Sobota, 19. júna, 2021Meniny má Alfréd

Nad Kitzbühelom zakikiríka kohút dve 6-ky a privíta všetko pekné

TASR|19. jan 2006 o 16:44

Kitzbühel 19. januára (TASR) - Piatkový super-G, sobotňajší obávaný zjazd na legendárnom Streife, nedeľňajší pútavý slalom na Ganslernhangu a prestížna ...

Kitzbühel 19. januára (TASR) - Piatkový super-G, sobotňajší obávaný zjazd na legendárnom Streife, nedeľňajší pútavý slalom na Ganslernhangu a prestížna hahnekammská kombinácia - to je už klasické menu podujatia Svetového pohára alpských lyžiarov v renomovanom rakúskom stredisku Kitzbühel. Kohút na pyšnom tirolskom hrebeni (Hahnenkamm - Kohúti hrebeň) zakikiríka po 66. raz, pravda rozsah atraktívnej akcie určí v najbližších hodinách aj počasie, vlani sa tá najdôležitejšia, sobotňajšia časť neuskutočnila.

Organizátori už vlani očakávali až 100-tisícovú návštevu, na Streife sa rozhodli zvýšiť cieľový skok a takisto skok v známej pasáži Seidlalm, aby sa podľa šéfa trate Petra Obernauera postarali o "najfascinujúcejší zážitok v histórii zjazdu". Tieto plány im najprv zredukovala inšpekcia Medzinárodnej lyžiarskej federácie - riaditeľ jej pretekov Helmut Schmalzl uplatnil právo veta a nariadil mierne úpravy. Ďalšie modifikácie, takisto aj na slalomovom svahu Ganslernhang, síce schválili, ale napokon zo zjazdu nebolo pre zlé počasie nič a aj plánovaný rekordný počet divákov sa zrealizoval iba z tretiny.

Lenže teraz sa najmä sobota očakáva o to túžobnejšie a kráľovský zjazd by podľa odhadov malo sledovať 50.000 divákov. Tí si zaplatia v tento deň 20 eur, v piatok na super-G o päť menej a v nedeľu ich sledovanie slalomu a vyvrcholenia kombinácie vyjde na 17 eur. Pri takejto mase sa starosta pompézneho mesta v Tirolských alpách obáva bezpečnosti, preto podnikatelia v reštauračnej oblasti môžu nastávajúce tri dni ponúkať iba nápoje s maximálnym 6-percentným podielom alkoholu, teda vlastne iba pivo, výnimku má 9-percentné varené víno. Pravda, vo V.I.P priestoroch pre 3000 čestných hostí platia iné pravidlá a keďže vlani sa ich iba o niečo menej v cieľových priestoroch slalomu tlačilo, postavila sa ďalšia tribúna pre smotánku. Vlani podujatie domáca tlačová agentúra APA výstižne charakterizovala: "Čo je Monte Carlo pre Formulu 1, to je Kitz pre alpský Svetový pohár. Pri žiadnom inom podujatí nie je taká hustota prominentov. V zime tam prichádza všetko, čo je bohaté a pekné, alebo sa takým aspoň tvári..."

Pred pretekmi na Streife sa vždy ťažko hľadajú favoriti, resp. ich okruh je širší. Pravda, aj táto šírka má svoje hranice v pretekároch, ktorí už niečo dokázali, na najprestížnejšej zjazdovke sveta sa nedejú veľké prekvapenia. V olympijskej sezóne by si radi trochu pokrkvanú fazónu napravili šampióni alpských vrcholov posledných rokov, Američan Bode Miller a Rakúšan Hermann Maier. Vytiahnuť sa vždy však chcú všetci pretkári alpskej veľmoci a aj Miller má svojho interného konkurenta. Daron Rahlves chce po tejto sezóne ukončiť kariéru a to s titulom na "Páse". Jeden síce má spred troch rokov, ale na skrátenej trati a on potrebuje mať v zbierke klasiku. V prebiehajúcej zime 32-ročný Američan vyhral už tri zjazdy a v Kitzbüheli bol vždy v popredí. Vlani vyhral super-G Maier, slalom jeho krajan Mannfred Pranger a hahnekammská kombinácia sa nemala z čoho pre zrušený zjazd vyrátať.

Súvisiace články