Sobota, 12. júna, 2021Meniny má Zlatko

Na usvedčenie využila česká polícia odpočúvanie

Sportnet|15. máj 2004 o 00:00

PRAHA - Český futbal sa zmieta v úplatkárskej afére. Policajné odpočúvania zrejme usvedčujú z korupcie obvineného ...


Športový riaditeľ futbalového klubu FC Synot Jaroslav Hastík (vľavo) vyvracal 3. mája na tlačovej konferencii obvinenie z podplácania rozhodcu a oznámil, že podá šťažnosť na políciu. Vpravo je predseda Dozornej rady Synotu Ivo Valenta. Deň nato obvinila polícia z prijímania úplatku rozhodcu Václava Zejdu (vo výreze). Krátko po tom rezignoval Hastík z funkcie športového riaditeľa. FOTO - ČTKPRAHA - Český futbal sa zmieta v úplatkárskej afére. Policajné odpočúvania zrejme usvedčujú z korupcie obvineného funkcionára FC Synot a piatich rozhodcov z prvej ligy. Vyplýva to z materiálov, ktoré včera zverejnila Mladá fronta Dnes. Podľa denníka je vina športového riaditeľa Synotu Jaroslava Hastíka a rozhodcov Stanislava Hrušku, Václava Zejdu, Bohuslava Krátkého, Josefa Dvořáčka a Jaromíra Hlaváča takmer istá. Denník tak usudzuje na základe dôkazných materiálov polície, ktoré sa mu podarilo získať.

"Keď nám pomôžete udržať výsledok zápasu, dáme vám 175-tisíc," povedal Hastík medzi prvým a druhým polčasom zápasu so Spartou asistentovi rozhodcu Hruškovi. Ten s ponukou súhlasil a Synot zdolal Spartu 2:0. Oboch mužov o mesiac neskôr zatkli pri čerpacej stanici pri Vyškove. Policajti našli u Hastíka uvedenú sumu a obvinili futbalového funkcionára a rozhodcu z korupcie.

Policajné odpočúvanie usvedčuje podľa denníka i ďalších rozhodcov Zejdu, Krátkého, Dvořáčka a Hlaváča. "Ponúkame vám 120-tisíc korún," povedal do telefónu Hastík Zejdovi pred novembrovým stretnutím Synotu s Blšanmi. Zejda tiež súhlasil, o ponuke informoval svojho asistenta Krátkého a štvrtého rozhodcu Dvořáčka a Synot vyhral 3:1. Začiatkom decembra polícia nakrútila, ako Hastík odovzdáva peniaze Zejdovi v podzemných garážach nákupného centra v Prahe na Smíchově.

Ešte ten istý deň Zejda zatelefonoval ďalšiemu prvoligovému rozhodcovi Hlaváčovi a požiadal ho, aby pri svojej ceste na Moravu odovzdal 60-tisíc korún Krátkému a Dvořáčkovi. Hlaváč pri plnom vedomí, že ide o úplatky, súhlasil. Sľúbil, že Krátkému a Dvořáčkovi odovzdá po 30-tisíc korún s tým, že si Dvořáček nechá 10-tisíc a zvyšných 20-tisíc odovzdá delegátovi zápasu Pavlovi Spišiakovi. Spišiaka nakoniec neobvinili, pretože sa nepodarilo dokázať, že si peniaze prevzal, uvádza policajný spis. Podľa polície je do úplatkárskej aféry zapletených 14 zo 16 českých prvoligových klubov.

S ďalšími obvineniami chce česká polícia počkať až do júla. Informácia, že by z úplatkov bola podozrivá skoro celá futbalová liga, šokovala predsedu komisie rozhodcov Milana Brabca: "To hádam nie je možné. Ak by to bola pravda, nechcem ani domýšľať, čo by sa stalo. Pre futbal by to malo tragické následky," povedal Brabec pre Mladú frontu Dnes.

Predseda Českomoravského futbalového zväzu Jan Obst predpokladá, že padne ešte päť, maximálne sedem obvinení. "Nemôžem povedať, na ktorých osobách sa, takzvane, pracuje, vraj je ich päť až sedem, údajne ide prevažne o rozhodcov. Žiadne ďalšie obvinenia by už nemali pribúdať," povedal Obst denníku Sport. Generálny sekretár zväzu Petr Fousek odletel do Švajčiarska, aby o situácii informoval predstaviteľov Európskej futbalovej asociácie (UEFA).

V slovenskom futbale sa v minulosti tiež vyskytli šumy o ovplyvňovaní či predávaní zápasov, ale nikdy neviedli k obvineniu konkrétnych osôb, pretože neexistovali dôkazy. Slovenskí prvoligoví rozhodcovia sa od jarnej časti súťaže dostali ešte väčšmi pod ochranné krídla Slovenského futbalového zväzu. Zväz, ktorý sa hrdí sloganom 'Spojme sa pre futbal', sa na odporúčanie UEFA rozhodol od marca zrušiť zverejňovanie výšky trestov a známok delegovaných rozhodcov. (čtk, mb)

Súvisiace články

Tipuj bez rizika až za 20 €
Viac
Kurzy prináša
15:00
Euro 2020 - Skupinová fáza
Wales vs. Švajčiarsko
18:00
Euro 2020 - Skupinová fáza
Dánsko vs. Fínsko
21:00
Euro 2020 - Skupinová fáza
Belgicko vs. Rusko
Kurzy prináša