Pondelok, 2. augusta, 2021Meniny má Gustáv

Nad Akropolou zasvietila symbolická stovka

Sportnet|5. máj 2004 o 00:00

BRATISLAVA - Na veľkej tabuli nad aténskou Akropolou naskočila dnes sekundu po polnoci číslica sto. Presne toľko dní zostáva do otvorenia Hier XXVIII. letnej olympiády (13. - 29. augusta).


Svetovým unikátom je premostenie jedného z najťažších kanálov na divokej vode (morskej) v novovybudovanom stredisku Helleniko pri Aténach. V apríli ho otestovali najlepší slalomári v rámci Svetového pohára.FOTO - ČTKBRATISLAVA - Na veľkej tabuli nad aténskou Akropolou naskočila dnes sekundu po polnoci číslica sto. Presne toľko dní zostáva do otvorenia Hier XXVIII. letnej olympiády (13. - 29. augusta).

Gréci sa výrazne pohli vpred v dokončovaní športovísk pre najväčší športový sviatok planéty. "Momentálny stav ma napĺňa optimizmom. Za posledný polrok sme urobili toľko práce, že si pokojne trúfam vyhlásiť - v oblasti výstavby sme dostihli každé meškanie. Staviame krásne, moderné objekty, ktoré budú slúžiť svetovému športu desaťročia," s hrdosťou napísala nedávno na internetovej stránke aténskeho olympijského organizačného výboru (ATHOC) šéfka prípravného štábu olympiády Gianna Angelopulosová-Daskalakiová.

Calatrava: strecha bude načas

V Aténach a jeho olympijskom okolí už naplno funguje sedemnásť z tridsaťjeden športovísk. Najnovšie pribudli zrenovaný futbalový štadión Panathinaikosu Atény, stolnotenisová a gymnastická hala, arény pre taekwondo a hádzanú. Na ďalších jedenástich projektoch sa intenzívne pracuje a väčšinu z nich už iba skrášľujú do konečnej podoby.

Progres v budovaní športovísk vysoko ocenil na poslednej návšteve gréckej metropoly (pred dvoma týždňami) koordinátor Medzinárodného olympijského výboru s ATHOC-om Denis Oswald, ktorý v minulosti patril k najväčším kritikom tradičného gréckeho "dávania si načas".

Testovacie súťaže na ústrednom štadióne pomenovanom po prvom olympijskom maratónskom víťazovi Spiridonovi Luisovi sa uskutočnia koncom júna. Španielsky architekt Santiago Calatrava, ktorý projektoval futuristickú oceľovú a sklenenú strechu nad štadiónom pre 80 000 divákov, vyhlásil, že práce na dostavbe konštrukcie sa skončia v požadovanom termíne.

"Som presvedčený, že nevznikne nijaký sklz a všetko sa stihne podľa plánu. Olympijské hry v Aténach budú skvelé," povedal Calatrava pre grécky denník To Vima. "Harmonogram prác je náročný, ale zatiaľ všetko prebieha podľa plánu," dodal Španiel.

Úloha dňa - bezpečnosť

Členovia Medzinárodného olympijského výboru v minulosti vyjadrili niekoľkokrát obavu, že strecha nad olympijským štadiónom v Aténach nebude na svojom mieste včas. Rovnako sa obávali aj o osud ďalšej Calatravovej stavby - strechy nad olympijským velodrómom. Tú však dokončili už koncom marca.

Organizátori sa v súčasnosti sústreďujú predovšetkým na oblasť dôkladnej bezpečnosti hier. Predstavitelia MOV sa prvýkrát v histórii olympiád poistili na 170 miliónov dolárov pre prípad, že by aténsku olympiádu museli zrušiť. Všetko nasvedčuje, že proti športovcom môže zaútočiť skutočne iba veľmi rafinovaná a obludne nepriateľská "vyššia moc".

PETER FUKATSCH

Zoznam slovenských športovcov so splnenými medzinárodnými kritériami do Atén * Atletika (4): Charfreitag (kladivo), Korčok (chôdza na 50 km), Bátovský (chôdza na 50 km), Malíková (chôdza na 20 km).

* Cyklistika (4): Husár (cestná), Riška (cestná), Števková (horská), Kondis (horská), muži ešte musia splniť kritéria SOV.

* Džudo: Pálkovács (do 100 kg).

* Gymnastika (2): Sekerová (športová - viacboj), Prokešová (trampolína).

* Jachting: Lapoš (windsurfing).

* Vodný slalom (6): Martikán (C1), Šajbidor (K1), Zamišková (K1), bratia Pavol a Peter Hochschornerovci (C2), Elena Kaliská (K1).

* Rýchlostná (4): bratia Richard a Michal Riszdorferovci (K1, K2, K4), Vlček (K1, K2, K4), Bača (K1, K2, K4).

* Plávanie (3): Moravcová (50, 100, 200 m voľný spôsob, 100 m motýlik), Feriancová a Havlíková (synchronizované - dvojice).

* Športová streľba (3): Gönci (malokalibrová a vzduchová puška), Stranovská (skeet), Mészáros (malokalibrová a vzduchová puška)

* Vzpieranie (3): Janíček (do 69 kg), Lukáč (do 77 kg), Kutlík (do 85 kg), Tešovič (do 105 kg), kritéria splnili štyria, štartovať môžu traja

* Zápasenie (3): Fernyák (voľný štýl do 66 kg), Pecha (voľný štýl do 96 kg), Bátky (grécko-rímsky štýl do 84 kg).

Súvisiace články