej Husárová (34.) nevyužila až štyri brejkbaly a v ďalšom geme prehrala svoj servis. Španielka za stavu 5:3 podávala na víťazstvo v sete, no výborne returnujúca slovenská tenistka, ktorá zo svojho arzenálu vytiahla aj veľmi účinné voleje, rebrejkom znížila na 4:5. Desiaty gem však rozhodol - Husárová pri svojom servise nezískala ani jeden fiftín a po 43 minútach stratila set v pomere 4:6. Počas celého druhého dejstva si obidve aktérky podržali svoj servis a k slovu prišiel tajbrejk. V ňom Slovenka nepremenila setbal...

Jeanette Husárová: "Možno som bola trochu nervózna, napätá, ale veľmi som chcela vyhrať. Bohužiaľ, nevyšlo to. Martinezová urobila málo nevynútených chýb, mala som síce jeden setbal, ale nevyšlo mi to."

Conchita Martinezová: "V prvom sete bolo dôležité, že som za vyrovnaného stavu odvrátila brejkbaly, v tajbrejku druhého rozhodovalo aj šťastie."

Magui Sernová - Daniela HANTUCHOVÁ 2:6, 1:6

Hantuchová (8. vo WTA) nastúpila na centrálny dvorec Kongresovej haly s cieľom vybojovať vyrovnávajúci bod, čomu naplno podriadila svoju taktiku. Do Sernovej (51.) sa pustila s vervou, vedomá si svoje pozície v hierarchii svetového tenisu a po drvivom nápore po brejkoch v šiestej a ôsmej hre získala úvodný set za 31 minút v pomere 6:2. V druhom a v šiestom geme posledného dejstva prelomila popradská rodáčka servis Španielky opäť a za hodinu prvým využitým mečbalom doviedla zápas do víťazného konca.

Daniela Hantuchová: "Sernová dnes nedisponovala žiadnym úderom, ktorým by ma prekvapila. Jedine jej ľavoruký servis je trochu nepríjemný, ale hrala som dobre, uvoľnene."

Magui Sernová: "Ráno som sa dozvedela, že budem hrať... Dnes som proti Daniele nemala šancu, hrala veľmi dobre, z mojej strany to nebol práve najlepší tenis."

Tomáš Malik: "Cením si, že Janette, ktorá asi nebola vo svojej optimálnej forme, hrala celý čas naplno, bojovala o každú loptičku. To bolo nesmierne motivujúce aj pre nasledujúcu hráčku, videli ste, že Daniela potom hrala s nadšením."

Miguel Margets: "Zatiaľ máme na konte jeden bod, s čím som spokojný. Väčší tlak som cítil počas semifinále, celé Španielsko hovorilo o našom postupe. Pohár chceme vyhrať, bude to však ťazké..."

NEDEĽA: Conchita Martinezová - Daniela HANTUCHOVÁ 7:6 (8), 5:7, 4:6

Slovenská reprezentantka išla po víťaznom forhende do vedenia 2:1, ale vzápätí pri vlastnom podaní umožnila súperke rebrejk (2:2). Rovnaká situácia sa

zopakovala aj v nasledujúcich štyroch gemoch, keď si obe hráčky po dva razy prehrali servis (4:4). Túto sériu ukončila až Martinezová, ktorá sa za stavu 5:4 dostala k dvom setbalom. O výsledku úvodného dejstva napokon rozhodol tajbrejk, za 86 minút doviedla prvý set do víťazného konca Martinezová. Mimochodom, bol to už jej tretí víťazný tajbrejk vo svetovom

finále Fed Cupu 2002. Vstup do druhého dejstva vyšiel lepšie Slovenke, ktorá vyhrávala 2:0, ale o svoj náskok hneď prišla (2:2). Za stavu 4:5 prehrávala 30-rodáčka z Monzonu 0:40, no

dokázala ešte vyrovnať na 5:5. Menej úspešná však bola v dvanástom geme, keď Hantuchová premenila štvrtý setbal (7:5 - 63 min). Ziskom druhého dejstva ôsma hráčka svetového rebríčka potom akoby zlomila odpor dovtedy výborne hrajúcej španielskej veteránky. V druhom geme ju brejkla a už to

vyzeralo, že s prehľadom dovedie zápas do víťazného konca. Martinezová však našla v sebe dostatok síl aspoň nazdramatizovanie "nekonečného príbehu", keď v deviatom geme získala servis Hantuchovej a znížila tak na 4:5. V nasledujúcej hre ale nevyužila možnosť vyrovnať na 5:5, keď slovenská tenistka po 3 hodinách 18 minútach premenila prvý mečbal.

Daniela Hantuchová: "Hrala som, ako najlepšie viem, ale Conchita bola výborná. V druhom a treťom sete som pritvrdila, začala som hrať viac nátlakovo, lebo len to bola cesta ako uspieť. Niektoré rozhodnutia rozhodcov neboli v poriadku, preto som sa miestami aj hádala. Vrcholom bolo napomenutie na zdržiavanie, lebo práve to robila moja súperka pravidelne."

Conchita Martinezová: "Daniela hrala v druhom a treťom sete oveľa lepšie ako na začiatku, no aj napriek tomu som verila, že môžem dotiahnuť zápas do víťazného konca. Skvelé publikum ma hnalo vpred, a preto sa ospravedlňujem divákom, že som nevyhrala."

Arantxa Sanchezová-Vicariová - Janette HUSÁROVÁ 0:6, 2:6

Zázračne vyliečená Španielka nemala od začiatku duelu žiadnu šancu na úspech. Zápas mal jednozančný priebeh, keď Husárová poslala Sanchezovú-Vicariovú, ktorá hrala svoj jubilejný stý zápas vo Fed Cupe, z dvorca so zahanbujúcim výpraskom 6:0, 6:2. V obrovskej pohode hrajúca 28-ročná Bratislavčanka

trikrát poľahky zobrala súperke v I. sete servis (z toho dvakrát čistou hrou) a po 19 minútach vyhrávala 6:0. Exhibícia Slovenky pokračovala aj v druhom dejstve. Víťazné údery súkala jeden za druhým, Sanchezovej-Vicariovej zostala len úloha štatistu. Po jedenástich vyhratých gemoch za sebou

síce dovolila Husárová uhrať bývalej svetovej jednotke dve hry, no potom svoje dielo zavŕšila a uštedrila tak 30-ročnej Španielke tretiu prehru vo vzájomnom súboji (všetky v tomto roku).

Tomáš Malik: "Odohrali sme veľmi ťažký zápas s výborným súperom, ktorého hráčky bojovali zo všetkých síl a nevzdávali sa ani za

výrazne nepriaznivého stavu. Oceňujem skvelé publikum, no najmä jeho slovenskú časť, ktorá nás počas záverečného turnaja významne podporila. Hrali sme v tomto ročníku s novými hráčkami, nový bol i realizačný tím, ktorému taktiež