Utorok, 26. január, 2021Meniny má Tamara

Najkrajší darček Futbalistu roka je na ceste

Sportnet|Publikované 26. dec 2006 o 23:00

Košice - Od štyroch rokov sa venoval hokeju, pre futbal sa rozhodol ako deväťročný, v pätnástich rokoch bol už na lane Realu Madrid, ale odchod do

Španielska sa neuskutočnil pre jeho vtedajšie zranenie. Zdravotné problémy ho krátkodobo vyradili z činnosti aj v končiacom sa roku, keď si v prípravnom zápase proti Malte po ostrom súboji natiahol vonkajšie postranné kolenné väzy a čiastočne si natiahol vnútorný krížový väz na ľavej nohe. V júni 2006 zaň Lokomotiv Moskva ponúkol - bez pozitívnej odozvy - 10 miliónov eur a Michael A. Roth, prezident 1. FC Norimberg, v súvislosti s predchádzajúcim záujmom Werderu Brémy dokonca hovoril o hodnote 25 miliónov eur! Reč je o čerstvom držiteľovi ocenenia Futbalista roka 2006 Róbertovi Vittekovi.

Vzhľadom na to, aký ste mali rok ste v kútiku srdca dúfali vo víťazstvo, alebo ste z neho zostali úplne prekvapený?

"Veril som, že tohto roku mám šancu vyhrať a to sa napokon i splnilo."

Ste prvým hráčom na Slovensku, ktorý triumfoval v oboch anketách - stali ste sa hráčom Slovenska do 21 rokov, získali Cenu Petra Dubovského a teraz sa už môžete popýšiť aj z víťazstva v hlavnej kategórii. Uvedomili ste si to?

"Ale áno. Pripomínali mi to pred vyhlásením i po ňom, takže človek si to musel uvedomovať. Obe ceny si vysoko vážim."

Aj ste porozmýšľali, ktorú cenu je ťažšie získať? Na Cenu Petra Dubovského je krátke časové obdobie, no podstatne slabšia konkurencia, v hlavnej kategórii je to presne naopak...

"Určite... Ak prekročíte stanovený vek, tak Cenu Peťa Dubovského už nemôžete získať. To znamená, že už v mladom veku musí mať futbalista zodpovedajúcu výkonnosť. To je základ. Avšak každý rok vyskočia traja-štyria veľmi talentovaní futbalisti, ktorí majú šancu ju získať. V hlavnej kategórii je väčšia konkurencia, no je väčšie časové obdobie na víťazstvo. Dokonca i na jeho obhájenie. Ťažko preto povedať, ktorá cena sa ťažšie získava."

Vám sa podaril husársky kúsok, keď ste Cenu Petra Dubovského dokonca obhájili. Veríte, že niečo podobné sa vám môže podariť aj v hlavnej kategórii o Futbalistu roka?

"Išiel by som sám proti sebe, keby som si takýto cieľ nedával. Už aj preto, že som sa dostal vysoko a každý to odo mňa očakáva. Som maximalista - titul najlepšieho futbalistu na Slovensku by som chcel obhájiť, hoci viem, že to bude veľmi ťažké. Verím však, že ak budem zdravý, šancu na zopakovanie prvenstva budem mať stále."

Aby ste sa vyrovnali aj vášmu kamarátovi Marekovi Mintálovi, však?

"Tu ani nejde o vyrovnávanie. Tieto ankety sú individuálne, zohľadňujú celoročnú robotu. Pravdu povediac, bol by som šťastnejší, keby sme dosiahli niečo viac ako kolektív."

Inak, ako to berú v Norimbergu, že hráč z ich klubu už tretí rok kraľuje futbalu na Slovensku?

"Neviem. Ešte som s nikým nerozprával z Norimbergu. Myslím si však, že sledujú svojich hráčov a sú hrdí na takéto ocenenia."

Mimochodom, s čím vás posielali domov na anketu funkcionári, prípadne spoluhráči Norimbergu? Boli aj nejaké podpichovačky, aby ste sa s Marekom opäť vrátili s nejakým ocenením?

"Nie, vôbec. Priznám sa, že ja som to ani nespomínal a ani som sa nepripomínal. Žiadne poznámky preto týmto smerom neboli."

Čo si myslíte, čo najviac zavážilo u odborníkov na Slovensku, že ste v tomto roku vyhrali anketu?

"Určite jar v bundeslige, ktorú som mal vydarenú nielen herne, ale i strelecky a stabilná výkonnosť počas celého roku - či už to bolo v reprezentácii, alebo v klube."

