Piatok, 18. júna, 2021Meniny má Vratislav

Nadal vyrovnal historické rekordy Borga a Mustera

SITA|15. máj 2006 o 15:09

RÍM 15. mája (SITA) - Rafael Nadal zostáva na antuke nezdolateľným a jeho výkony naberajú čoraz cennejší historický punc. Nedeľňajšie finále v Ríme, v ktorom zdolal svetovú jednotku Rogera Federera 6:7 ...

RÍM 15. mája (SITA) - Rafael Nadal zostáva na antuke nezdolateľným a jeho výkony naberajú čoraz cennejší historický punc. Nedeľňajšie finále v Ríme, v ktorom zdolal svetovú jednotku Rogera Federera 6:7 (0), 7:6 (5), 6:4, 2:6, 7:6 (5), bolo Španielovým 53. víťazným zápasom na tomto povrchu v rade. Vyrovnal tým historický rekord Argentínčana Guillerma Vilasa, ktorý svojho času vyhral rovnaký počet zápasov na antuke bez prerušenia. "Päťdesiattri je veľké číslo. Ja som si už vážne myslel, že v tomto týždni v Ríme prehrám. Mal som však šťastie - opäť som všetko vyhral," uviedol šťastný Nadal. Najbližšie sa rodák z Mallorky predstaví už tento týždeň na podujatí v Hamburgu, ktoré je tiež zaradené do prestížnej série 9 turnajov s označením ATP Masters. Tam ho v 1. kole čaká domáci Tommy Haas. Ak ho nezastaviteľný španielsky mladík zdolá, nový historický rekordný zápis bude na svete. "Už pomaly začínam uvažovať nad týmto zápasom. Roland Garros ma zatiaľ v mysli neťaží," povedal hráč, ktorý obhajuje grandslamový titul z parížskej antuky z minulého roka.

Iba 19-ročný Španiel si úspešnou obhajobou v Ríme pripísal na konto už 16. turnajový titul kariéry, čo znamená ďalšie vyrovnanie najlepšieho historického výkonu. Tentoraz ide o počet víťazných turnajov v tínedžerskom veku. Šestnásť ich mala doteraz na konte len švédska legenda Björn Borg. Nadal potreboval na 16 titulov iba 18 finálových duelov, čo je úspešnosť 88,8% - vôbec najvyššie číslo medzi tenistami v tzv. Open ére. "Obzvlásť ma teší, že šesť titulov som vyhral na turnajoch ATP Masters," poznamenal Španiel.

Pozoruhodný je aj fakt, že oba rímske finále, to vlaňajšie aj súčasné, vyhral Nadal v piatich setoch s tajbrejkovým rozuzlením v tom záverečnom. Vlani udolal Argentínčana Coriu za 5 h a 14 min, teraz si poradil s Federerom po 5 h a 5 min. "Oba zápasy boli veľmi náročné, ale možno ešte ťažší ten proti Federerovi. Svetová jednotka je štýlovo úplne iný hráč ako Coria. Keď mu ide servis a forhend, je prakticky nezdolateľný," povedal Nadal.

Španielsky ľavák zdolal Federera už po piaty raz a vzájomnú bilanciu s ním si vylepšil na 5:1. Zo svetovej špičky má aktívnu bilanciu so svetovou jednotkou už len Argentínčan David Nalbandian (6:5). Federer bol v Ríme bližšie k víťazstvu ako predtým v Monte Carle, kde prehral vo finále s Nadalom v štyroch setoch. V rozhodujúcom piatom sete viedol 24-ročný Švajčiar 4:1, a potom za za stavu 6:5 a 40:15 nepremenil pri podaní súpera dva mečbaly. Zahodil ich nevynútenými chybami. "Je to veľká škoda, lebo v tomto zápase som mal na víťazstvo. Za nepriaznivého stavu som sa vrátil do hry a bol som veľmi blízko. Súper mi zasadil úder až na cieľovej čiare," komentoval Federer a ešte optimisticky dodal: "Oproti finálovému zápasu v Monte Carle som však opäť o čosi bližšie k tomu, aby som Nadala na antuke zdolal. Viac som si veril z bekhendu a nespoliehal sa len na silnejší forhend."

Na záver ešte jeden vyrovnaný rekord v podaní Nadala. Úspešná rímska obhajoba znamená pre neho zároveň dovŕšenie víťazného a veľmi ceneného antukového hetriku z turnajov v Monte Carle, Barcelone a Ríme, ktoré nasledujú takmer hneď po sebe. Vyrovnal sa tak Rakúšanovi Thomasovi Musterovi, ktorému sa to podarilo v rokoch 1995-96.


Súvisiace články