Pondelok, 18. január, 2021Meniny má Bohdana

Nadal má v Paríži druhý domov

Šťastný španielsky tenista Rafael Nadal po svojom treťom víťazstve vo finále turnaja Roland Garros. Včera zdolal Švajčiara Federera 6:3, 4:6, 6:3, 6:4. (Autor: SITA/AP)
Sportnet|Publikované 10. jún 2007 o 22:00

Svetová jednotka Roger Federer zo Švajčiarska opäť stroskotala vo finále na antukovom kráľovi.

PARÍŽ, BRATISLAVA. Grand­slamový turnaj Roland Garros (dotácia 15 264 500 eur) má už tretí rok po sebe tých istých víťazov - Rafaela Nadala zo Španielska a Justine Heninovú z Belgicka. Nadal zdolal vo včerajšom finále svetovú jednotku Rogera Federera zo Švajčiarska za 190 minút 6:3, 4:6, 6:3, 6:4. Justine Heninová si zabezpečila titul už deň predtým.

Ženské finále: Nervózna Ivanovičová

Mladá Srbka začala sobotňajšie finále proti favoritke bez rešpektu, hneď v prvom geme prelomila jej podanie. Vzápätí pri svojom servise viedla 19-ročná Ivanovičová 40:0, ale svoje šance nevyužila a zneistela. Dostala sa do kŕča. Heninová vyhrala osem gemov za sebou. Získala tak prvý set a dobre sa rozbehla do druhého. Nervózna Ivanovičová spravila päť dvojchýb, stratila svoju veľkú zbraň z predchádzajúcich zápasov. Najvyššie nasadená hráčka kontrolovala vývoj skóre, premenila hneď svoj prvý mečbal. Zápas trval iba 65 minút.

Mužské finále: Federer si musí ešte počkať

Nadal v repríze vlaňajšieho parížskeho finále proti Federerovi zopakoval štvorsetové víťazstvo a dokázal, že nedávne zaváhanie proti Švajčiarovi v Hamburgu bolo len malou epizódkou v jeho suverénnom antukovom ťažení. V celkovo dvanástom súboji tenisových titanov súčasnosti vyhral mladší Španiel už po ôsmy raz, z toho šiestykrát na antuke. Federer neodohral svoj najlepší zápas na turnaji. Urobil až 60 nevynútených chýb, čo bol jeden z hlavných dôvodov jeho opätovnej prehry.

Víťaz prevzal legendárny Pohár mušketierov a zároveň šek na 1 milión eur. Zdolanému finalistovi pripadla polovičná, čiže polmiliónová prémia. Víťaznú trofej odovzdal Nadalovi jeho úspešný predchodca Brazílčan Gustavo Kuerten, ktorý získal pred Španielom tiež tri parížske tituly, nie však za sebou (1997, 2000, 2001).

Veľké finále začali obaja hráči koncentrovane, ale o niečo lepšie Švajčiar. Federer sa rozhodol hrať ofenzívne, Nadala tlačil najmä po jeho druhom podaní a počas prvého setu si vypracoval dovedna 10 brejkových možností. Nevyužil však ani jednu, zatiaľ čo Španiel bol v tomto smere stopercentný.

Po vyrovnanom priebehu v prvých dvoch setoch sa v treťom za stavu 1:1 prakticky začínalo odznova.

V treťom dejstve držiteľ 10 grandslamových titulov Federer „zaspal“ úvod a Nadal mu ušiel na 3:0. Tento náskok sa ukázal byť pre kráľa antuky dostatočným a naoko bezproblémovo dotiahol set na 6:3. Zatiaľ čo Nadal sa dostal do psychickej výhody, Federer mal pred sebou zdanlivo nemožné - vziať ľavákovi z Manacoru dva sety za sebou. A to sa mu napokon ani nepodarilo. S pribúdajúcom časom Nadal získaval čoraz zreteľnejšie navrch. Poslúchal ho servis, nekazil v dlhých výmenách a tvrdými topspinmi vedel aj víťazne zakončiť. V treťom geme sa mu opäť podarilo vziať Švajčiarovi podanie a vzápätí brejk potvrdil na 3:1. Federer už viditeľne nervózny, v ďalšom priebehu nenašiel recept na strojovú antukovú hru Nadala. Za stavu 5:3 bol Španiel pri Švajčiarovom podaní dvakrát dve loptičky od víťazstva, musel si však počkať až na svoj servis. Vyhral ho bez problémov na nulu a po tretí raz skončil v závere parížskeho finále horeznačky na znak triumfu.

Nadal pochádza zo španielskeho ostrova Malorka, ale v Paríži si urobil druhý domov.

Slováci nenadchli

Z piatich našich tenistov v hlavnej súťaži skončili najlepšie Daniela Hantuchová a kvalifikantka Dominika Cibulková, ktoré sa dostali do 3. kola.

Dominik Hrbatý, ktorého trápia bolesti lakťa stroskotal už v 1. kole na Čechovi Ulihrachovi. V úvodnom kole vypadla. Aj Martina Suchá v súboji s favorizovanou Švajčiarkou Schnyderovou a hneď v úvode sa nečakane rozlúčila i Jarmila Gajdošová v stretnutí s Nemkou Petkovicovou. (on, sita)

Autor: Sportnet

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.