Sobota, 16. októbra, 2021Meniny má Vladimíra

Najlepšia tenistka histórie? Fanúšikovia vybrali Grafovú

(Autor: ARCHÍV TASR/AP)
Sportnet|13. okt 2013 o 14:06

Z 32 mien histórie zvolili na portáli TAKURČITEE najlepšiu tenistku všetkých čias. Steffi Grafová vyhrala pred Martinou Navrátilovou.

Autor je šéfredaktor TakUrčitee.sk

Neobjektívny športový portál TakUrcitee.sk nechal v hlasovaní svojich čitateľov určiť najlepšiu tenistku všetkých čias.

Z tridsiatich dvoch najlepších hráčok histórie zostavil pavúk a každý deň prebehlo jedno kolo hlasovania.

Od utorka do soboty sa tak odohral turnaj, ktorý určil najlepšiu tenistku všetkých čias.

turnaj.jpg

Hráčky z dávnej histórie končili rýchlo

Do rebríčka sa nedostali žiadne Slovenky, ak nepočítame Martinu Hingisovú, rodáčku z Košíc. Ako ôsma nasadená nemala ľahké vyžrebovanie, v druhom kole si ešte poradila s Janou Novotnou, no vo štvrťfinále nemala nárok proti Steffi Grafovej.

Druhú štvrtinu pavúka ovládla Serena Williamsová, Amelie Mauresmová ani Justine Heninová by neuhrali ani set, keby sa percentá získané v hlasovaní rozmenili na víťazné gemy.

Heninová porazila v osemfinále Billy-Jean Kingovú v jednom z prekvapení turnaja.

Hráčkam, ktoré dosahovali najväčšie úspechy pred viac ako dvadsiatimi rokmi, fanúšikovia veľmi nepriali. Doplatila na to Chris Evertová, druhá najvyššie nasadená tenistka. Prehrala priskoro, v druhom kole s Kim Clijstersovou.

Tá potom vo štvrťfinále porazila Gabrielu Sabatiniovú v najnapínavejšom dueli celého týždňa. Rozdiel robilo tak málo hlasov, ako keby sa hral tajbrejk tretieho setu.

Sabatiniová dokázala, že ak sa k tenisovému umeniu pridá fyzická krása, hráčka zostane v pamäti fanúšikov dlhšie. V prvom kole prešla cez Venus Williamsovú, v druhom cez Jennifer Capriatiovú.

Na útočný tenis Navrátilovej sa nezabúda

Z tenistiek, ktorých hru si tridsiatnici nemôžu pamätať, ani keby chceli, vyhrali len Margaret Courtová a Billy-Jean Kingová aspoň jeden zápas.

Suzanne Lenglenová prehrala hneď na začiatku. Fanúšikovia viac ocenili Američanku Capriatiovú, hoci po nej nie je pomenovaný žiadny významný kurt vo Flushing Meadows. Courtová pritom vyhrala o dva grandslamy viac, ako Grafová, spolu 24, väčšinu z nich však pred začiatkom Open éry.

Posledný kvadrant patril podľa očakávania Martine Navrátilovej. Cez Mandlíkovú a Selešovú sa hravo dostala do semifinále, v ňom nedala prostredníctvom hlasov čitateľov šancu Clijstersovej.

Na útočný tenis a 167 turnajových výhier v kariére fanúšikovia nezabudli.

V semifinále sfúkla prekvapivo hladko Steffi Grafová Serenu Williamsovú a Navrátilová podľa očakávania veľa hlasov Clijstersovej nepustila.

Finále sa hralo na tri imaginárne sety – tak aspoň naznačil pomer hlasov. Steffi Grafovú vyzvala Martina Navrátilová.

Najvyššie nasadená Nemka, držiteľka viacerých rekordov tenisovej histórie, 22-násobná víťazka grandslamových a dvoch olympijskych turnajov, premožiteľku nakoniec nenašla.

K 377 týždňom, počas ktorých bola prvá v rebríčku WTA si môže pridať tristo sedemdesiaty ôsmy. V ňom sa Steffi Grafová stala Majsterkou sveta všetkých čias podľa čitateľov TakUrcitee.sk.

Súvisiace články