Utorok, 26. január, 2021Meniny má Tamara

Nad všetky faux pas na Tehelnom poli čnelo ignorujúce hu-hu-hu...

Sportnet|Publikované 13. okt 2002 o 22:00

Bratislava - Opäť sme sa raz presvedčili, ako, my Slováci, dokážeme organizačne zvrzať vrchol roka, na ktorý sa už niekoľko týždňov pripravuje celý

štáb ľudí.

Toľko sa písalo o bezpečnostných opatreniach a uzavretí štadióna hodinu pred zápasom, až sa nakoniec nič také nekonalo. Vraj po 18.30 nemala prejsť ani myš. Štadión sa mal uzatvoriť a diváci sa mali zabávať na hodinovom kultúrnom programe. "Tá tlačenica, je náš kultúrny program," trefne poznamenal jeden z divákov. V žiadnom prípade sa štadión o 18.30 neuzavrel. Sem-tam sa nejaký ruksak pozrel, aby sa nepovedalo, no čo už sa v ňom dá pozrieť, keď je všade dookola tma.

Hudbu ministerstva vnútra, ktorá zahrala obe hymny, bolo počuť azda len na trávniku. Na tribúnach sa ľudia ani nechytali do spevu, lebo nevedeli, čo momentálne hrajú. Na Pasienkoch pri 900 divákoch by tento trapas prešiel, ale pri takomto zápase...

Veľkoplošná obrazovka mala niečo do seba, reklamy partnerov SFZ sa omieľali donekonečna a medzitým sa objavil i výsledok zápasu Slovensko - Anglicko. Neuveriteľný však bol pohľad na vlajky. Kým slovenská bola O. K., pri slove Anglicko sa vynímala červeno-modrá vlajka Veľkej Británie! Pritom, hneď pod tabuľou bolo nespočetné množstvo anglických bielych zástav s dvoma červenými pruhmi na kríž.

Vrchol všetkého však prišiel počas zápasu. V čase, keď celý svet bojuje proti rasizmu, sa na Tehelnom poli pri každom dotyku lopty hráčov tmavej pleti Heskeyho či Cola ozývalo zborové hu-hu-hu! Ani raz hlásateľ na štadióne nezakročil, aby diváci prestali a takýmito rasistickými narážkami! Keď sme pred časom navštívili stretnutie Ligy majstrov Sparta Praha - Bayern Mníchov, hlásateľ i niekoľkokrát cez zápas vyzýval fanúšikov, aby prestali s takýmito prejavmi (Kuffour), lebo klubu hrozia vysoké sankcie od UEFA.

Len pripomenieme najčerstvejšie "odmeny" od UEFA: holandský PSV Eindhoven dostal pokutu 30 000 švajčiarskych frankov (približne 860 000 Sk) za rasistické pokriky fanúšikov na adresu Thierryho Henryho v zápase Ligy majstrov proti Arsenalu Londýn. Juhoslovanský klub Sartid Smederevo bude chudobnejší o 25 000 frankov (716 000) za rasistické správanie svojich fanúšikov v dueli s anglickým Ipswichom Town.

Netreba zdôrazňovať, že na medzištátnej úrovni nás bude čakať poriadna pálka. Navyše, keď sa na štadióne nevyvíjali žiadne kroky k tomu, aby sa s tým prestalo...

Hoci na Slovensku to tak dramaticky neberieme, Angličania z toho boli šokovaní a z troch otázok z tábora anglických žurnalistov na trénera L. Jurkemika smerovali dve práve na túto tému.

Čo ste si mysleli o rasistických narážkach? "Ja som si to vôbec nevšímal," stroho konštatoval L. Jurkemik. Žurnalista s takouto vatovou odpoveďou nebol vôbec spokojný, evidentne chcel počuť niečo iné a preto sa spýtal ešte raz. Robíte si teraz svojím spôsobom isté starosti, keď sa teraz dopočúvate, že niečo také sa stalo, znepokojuje vás to? "Po zápase sa človek dozvie veľa vecí, ale ja som bol koncentrovaný na hru, takže som ani poriadne nepočul obecenstvo." Všimli ste si, ani na druhý pokus L. Jurkemik rázne neosúdil takéto prejavy!

Rovnakú otázku dostal i anglický kormidelník S.-G. Eriksson. Porovnajte odpovede a aj v tomto smere uvidíte, ako pokrivkávame za vyspelou Európou... "Je to hrozná vec. Vieme, že UEFA proti tomu bojuje, ale považujem to za veľmi zlú vec, keď sa niečo také deje v roku 2002." K bitke Eriksson poznamenal: "Pripomínalo mi to Brusel 1985, keď pred finálovým zápasom EPM prišlo v masovej panike v tlačenici o život 39 ľudí. Vôbec to tam nevyzeralo dobre, ľudia tam behali hore-dole, dúfam, že sa nik nezranil."

A, že sa na SFZ nemôžu tváriť, že o tom nevedeli, resp. že to nečakali a lebo ich to prekvapilo, dokumentujú najlepšie slová hovorcu FA Paula Newmana. "To, že na európskych trávnikoch stále figuruje rasizmus, je veľmi smutné. UEFA musí podľa toho zasiahnuť. Zakaždým, keď mal v loptu Cole alebo Heskey, domáci fanúšikovia ich rasisticky urážali a pokrikovali na nich. Vopred sme pred správaním slovenských fanúšikov funkcionárov z UEFA upozorňovali, ráno v deň zápasu sme mali dokonca bezpečnostný míting, na ktorom sa zúčastnila aj slovenská strana. Fanúšikovia sa aj tak správali hrubo a urážlivo, čo nemôžeme nechať tak."

Autor: Sportnet

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.