Sobota, 23. január, 2021Meniny má Miloš

Nadnárodná liga hádzanárov má nový názov a sponzora

Generálny manažér. Branko Benko sprostredkoval aktuálne informácie zo Skopje. (Autor: frk)
Sportnet|Publikované 15. apr 2013 o 22:00

Nadnárodná SEHA League pozná víťaza druhého ročníka.

Minuloročný víťaz premiérového Final Four Vardar Skopje v domácom prostredí prvenstvo neobhájil. Vo finálovom dueli prehral s RK Croatia Záhreb 24 :25 po predĺžení. V súboji o tretie miesto zvíťazil Metalurg Skopje nad Meškovom Brest 26:21.

PREŠOV. V druhom ročníku SEHA League jediný slovenský zástupca, osemnásobný majster Slovenska Tatrana Prešov, do Final Four 2 nepostúpil.

V základnej časti skončil s rovnakým počtom bodov na piatej priečke ako Croatia Záhreb, ktorá v macedónskom Skopje napokon vybojovala prvenstvo v tejto uznávanej súťaži.

Generálni sponzori sú ruskí plynári

Dve sezóny sa hrala nadnárodná súťaž hádzanárov pod názvom South East Handball Association (SEHA) League.

V najbližších štyroch ročníkoch ponesie už nový názov. Počas Final Four 2 v metropole Macedónska Skopje došlo k podpisu zmluvy s novým generálnym sponzorom súťaže.

Stal sa ním ruský plynárenský gigant Gazprom, a tak počnúc budúcim ročníkom ponesie nadnárodná súťaž názov SEHA Gazprom South Stream Legue.

„Tatran Prešov sa rokovaní nezúčastnil. Partnerom nadnárodnej ligy je Slovenský zväz hádzanej, ktorý v Skopje reprezentovali prezident zväzu J. Holeša a generálny sekretár SZH M. Simonides. Práve od neho som po rokovaniach mal aktuálne informácie,“ povedal na tému aktuálnych zmien generálny manažér Tatrana Prešov Branko Benko.

„V budúcom ročníku SEHA Gazprom South Stream League má štartovať dvanásť účastníkov. K doterajším tímom z Chorvátska, Čiernej Hory, Bosny a Hercegoviny, Macedónska, Bieloruska a Slovenska majú pribudnúť dva kluby zo Srbska. Malo by ísť o Partizán Belehrad a Vojvodinu Novi Sad. Pokračovať v súťaži už nemá Izvidač Ljubuški. Bieloruský Meškov Brest v spoločností majstrov spomenutých krajín či druhých najlepších v národných súťažiach má ale účasť garantovanú na štyri sezóny, aj keby skončil doma horšie ako druhý. To bola jedna z podmienok generálneho sponzora.“

Maďari a Poliaci stále otázni

Počas predposledného stretnutia skončeného ročníka SEHA League v Banji Luke sme boli svedkami tvrdenia komisára súťaže M. Načevského, že v novom ročníku nadnárodnej ligy majú hrať napríklad aj najsilnejšie tímy z Maďarska a Srbska.

„Čo sa týka srbských tímov, dohoda s nimi vraj platí,“ tvrdil B. Benko.

„Maďarskí zástupcovia, ako ma informoval M. Simonides, do Skopje nepricestovali. Predstavitelia súťaže štart maďarský ani prípadne poľských klubov nepotvrdili, ale ani nevyvrátili. Na druhej strane, pretože SEHA má zmluvy s národnými hádzanárskymi zväzmi, a nie s klubmi, isté je, že zo Slovenska bude mať právo štartu úradujúci majster republiky.“

Tatran na vrcholnom fóre chválili

Už pred premiérovým ročníkom predstavitelia SEHA League dali zúčastneným konkrétne podmienky štartu v súťaži.

K nim patrili napríklad haly s kapacitou nad 3 000 divákov, zabezpečenie televíznych prenosov stretnutí. Skúsenosti prešovských hádzanárov z dvoch ročníkov boli ale také, že nie všade sa tie dodržali.

„Tatran Prešov patril v tomto smere ku klubom, ktoré si stanovené podmienky zastali a ďalší účastníci súťaže to na ostatnom stretnutí ocenili,“ spomenul generálny manažér prešovského klubu.

„Počnúc nasledujúcim ročníkom SEHA Gazprom South Stream League sa rozhodlo, že zápasy tejto súťaže sa musia hrať v halách s kapacitou najmenej 2 000 divákov. Dôraz sa pritom bude klásť na hrací povrch v nich. Zápasy sa musia hrať na povrchoch Gerflor alebo Taraflex. Kluby budú musieť zabezpečiť aspoň z päťdesiatich percent domácich stretnutí televízne prenosy. Na druhej strane ale klubom odpadnú starosti s hradením kompletných úhrad rozhodcom a delegátom. Tie bude hradiť v celom rozsahu generálny sponzor súťaže.“

Zmena na poste šéfa súťaže

V súvislosti s minulotýždňovým zatknutím prezidenta Chorvátskeho hádzanárskeho zväzu a šéfa SEHA League Sandiho Šolu pre podozrenie zo sprenevery a prania špinavých peňazí ako predsedu predstavenstva Karlovačka Banky sa menovaný a podozrivý z údajnej sprenevery zhruba 26 miliónov eur na stretnutí v Skopje vzdal vrcholnej funkcie v SEHA Legue.

„Podľa mojich informácií,“ vravel B. Benko, „sa šéfom po odstupujúcom S. Šolovi stal dovtedajší viceprezident SEHA a prezident Macedónskej hádzanárskej federácie Mihajlo Mihajlovič. Komisárom súťaže ostáva M. Načevski, riaditeľom S. Ostolič.“Autor: Sportnet

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.