Dá sa povedať, že to bol váš najvydarenejší rok v kariére, alebo už v minulosti s niektorým rokom súperil? Prípadne, veríte, že ten najúspešnejší ešte len príde?

"Myslím si, že po všetkých stránkach bol najvydarenejší. Samozrejme, nebudem proti, keď ho v budúcnosti ešte tromfnem nejakým rokom."

Ak by ste mali hlasovať, ako by vyzerala najlepšia trojka v ankete?

"Ak by som mal byť objektívny, tak asi by na 1. mieste bol Martin Škrtel, lebo ako obranca mal veľmi dobrú sezónu. Určite by bol hore i Marek Sapara a keby slúžilo zdravie, tak ako má, tak aj Marek Mintál. Vysoko by som však hodnotil i Dušana Šventa. Myslím si, že poradie, ktoré bolo, bolo úplne zaslúžené."

Jar ste mali excelentnú, strelili ste 16 gólov v bundeslige. Navyše v dvoch zápasoch po sebe ste Duisburgu a Kolínu zaznamenali hetrik, čo sa málokedy podarí útočníkovi a zapísali ste sa do histórie bundesligy. Následne ste v ďalšom zápase proti Brémam strelili dva góly. Stačil jeden gól a už by o vás hovoril celý svet. Boli ste blízko k trom hetrikom v troch po sebe idúcich dueloch. Máta vás to ešte, alebo ste to už vypustili z hlavy?

"K tomu sa už nevraciam. Skôr mi to pripomínajú novinári. Je to určite príjemné a človeka to teší, ale už je to za mnou. Dôležité je niečo také zopakovať a obhájiť. Bol by som rád, keby sa mi ešte takýto kúsok podaril."

Boli ste dobrý celý rok aj doma? Bol bohatý Ježiško?

"Myslím si, že som bol. S manželkou sme sa obdarili rôznymi drobnosťami. Prvoradé pre mňa je však zdravie a rodinná pohoda. Nič viac nepotrebujem. Dcérka dostala oblečenie a hračky. Atmosféru Vianoc vnímala oveľa viac, než vlani. Hlavný darček je na ceste. S manželkou totiž čakáme na budúci rok druhého potomka."

Viete, kde budete silvestrovať?

"Ešte neviem presne, ale vyzerá to tak, že budeme silvestrovať pokojne doma."

Róbert VITTEK

Narodený: 1. apríla 1982 v Bratislave

Znamenie: baran

Stav: ženatý, manželka Patricia Paris

Deti: dcéra Sofia (nar. 2005), narodenie ďalšieho potomka je očakávané v júni 2007

Rodičia: otec Dušan, matka Silvia

Súrodenci: brat Dušan, sestra Silvia

Výška: 187 cm

Hmotnosť: 82 kg

Prezývka: Viťo

Post: útočník

Číslo na drese: 33

Súčasné pôsobisko: 1. FC Norimberg (Nem., od augusta 2003 na hosťovaní, kmeňový hráč od mája 2004)

Predchádzajúce pôsobiská: ŠK Slovan Bratislava (v A-mužstve od sezóny 1999/2000 do augusta 2003)

Súčasná zmluva: do roku 2010

Prestupová cena: 1 300 000 eur (podľa Transfermarkt)

Súčasná odhadovaná trhová cena: 6 000 0000 eur (podľa Transfermarkt)

Reprezentácia SR: 43 štartov v A-tíme (debut 30. mája 2001 v Brémach proti Nemecku - 0:2)

Počet gólov v reprezentácii SR: 14

Tímové úspechy: vicemajster Slovenska 2000/2001 so Slovanom, víťaz II. nemeckej bundesligy (2003/04) s 1. FC Norimberg

Individuálne úspechy: tretí najlepší strelec najvyššej slovenskej súťaže 2001/2002 a 2002/2003, najlepší strelec jarnej časti I. nemeckej bundesligy 2005/2006 so 16 gólmi, pričom v 24. a 25. kole proti Duisburgu a Kolínu zhodne zaznamenal hetrik bez toho, aby medzičasom dal gól niekto iný na trávniku (historický rekord tejto súťaže), piaty v celkovej tabuľke strelcov I. bundesligy 2005/2006, tretí v ankete o Hráča mesiaca marec podľa magazínu Kicker a televíznej stanice DSF, druhý o mesiac neskôr

Kariéra v Nemecku na klubovej úrovni: 2003/2004 - 27 zápasov/10 gólov, 2004/2005 - 24/5, 2005/2006 - 30/16, 2006/2007 (zatiaľ) - 14/2

Doterajšie umiestnenia v ankete o Futbalistu roka v SR: 2001 - 8., 2002 - 4., 2003 - 7., 2004 - 2., 2005 - 4.

