Utorok, 26. január, 2021Meniny má Tamara

Najlepší nebol medzi najlepšími

Sportnet|Publikované 25. feb 2009 o 23:00

Aké sú vlastne kritériá pri oceňovaní športovcov? Pred týždňom v spišskonovoveskej Redute prevzali ocenenia najlepší športovci mesta Spišská Nová

Aké sú vlastne kritériá pri oceňovaní športovcov?

Pred týždňom v spišskonovoveskej Redute prevzali ocenenia najlepší športovci mesta Spišská Nová Ves za rok 2008. Športový život sa vrátil do normálnych koľají, ostali len zapísané mená v pamätnej knihe. Jedna otázka však ostala nezodpovedaná - čo sa stalo s medailistami z majstrovstiev Európy a sveta, o ktorých sme čítali aj v informátore, ktorý vydáva mesto. Jeden z nich je aj Martin Bartalský. Jeho športové meno je na Spiši za posledné roky veľmi známe.

SP. NOVÁ VES. Vodný lyžiar už niekoľkokrát anketu najlepšieho športovca mesta vyhral. Tento rok bol nominovaný, ale ocenenia sa mu nedostalo. A teraz to podstatné - Martin Bartalský v lete roku 2008 vo fínskom Tampere na majstrovstvách Európy do 21 rokov vo vodnom lyžovaní získal dve zlaté medaily a jednu bronzovú. Na MS v Chile v januári 2008 obsadil štvrté, piate a šieste miesto a na svetovom šampionáte bol najlepší vodný lyžiar z Európy.

Nominovaný, ale neocenený

Vodný lyžiar Martin Bartalský študuje a trénuje v zime počas školského roka v Amerike. Na minulotýždňovom ocenení ho zastupovala jeho mama. "Som prekvapená, akým spôsobom bola robená anketa za rok 2008, aké tam boli kritériá. Myslím si, že v niektorých faktoch sa odlišovala od tých minuloročných ankiet. Aký zámer mala splniť táto anketa? Rovnako sa pýtam, prečo tam chýbalo veľa športovcov, ktorí žijú v meste a majú umiestnenia z pretekov majstrovstiev Európy a sveta, ktoré sú vrcholovými športovými podujatiami," hovorí Martinova mama Naďa Bartalská a pokračuje: "O túto anketu sme sa za ostatné roky zaujímali. Podmienky sú také, že športovcov môžu prihlasovať kluby, športové zväzy, ale aj fyzické osoby. Klub vodných lyžiarov má málo členov, tak za posledné roky sme Martina prihlasovali my, ako fyzické osoby. Vzhľadom na jeho výsledky sme si mysleli, že do tej ankety patrí."

Koho reprezentuje?

Už to teraz nie je žiadne tajomstvo - pri prerokovaní nominácie bola v športovej komisii búrlivá diskusia pri mene Bartalský. Sám šéf komisie Jozef Para sa pýtal: koho vlastne reprezentuje Martin Bartalský? "Získal športové štipendium, a preto na akademických pretekoch reprezentuje školu. Všetky iné preteky absolvuje za Slovenskú republiku a klub Spišská Nová Ves. Dokonca aj na pretekoch v USA, aby jeho výsledky mohli byť zaradené do európskeho a svetového rebríčka vodných lyžiarov, kde momentálne medzi mužmi je vo svetovom rebríčku v kombinácii štrnásty a v kategórii do 21 rokov štvrtý. Výsledky z akademických pretekov sa do tohto nezaratávajú. Martin Bartalský má bydlisko v Spišskej Novej Vsi, tak reprezentuje mesto. Je rád, že je Spišiak, cíti príslušnosť k Slovenskej republike. Na majstrovstvách Európy vo Fínsku visela slovenská zástava, znela na počesť víťaza slovenská hymna. Toto sme poslali aj športovej komisii. Komisia veľmi dobre vie, koho Martin reprezentuje na vrcholových podujatiach. Paradoxne, športová komisia akoby nebrala Martinove úspechy vážne, asi preto, že študuje a trénuje v Amerike. Natíska sa otázka: prečo ho do desiatky nominovala? "Práve tieto myšlienky mi víria hlavou od štvrtka večera, keď som sedela na tom vyhodnotení. Čo som tam vlastne robila? Aké sú kritériá tejto ankety? A či boli tieto kritériá oznámené v dostatočnom predstihu..."

Význam ankety

Martinova mama poukazuje na princíp a význam ankety o najlepšieho športovca mesta. "Myslím si, že keď sa vyhlasuje najlepší športovec mesta, to slovo najlepší znamená, že kritériá výberu by mali byť urobené tak, aby sa víťaz naozaj najviac približoval tomu slovíčku. Či to už je šortrekár, strelec, kulturista, niekto od koní, vodný lyžiar, atlét, basketbalista alebo volejbalista, je to jedno. Nech je to športovec, ktorý vyhrá za svoje výsledky. Ak to tak nie je, tak anketa stráca význam. Každý športovec vie oceniť úspech toho druhého, ak je jeho úspech výrazný a hodnotný," dodala Naďa Bartalská.

Autor: Sportnet

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.