Streda, 3. marec, 2021Meniny má Bohumil, Bohumila

Nadal hral v Paríži svoj najlepší tenis

Liftovaný forhend patrí medzi najväčšie zbrane Rafaela Nadala, loptička po odskoku na polovici súpera prudko vyskočí. Trojnásobný víťaz turnaja Roland Garros takto získal mnoho fiftínov. (Autor: REUTERS)
Sportnet|Publikované 12. jún 2007 o 00:00

Víťaz turnaja Roland Garros nemal slabiny, chladnú hlavu si zachoval ajv najťažších chvíľach.

Španielsky tenista Rafael Nadal má len 21 ročkov a na svojom konte už má výnimočné úspechy. S tromi titulmi na grandslamovom turnaji Roland Garros v Paríži i zápasovou bilanciou 21:0 sa v open ére mohol pochváliť len švédsky hráč Björn Borg (1978 - 1981). Rodák z Malorky vyhral z posledných 89 stretnutí na antuke 88. Víťaznú sériu antukového špecialistu prerušila v minulom mesiaci vo finále turnaja v Hamburgu svetová jednotka Roger Federer zo Švajčiarska, ale v Paríži španielsky tenista potvrdil na tomto povrchu svoju nadvládu.

Tri tituly a každý je iný

„Prvý titul na Roland Garros som prežíval veľmi emotívne, lebo bol prvý. Druhé víťazstvo si vážim najmä preto, lebo som sa vrátil na kurty po ťažkom zranení nohy. A tento rok som šťastný, keďže som tu hral svoj najlepší tenis,“ porovnával Nadal tri parížske prvenstvá.

V tomto ročníku stratil v siedmich zápasoch jediný set - vo finále s Federerom. Švajčiarskemu rivalovi tak po roku opäť pretrhol sen o veľkom Grand Slame, aký v histórii ziskom všetkých titulov na turnajoch veľkej štvorky v jednom roku dosiahli len Američan Donald Budge (1938) s Austrálčanom Rodom Laverom (1962, 1969).

Víťaz so železnými nervami

Ľavoruký Španiel nemal tohto roku na Roland Garros slabinu. Pre atleticky výborne pripraveného tenistu nebola stratená žiadna loptička, mohol sa spoľahnúť na servis, vychádzali mu returny, zlepšil si obojručný bekhend a víťazné fiftíny zbieral najmä nekompromisným forhendom. Aj v najťažších chví­ľach si zachoval pevné nervy. Federerovi ušiel 16 ráz pri 17 brejkbalových možnostiach súpera. V tom čase zakaždým vytiahol z repertoára svoje najlepšie údery. A sám využil 4 z 10 brejkbalových šancí. Oproti 60 nevynútených chybám švajčiarskeho tenistu vo finále urobil Nadal iba 28. Dôležité čísla, ktoré rozhodli o víťazstve Španiela 6:3, 4:6, 6:3, 6:4.

„Po premenených brejkba­loch vo štvrtom sete som veril, že vyhrám,“ povedal pre tur­na­jový server Roland Garros tenista prezývaný Rafa. „Tohto roku sa považujem za lepšieho hráča ako vlani. Som kompletnejší. Viem aj zaútočiť a získať na sieti víťazné fiftíny. Môj forhend je agresívnejší, bekhend lepší. A pritom stále je čo zlepšovať.“

Antukár obhajuje finále na tráve

Antukový kráľ sa vlani senzačne prebojoval do finále trávnatého Wimbledonu a naznačil svoje možnosti aj na iných povrchoch. Po krátkom oddychu sa už dnes chce pripravovať na tráve. „Nikomu nemôžem sľúbiť, že aj tohto roku budem hrať finále Wimbledonu, nie je to môj obľúbený povrch. A aj keď sa vrátim domov bez úspechu, aspoň si budem môcť povedať, že som urobil všetko, čo sa dalo,“ vravela svetová tenisová dvojka. Španielsky tenista ani po parížskom triumfe nemôže ohroziť vedúce postavenie Švajčiara vo svetovom rebríčku, zaostáva za ním takmer o 2300 bodov. Stále platí, že Nadal vládne na antuke, ale najlepším tenistom je Federer.

Súvisiace články