Obľúbený klub: Real Madrid

Obľúbené jedlo: Všetky od manželky, ktorá varí vynikajúco

Obľúbený nápoj: Ako športovec som zvyknutý na čistú vodu. Vinea, ak ju mám v dosahu

Obľúbený herec: Ani nepotrebujem chodiť ďaleko za hranice Slovenska či Česka niekam do Hollywoodu. Konkrétne napríklad Maroš Kramár

Obľúbený spevák: Vlastná manželka. Ďalej trošku kontroverzný raper Rytmus zo skupiny Kontrafakt. Vypočujem si aj Paľa Haberu či Peťa Kotuľu

Záľuby: Najradšej sa venujem rodine. Okrem toho mám rád hokej či tenis

Obľúbená kniha: Najčastejšie čítam rôzne biografie a profily športovcov

Životné krédo: Nikdy sa nevzdávať

POVEDALI A NAPÍSALI O VITTEKOVI

"Róbert Vittek z Norimbergu taký týždeň nezažil. Dva zápasy, dve víťazstvá, šesť gólov. Ľavačka, gól. Ľavačka, gól. Pravačka, gól. Pravačka, gól. Ľavačka, gól. Pravačka, gól. V takejto forme je pre Norimberg akoby o jedno číslo priveľký - žartoval tréner Hans Meyer." - Abendblatt (Nem.)

"V Hamburgu môžu zabudnúť na to, že sa tento transfer podarí zrealizovať," - Martin Bader, športový riaditeľ 1. FC Norimberg, v júni pri záujme HSV o Vittekove služby

"Možu si ušetriť ten telefonát. Róbert zostane v Norimbergu," - Martin Bader pri záujme Lokomotivu Moskva

"Máme radosť, že budeme mať naďalej v kádri jedného z našich kľúčových hráčov," - Martin Bader v októbri po predĺžení platnosti zmluvy s Vittekom do roku 2010

"Róbertovo zranenie môže byť pre ďalších hráčov príležitosťou ukázať, že nie sme 1. FC Vittek," - tréner Hans Meyer v reakcii zranenie Vitteka v auguste 2006

"Vittekovi klesá forma, lebo strelil iba dva góly," - tréner Hans Meyer so smiechom po tom, čo Vittek po dvoch hetrikoch zaznamenal v marci 2006 proti Werderu Brémy "iba" dva góly

"Ak bude hrať stále tak dobre ako v posledných zápasoch, ťažko zostane v našom klube. Má totiž na viac," - tréner Hans Meyer v apríli 2006

FUTBALISTA ROKA 2006

1. Róbert Vittek(Norimberg/Nem.)347

2. Martin Škrtel(Petrohrad/Rus.)279

3. Marek Sapara(Ružomberok-Rosenborg/Nór.)190

4. Dušan Švento(Slavia Praha/ČR)154

5. Marek Mintál(Norimberg/Nem.)147

6. Miroslav Karhan(Wolfsburg/Nem.)146

7. Ján Ďurica(Saturn Mosk. oblasť/Rus.)135

8. Marek Čech(FC Porto/Portug.)131

9. Filip Šebo(Austria/Rak.-Rangers/Škót.)85

10. Kamil Čontofalský(Petrohrad/Rus.)81

PREHĽAD VÍŤAZOV

1993:Peter Dubovský

1994:Vladimír Kinder

1995:Dušan Tittel

1996:Dušan Tittel

1997:Dušan Tittel

1998:Jozef Majoroš

1999:Vladimír Labant

2000:Szilárd Németh

2001:Ľubomír Moravčík

2002:Miroslav Karhan

2003:Vladimír Janočko

2004:Marek Mintál

2005:Marek Mintál

2006:Róbert Vittek

NAJLEPŠÍ FUTBALISTA DO 21 ROKOV

Cena Petra Dubovského

1. Dušan Švento(Slavia Praha/ČR)19

2. Erik Jendrišek(Ružomberok-Hannover/Nem.)9

3. Adam Nemec(MŠK Žilina)3

DOTERAJŠÍ VÍŤAZI

2000:Ľubomír Meszároš

2001:Róbert Vittek

2002:Róbert Vittek

2003:Roland Števko

2004:Milan Ivana

2005:Martin Škrtel

2006:Dušan Švento

Autor: Sportnet

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.