Utorok, 26. január, 2021Meniny má Tamara

Naberá odvahu, aby si poradil aj s pekelnou traťou

Sportnet|Publikované 1. okt 2006 o 22:00

Košice Pre Miroslava Vanka (na snímke) je príchuť prvenstva na polmaratóne v rámci MMM už obvyklá. Viackrát tu dominoval, no napriek tomu nedá sa

povedať, že by len mykol plecom a lakonicky zavrel túto kapitolu. Rád diškuruje o svojom výkone, o priebehu pretekov. Aj včera sa podelil ochotne o svoje dojmy. "Bežalo sa mi lepšie než vlani, keď som nemal celkom svoj deň. Bežal som s Maťom Holečkom, ale hlavne som pracoval pre Marcela Matanina, ktorému som chcel pomôcť. Priplichtil sa k nám ešte jeden Poliak." Už tri roky po sebe Miro sa obetuje aj v záujme toho, aby čo najlepšie dopadol práve Matanin. Do polovice trate spolupracuje tesne s ním. Môžbyť si postupne trúfne aj on a naberie odvahu na to, aby sa postavil medzi maratóncov. Dosiaľ totiž túto pekelnú vzdialenosť ešte si netrúfol pokoriť. "Už sa to ale blíži,. Že budem aj ja mať v nohách maratón. Ktovie, možno už o rok."

Či si trúfne ale na maratón práve v Košiciach, to ešte nevie. Vraj to bude kus risku v prostredí, kde je známou bežeckou postavou. Kým sa tak ale stane, musí si dobre rozvrhnúť svoj celoročný tréning a hlavne pôjde o to, aby mal za sebou vydarenú zimnú prípravu. "Postaviť sa na štart je vecou odvahy, ale hlavne toho, aby si pretekár veril a spoliehal sa na perfektnú pripravenosť. Inak to nejde. Kým nemá bežec nabehané potrebné kvantá kilometrov, musí rátať s krízou. A tú prekonať je zložité. Trápenie premôže hocikoho." Najmä v záverečných dvoch mesiacoch pred maratónskym vystúpením musí sa maratónec maximálne koncentrovať. Vanko prezradil, že by bolo treba nabehať minimálne o 50 kilometrov týždenne viac než ako ukazoval teraz "tachometer" jemu. "Aj spôsob tréningu je odlišný, menej intenzity, ale dlhšie, voľnejšie."

Zrelý pretekár premenil zatiaľ svoje štarty na MMM iba na prvenstvá. Vie si ale predstaviť, že by nebol najúspešnejší vo svojej disciplíne. "Keby sa Maťo Holečko odtrhol skôr, ktovie, ako by to vypálilo. Ale nechcelo sa mu." Miro sa rozhodol nastúpiť približne 900 metrov pred cieľom. Veril si. Aj preto, že odbehol v kariére nejednu míľu. "Spoliehal som sa na finiš." Určite sledoval aj to, ako sviežo pôsobil Holečko, jeho najvážnejší súper. "Nemlel z posledného, ale nemá také zrýchlenie ako ja."

Triumf Vanka vyniká o to viac, že pred týždňom vyhral polmaratón v Nemecku (1:05:34), pričom v Karlsruhe skončil druhý. Tam sa zameral na čas. "Bola to trošku odvaha, že som išiel znovu do zápolení." Celkove v tomto roku zvládol tri polmaratóny. Tento bol preňho špecifický, lebo Košice obľubuje. "Atmosféra je tu skvelá, na Slovensku najlepšia. V zahraničí, kde behá osemtisíc ľudí ako naposledy v Nemecku je to iné."

Bol by za posunutie štartu

K tradícii patrí aj začiatok podujatia. MMM sa začína o 10. hod, ale práve pri teplejšom počasí, ktoré bolo počas minulého ročníka, M. Vanko naznačil aj možnosť istej zmeny. "Prihováral by som sa za to, keby bol štart posunutý o hodinu skôr. O jedenástej je už totiž dosť teplo. Inde v zahraničí sa bežne preteky v tomto čase začínajú."

Nemusí byť zdržanlivý

Aj športovci sú len ľudia so svojimi túžbami a emóciami. Niektorí tréneri zakazujú svojim zverencom napríklad milostné dobrodružstvá tesne pred vystúpením. Vraj aby sa nerozptyľovali či neukrajovali z energie. Ako je na tom vytrvalec? "Nemusím si dávať pozor na tieto veci, nemám s tým žiadny problém," usmial sa pohodový borec Obal Servisu Košice.

Autor: Sportnet

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.