Štvrtok, 21. január, 2021Meniny má Vincent

Náhoda rozhodla, že sa dostal do sveta

Sportnet|Publikované 21. okt 2005 o 22:00

Spišská Nová Ves - Niekedy náhoda nakopne športovca k totálnemu obratu. Ani Ján Magdoško (na snímke druhý zľava v bielom)) netušil pred pár týždňami,

že sezónu nedohrá v drese prvoligovej Spišskej Novej Vsi, ale v cudzom svete. Všetko sa to v jeho prípade totálne zmenilo po návšteve ruského manažéra zastupujúceho švédsky treťoligový hokejový klub Helsinborg z juhu krajiny. Súťaž tam odštartovala tento týždeň a tak už na začiatku sa Severania budú spoliehať na dvojicu slovenských posíl, keďže s týmto bekom odcestoval v noci z pondelka na utorok do Škandinávie aj Magdoškov spoluhráč Samuel Polomský. "Zástupca klubu si vybral jedného obrancu a útočníka. Zrejme prišiel na Slovensko s tým, aby na týchto postoch tím skvalitnil súpisku. Bez nejakých prieťahov došlo k dohode, hoci som mal pôvodne rozrobené iné plány," informoval tesne pred odchodom robustný defenzívny hokejista.

Jeho kontrakt vo Švédsku sa zrodil akurát v období, keď sa mu začali hrnúť ponuky z cudziny. V rovnakom čase sa mu ozvali aj zástupcovia z Francúzska, ale tiež maďarský Dunaferr Duanújváros. No na svojom rozhodnutí už nechcel meniť nič. "A to aj preto, že švédsky hokej má svoju kvalitu a úroveň. Určite sa neobávam,, že by som mal výkonnostne klesnúť. Práve naopak, vo vyspelom hokejovom dianí to bude iste pre mňa zaujímavé a teším sa, že načerpám nové skúsenosti."

Odchovanec zo Spiša sa už snažil hltať nejaké informácie o novom pôsobisku na internete, no veľa toho nepochytil, keďže narazil na rébus v podobe švédskeho jazyky. Vypátral akurát to, že v tíme sú aj hráči z Ruska a Kanady, takže sa ocitol v internacionálnom hokejovom spoločenstve. Koniec koncov s touto skutočnosťou už má skúsenosti ešte z minulej sezóny, keď dostal angažmán na ostrovoch a niekoľko mesiacov naháňal puk v britskej najvyššej súťaži vo farbách Nottinghamu. Lenže nebolo mu umožnené, aby súťaž aj dokončil a v zime sa predčasne vrátil domov kvôli zraneniu. Potom maródoval a do prípravy sa zapojil vo svojom rodisku. "Mal som dohodu s funkcionári na Spiši, že im pomôžem v tomto ročníku. Zároveň bolo povedané, že ak sa mi naskytne nejaká zaujímavá možnosť zmeniť farby, tak mi nebudú brániť v odchode. Potom ma ale činovníci ešte od tohto úmyslu odhovárali, no nerozmyslel som si to," J. Magdoško skúšal získať zmluvu v ST extralige, ale z možností sa napokon ani jedna neukázala reálna. Takže zostal v spišskonovoveských farbách, kde zvládol dvanásť meraní síl. "Dal som jeden gól a zaznamenal sedem asistencií. Nedá sa však povedať, že by som bol spokojný s touto bilanciou. Hlavne v gólovom premieňaní šancí, v ktorých som sa ocitol. Naskytlo sa mi totiž aspoň milión naozaj parádnych možností..."

V Helsinborgu by mal zostať päť mesiacov a verí, že sa mu neprihodí to, čo vlani a zdravie ho nezradí. Sám je zvedavý, ako sa uplatní v inom prostredí, ktoré dosiaľ nepoznal a ako sa adaptuje na iný hokejový štýl, ktorý je založený najmä na pozornom bránení. Lebo aj v nižších švédskych ligách sa hrá podobne ako v Elitserien. "Najlepšie by bolo, keby sme mali taký tím, ktorý bude ašpirovať na najvyššie priečky, prípadne postup. Lebo v takom prípade je kontakt oveľa vydarenejší a spokojní sú nielen predstavitelia klubu, ale i hráči," povedal spoľahlivý borec. Určite Spišiakom bude chýbať, ale rešpektujú jeho názor a rozhodnutie. A tiež držia palce, aby sa vedno s Polomským presadili.

Podlžnosti ho varovali

Náš hráč koketoval pred sezónu i s myšlienkou, že sa vráti do Martina, ktorého hráčom stále je. U staronového nováčika extraligy totiž už tri roky predtým pôsobil. "Bolo tam celkom fajn, ale stále sa vyskytujú nejaké finančné problémy. Navrhnuté podmienky zmluvy boli na úrovni, no predsa som sa obával, že postupne to predsa nebude ružové. Kedysi tam boli sčasti i ekonomické ťažkosti a hoci to neskôr do rúk zobrali iní ľudia, predsa červík pochybností vo mne vŕtal ďalej." Inak, Magdoškovi vyplatili podlžnosti spred dvoch rokov až v uplynulej sezóne. Aj to bol dôvod, prečo nakoniec "ucukol" od možnosti, že do Turca znovu zavíta.

(zuk)

Autor: Sportnet

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.