Streda, 20. január, 2021Meniny má Dalibor

Na žinenkách dominovali maďarské olympijské nádeje

Sportnet|Publikované 19. nov 2008 o 23:00

Na žinenkách 11. ročníka medzinárodného turnaja v zápasení voľným štýlom starších žiakov, junioriek a juniorov o Pohár olympijských nádejí 2008 v

sobotu v košickej Infiniti Aréne dominovala maďarská mládež.

KOŠICE. Zo Slovákov sa najviac darilo Dávidovi Priščákovi z Lokomotívy Košice medzi staršími žiakmi v hmotnostnej kategórii do 38 kg a Lenke Matejovej z Dunajplavby Bratislava medzi juniorkami v kategórii do 48 kg, ktorí získali zlaté medaily. V súťaži družstiev bez rozdielu vekových kategórií s jasnou prevahou zvíťazila reprezentácia Maďarska (115 bodov), pred usporiadateľkou Lokomotívou Košice (54) a Miskolcom (33).

Ozdobou zlatí medailisti z OH

Na turnaji sa predstavilo 128 chlapcov a dievčat z 21 klubov z Českej republiky, Maďarska, Poľska, Ukrajiny, Rumunska, Bulharska a zo Slovenska. Tohtoročný turnaj olympijských nádejí zaznamenal dve premiéry - po prvýkrát v jeho krátkej histórii súťažili na žinenkách juniorky, medzi nimi aj úspešné voľnoštýliarky z tohtoročného júlového európskeho šampionátu v Košiciach, napr. strieborná Emese Barka (HUN) v kategórii do 55 kg, či Slovenska Matejová (5. miesto do 48 kg). A po prvýkrát počas 11 rokov zaznamenávala priebeh finálových bojov Slovenská televízia. Ozdobou turnaja bola aj účasť olympijských medailistov. Attila Repka z Maďarska vybojoval na OH 1992 v Barcelone v hmotnostnej kategórii do 68 kg zlatú medailu a zápasník storočia na Slovensku Jozef Lohyňa získal na OH 1988 v Soule v kategórii do 84 kg bronz. Obaja dnes v úlohách trénerov vychovávajú svojich nasledovníkov.

Juniori dvakrát siahali na prvenstvo

Z borcov Lokomotívy Košice sa na turnaji medzi žiakmi darilo aj Slavomírovi Kupčovi a Michaelovi Bodnárovi, ktorí však prehrali svoje finálové boje a vybojovali strieborné medaily. Na bronzovej, tretej priečke skončili Pavol Kmeč, odchovanec Starej Ľubovne a Jakub Baltovič. Medzi juniormi siahali na najvyššie stupne Richard Hudec, pre ktorého to bol návrat na súťažnú žinenku po niekoľkomesačnej prestávke. Pod jeho výkon sa však negatívne podpísal dlhodobejší výpadok v tréningu a Richard doplácal najmä na slabšiu fyzickú kondíciu. Vo finále nestačil na Ukrajinca Čuta ani po technickej stránke. Jakub Kačeňák zviedol spomedzi Slovákov najvyrovnanejší finálový boj. No jeho súper Farkas z Maďarska podal takticky zrelší výkon a dokonale reagoval na pokyny svojho trénera spoza žinenky. Obaja Košičania prehrali svoje finálové boje a skončili so striebornými medailami na druhých miestach. Bronzové kovy medzi juniormi získali Peter Pastor v najľahšej hmotnostnej kategórii do 50 kg a Dan Pálinkás s Jarom Kordaničom, v rovnakej hmotnostnej kategórii do 84 kg. Aktuálny vicemajster Európy Pálinkás bol po turnaji očividne sklamaný zo svojho umiestnenia, no na súťaži štartoval v hmotnostnej kategórii o desať kilogramov ťažšej ako na vydarenom júlovom šampionáte v Košiciach.

FAKTY

Víťazi a umiestnenia voľnoštýliarov ZK Lokomotíva Košice na turnaji:

Starší žiaci - do 38 kg: 1. D. Priščák, 2. S. Kupčo, do 47 kg: 1. D. Slobodňanik (Ukr.), 5. P. Janica, 9. J. Klimčák, 11. D. Berdis, do 59 kg: 1. M. Krasznai (Maď.), 3. P. Kmeč, 5. R. Vrábel, 11. Jakub Sciranka, 19. Maroš Tall, do 73 kg: 1. D. Szel (Maď.), 2. M. Bodnár, 9. Dávid Čorba, do 85 kg: 1. Rastislav Tóth (R. Sobota), J. Baltovič.

Juniori - do 50 kg: 1. I. Arnaudov (Bul.), 3. P. Pastor, do 55 kg: 1. T. Čut (Ukr.), 2. R. Hudec, do 60 kg: 1. R. Sarkózi (Maď.), do 66 kg: 1. G. Farkas (Maď.), 2. J. Kačeňák, 7. Matúš Jún, do 74 kg: 1. S. Töszér (Maď.), 7. Matej Deák, do 84 kg: 1. A. Szmik (Maď.), 3. D. Pálinkás a J. Kordanič, 5. Martin Šimočko, 11. Daniel Berdis, do 96 kg: 1. A. Szmik (Maď.), 5. Štefan Korba, do 120 kg: 1. R. Csercsics (Maď.).

Juniorky - do 44 kg: 1. Zs. Banyaszová (Maď.), do 48 kg: 1. L. Matejová (Dunajplavba Bratislava), do 55 kg: 1. E. Barková (Maď.), do 59 kg: 1. M. Szanyová (Maď.), do 63 kg: 1. T. Yuseinová (Bulh.), do 67 kg: 1. B. Balázsová (Maď.), do 75 kg: 1. D. Kiszelová (Maď.).

Autor: Sportnet

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.