Štvrtok, 25. február, 2021Meniny má Frederik, Frederika

Na záver triumf Edera, malý glóbus Landertingerovi

SITA|Publikované 29. mar 2009 o 13:05

Víťazom záverečných mužských pretekov sezóny Svetového pohára v biatlone v ruskom Chanty-Mansijsku na 15 km s hromadným štartom sa stal Rakúšan Simon Eder.

CHANTY-MANSIJSK.

Juniorský majster sveta spred siedmich rokov si v západosibírskom biatlonovom centre vybojoval vôbec prvé víťazstvo v pretekoch tohto rangu v kariére. Bol jediným z tridsiatich štartujúcich, ktorý zvládol všetky štyri strelecké položky bez jedinej chyby. V cieli bol o 12,1 s skôr ako úradujúci majster sveta v tejto divácky príťažlivej disciplíne jeho krajan Dominik Landertinger. Bronzovú bodku za mimoriadne úspešnou sezónou, v ktorej získal štyri tituly majstra sveta a veľký krištáľový glóbus za celkové prvenstvo v seriáli SP, dal Nór Ole Einar Björndalen. Malý krištáľový glóbus za prvé miesto v hodnotení pretekov s hromadným štartom získal Landertinger.

Slovensko v pretekoch určených iba pre tridsať najlepších biatlonistov v celkovej klasifikácii SP nemalo zastúpenie.

Výsledky - preteky mužov na 15 km s hromadným štartom:

1. Simon Eder (Rak.) 37:14,4 min (0 trestných okruhov), 2. Dominik Landertinger (Rak.) +12,1 (1), 3. Ole Einar Björndalen (Nór.) +17,0 (3), 4. Andreas Birnbacher (Nem.) +28,4 (1), 5. Christoph Sumann (Rak.) +28,5 (2), 6. Simon Fourcade (Fr.) +34,2 (1), 7. Halvard Hanevold (Nór.) +39,7 (1), 8. Michael Rösch (Nem.) +51,3 (2), 9. Tomasz Sikora (Poľ.) +55,9 (2), 10. Ivan Čerezov (Rus.) +1:00,7 (3)

Konečné poradie vo Svetovom pohári 2008/2009:

1. Ole Einar Björndalen (Nór.) 1080 bodov, 2. Tomasz Sikora (Poľ.) 870, 3. Emil Hegle Svendsen (Nór.) 844, 4. Michael Greis (Nem.) 804, 5. Maxim Čudov (Rus.) 780, 6. Christoph Sumann (Rak.) 759, 7. Ivan Čerezov (Rus.) 730, 8. Carl Johan Bergman (Švéd.) 643, 9. Björn Ferry (Švéd.) 642, 10. Halvard Hanevold (Nór.) 600, ... 52. Pavol Hurajt 120, 86. Dušan Šimočko 18, 92. Marek Matiaško 12, 103. Miroslav Matiaško (všetci SR) 6.

Konečné poradie v hodnotení disciplíny (malý krištáľový glóbus):

1. Dominik Landertinger (Rak.) 202 bodov, 2. Ole Einar Björndalen (Nór.) 199, 3. Christoph Sumann (Rak.) 197, 4. Simon Eder (Rak.) 176, 5. Ivan Čerezov (Rus.) 170, 6. Christoph Stephan (Nem.) 146, 7. Emil Hegle Svendsen (Nór.) 146, 8. Maxim Čudov (Rus.) 142, 9. Carl Johan Bergman (Švéd.) 137, 10. Tomasz Sikora (Poľ.) 134, ... Slováci v pretekoch s hromadným štartom v tejto sezóne neštartovali