Utorok, 2. marec, 2021Meniny má Anežka

Najlepší športovec SR 2005 D. Hrbatý zopakoval Bondrov úspech

SITA|Publikované 17. dec 2005 o 22:38

BRATISLAVA 17. decembra (SITA) - Tenista Dominik Hrbatý zopakoval to, čo sa v predchádzajúcich dvanástich ročníkoch ankety o najúspešnejšieho športovca a športový kolektív Slovenska podarilo iba hokejistovi ...

BRATISLAVA 17. decembra (SITA) - Tenista Dominik Hrbatý zopakoval to, čo sa v predchádzajúcich dvanástich ročníkoch ankety o najúspešnejšieho športovca a športový kolektív Slovenska podarilo iba hokejistovi Petrovi Bondrovi - zvíťaziť medzi jednotlivcami a súčasne byť aj členom víťazného tímu. Hrbatý, ktorému pomaly nik nepovie inak ako Domino, sa zásluhou svojich individuálnych výkonov na dvorci (zo 7 dvojhier vyhral až 6) najviac pričinil o to, že Slovensko postúpilo až do finále Davisovho pohára.

"Prvenstvá v ankete ma veľmi tešia. Nikdy som si nemyslel, že ocenenie pre najlepšieho športovca roka môže u nás niekedy získať aj tenista," vravel dobre naladený Hrbatý na tlačovej besede pred slávnostným vyhlásením výsledkov ankety o najúspešnejšieho športovca SR za rok 2005 v Bratislave. "My nemáme majstrovstvá sveta či Európy, odkiaľ sa dá priviezť medaila, nemáme len jeden vrchol roka, čo môže byť v porovnaní s inými športovcami hendikep." Pred príchodom na slávnostný galavečer stihol ešte dva tréningy - ráno dvojhodinový, popoludní poldruhahodinový - a autogramiádu v jednom nákupnom centre.

Bratislavský rodák sa do elitnej desiatky dostal po tretí raz. Po 7. miestach v rokoch 2000 a 2004 sa stal kráľom slovenského športu. "Vždy som dúfal, že raz sa v ankete dostanem aspoň medzi najlepších troch slovenských športovcov, preto ma víťazstvo hreje dvojnásobne," priznal usmievajúci sa Dominik Hrbatý. "Meno najlepšieho totiž navždy vojde do histórie, finalistov, podobne ako v tenise, si už len málokto pamätá."

Devätnásty hráč aktuálneho svetového Entry rebríčka pre nasadzovanie vo dvojhre postavil ocenenie v ankete o športovca roka 2005 na úroveň šiestich turnajových triumfov na okruhu ATP. "Športovcom roka sa človek nestáva každý deň," zdôraznil.

Okrem účasti vo finále Davisovho pohára si Dominik Hrbatý pripísal na konto v uplynulom roku aj ďalšie významné úspechy: trikrát hral v semifinále turnajov ATP (Metz, Bazilej, Los Angeles), postúpil do štvrťfinále grandslamového Australian Open a po boku Daniely Hantuchovej triumfoval na prestížnom Hopmanovom pohári miešaných družstiev v Perthe. "Škoda, že v Hopmanovom pohári nebudeme obhajovať prvenstvo. Daniela sa rozhodla, že tentoraz v Perthe nebude hrať, lebo má iný program," povzdychol si 27-ročný tenista. "Je mi to ľúto, lebo tímové súťaže mám rád. Navyše, na Hopmanov pohár chodilo veľa divákov a vždy pripravili skvelú atmosféru."

V Davisovom pohári však bude mať Hrbatý možnosť obhájiť finálovú účasť. Realisticky však priznal, že to nebude vôbec jednoduché. Slovensko bude v 1. kole svetovej skupiny hrať od 10. do 12. februára 2006 v Čile, ktoré zrejme nastúpi s výbornou dvojicou Fernando Gonzalez (11. v Entry rebríčku) - Nicolas Massú (65.). "Neúčasť Karola Kučeru, ktorý ukončil kariéru, je pre naše družstvo veľké oslabenie. Neviem, ako to bude s Karolom Beckom, takže asi budem ťahať družstvo spolu s Mišom Mertiňákom," poznamenal D. Hrbatý. "A každý bude čakať, že opäť vyhrám obe svoje dvojhry a pomôžem aj k zisku bodu vo štvorhre."

Lídra slovenského daviscupového tímu potešilo aj prvenstvo partie okolo kapitána Miloslava Mečířa v ankete o najlepší športový kolektív v roku 2005. "V Davisovom pohári sme druhí na svete, takže v ankete sme vyhrali asi zaslúžene," zdôraznil zverenec trénera Tibora Tótha. "Predsa len Artmedia, ktorá podávala skvelé výkony a ponúkla športovým fanúšikom nevšedný zážitok, skončila svoju púť v Lige majstrov už medzi tridsaťdvojkou najlepších. Držal som však petržalským futbalistom palce a aj napriek nabitému programu som ich videl hrať aj naživo - v domácom zápase s Interom Miláno."

Dominik Hrbatý obdivuje všetkých športovcov. Je jedno, či ide o atraktívne športové odvetvie, alebo o menej populárne. "Každý, kto sa dostane do svetovej špičky vo svojom športe, musí na sebe tvrdo pracovať. Preto mi ani neprekáža, ak ma v ankete, kde sa hodnotia rôzne odvetvia, niekto predbehne. Ja osobne by som udelil ocenenie desiatim najlepším bez určenia poradia," skonštatovala slovenská tenisová jednotka.


Súvisiace články