Nedeľa, 26. septembra, 2021Meniny má Edita

Najbohatší z KHL dal na platy polovicu toho čo Boston

Hokejisti Slovana nastupujú na svoj tretí ročník Kontinentálnej hokejovej ligy. (Autor: TASR)
Vojtech Jurkovič|2. sep 2014 o 19:52

Chýba Lev Praha. Nehrajú ani Spartak a Doneck. Nováčikmi sú Jokerit a Soči.

BRATISLAVA. Chceme dobehnúť zámorskú NHL, netajilo svoje ambície ruské vedenie KHL na čele s jej prezidentom Alexandrom Medvedevom už pri zakladaní nadnárodnej KHL pred siedmimi rokmi.

Počtom hráčov svetovej supertriedy ani diváckym záujmom sa to KHL stále nedarí.

Hoci bohaté ruské kluby robia, čo vládzu, chýba im ešte vzťahová kultúra, zhodujú sa hráči, ktorí skúsili obe súťaže. Majú na mysli najmä svojrázne spôsoby pri svojvoľnom odpaľovaní hráčov.

Vlaňajšie prvenstvo obhajuje Metallurg Magnitogorsk, ktorý získal Gagarinov pohár s tretím najvyšším rozpočtom na platy hráčov – 23,6 milióna eur ročne.

Nestačil ani Kovaľčuk

Najväčšiemu favoritovi SKA Petrohrad na triumf nestačil najvyšší balík 28,9 milióna eur, do ktorého však vraj nebol zarátaný 11­-15­miliónový príjem tophviezdy KHL Iľju Kovalčuka.

Slovan bol vlani v rebríčku platov na predposlednom 27. mieste so 4,2 milióna, čo znamenalo oproti prvému roku zvýšenie o 0,3 milióna eur. Vlani najmenej platil nováčik Medveščak Záhreb 4,1 mil. eur. V NHL vynaložil najviac peňazí na platy Boston – 55 miliónov eur.

Hokejová legenda Pavol Demitra si na sklonku kariéry KHL pochvaľoval. Po odchode z NHL mu sedel štýl hry Jaroslavľa. „Na širších klziskách majú hráči viac času na technické kúsky, hrá sa kombinačnejšie, čo mi vyhovuje. V NHL sa ihneď po prebratí puku ocitnete vo fyzickom kontakte.“

Siedmy ročník štartuje v dvoch konferenciách a štyroch divíziách, v ktorých je rozmiestnených 28 mužstiev.

Nováčikmi sú fínsky Jokerit Helsinki, HK Soči, po štyroch rokoch sa do KHL vrátila Lada Togliatti. Chýbajú HC Lev Praha i Spartak Moskva, ktoré skončili pre finančné problémy, Donbass Doneck musel minimálne na rok prerušiť účasť v KHL pre vojnový konflikt na Ukrajine.

Každé mužstvo v základnej časti odohrá 60 zápasov, rovnako 30 doma aj vonku.

Tesne pred začiatkom ligy vedenie oznámilo, že presúva koniec prestupového termínu z 15. januára na 25. decembra.

„Hráčske výmeny bývali až komické. Kluby, ktoré strácali šancu na postup do play-off, vypredávali hráčov. Silní kupovali lacno, slabší chceli zarobiť,“ uviedol pre khl.ru výkonný riaditeľ ligy Dmitrij Kurbatov.

Počet cudzincov ostáva

V nasledujúcej sezóne ešte platí maximálny počet cudzincov v klube päť (vrátane brankára).

Platí to aj pre Jokerit či Slovan, ktoré zároveň musia mať na súpiske minimálne sedem hokejistov z krajiny, v ktorej sídli klub.

Od sezóny 2016/2017 sa hranica minima domácich hráčov zvyšuje na desať.

V Bobrovovej divízii nastúpi bratislavský Slovan do svojej tretej sezóny. V prvej postúpil do play-off, vlani sa mu to nepodarilo.

„Play-off je naším jednoznačným cieľom, preto sme investovali do viacerých hráčskych posíl,“ povedal na začiatku prípravy generálny manažér Maroš Krajči.

Po nepostúpení do play-off nestrácal optimizmus.

„Hokej robíme preto, aby sme ten "samovar“, ako tu voláme Gagarinov pohár, raz dotiahli do Bratislavy. Či to bude o tri roky, alebo o päť. Sme vlastne ako horolezci, možno sa nám to nepodarí na prvý či druhý pokus, ale vždy chceme dosiahnuť vrchol toho, kam sa práve chystáme.“

Súvisiace články