Streda, 27. január, 2021Meniny má Bohuš

Na Tour de Prešov príde aj Saganov exkolega Kolář

Preteky Tour de Prešov napíšu už svoju piatu kapitolu. (Autor: Tour de Prešov)
Patrik Fotta|Publikované 4. feb 2019 o 23:00

Podujatie láka viacerými novinkami.

PREŠOV. Piaty ročník cyklistického podujatia Tour de Prešov, ktorý sa uskutoční 6. - 7. júla 2019, bude výnimočný po viacerých stránkach.

Účasť na akcii prisľúbil bývalý profesionálny pretekár Michael Kolář, ktorý pretekal za tím Bora-Hansgrohe (pred tým Tinkoff-Saxo).

Bol tímový kolega Petra Sagana, ale aj megahviezdy ako Alberto Contador (víťaz Tour de France 2007, 2009, Giro d´Italia 2008, 2015, Vuelta a Espaňa 2008, 2012, 2014) alebo Rafala Majku (víťaza bodkovaného dresu pre najlepšieho vrchára Tour de France 2014, 2016).

Rozpočet podujatia sa v porovnaní s minulými ročníkmi strojnásobí, čo pocítia aj samotní pretekári na zvýšených odmenách.

Na divákov čaká bohatý program, ktorého súčasťou bude už tradične tombola o atraktívne ceny.

Dvojdňové etapové preteky

Riaditeľ Tour de Prešov Matúš Goga čerpal inšpiráciu ako posunúť podujatie na vyššiu úroveň aj vo Francúzsku na najslávnejších cyklistických pretekoch.

„V júli minulého roku som dostal možnosť vidieť finále Tour de France v Paríži naživo. Je to zážitok na celý život. Po príchode domov na Slovensko som si začal dávať dokopy hrubý koncept, ako by to mohlo v Prešove vyzerať v roku 2019. Samozrejme plný emócií z Paríža som si napísal všetky reálne, ale aj nereálne ciele. Tie nereálne beriem len ako jednu z možností, čo môže byť o dva, možno tri roky. Po mesiaci som to trochu očistil a dnes môžem tvrdiť, že v júli 2019 nás čaká v Prešove jedinečné cyklistické podujatie,“ povedal Goga.

Zásadnou zmenou je prechod z jednodňového cyklomaratónu na dvojdňové etapové cestné cyklistické preteky.

„Na Slovensku a prakticky v strednej Európe je to rarita, nakoľko sa stále bavíme o amatérskom podujatí s účasťou aj licencovaných pretekárov. Zmenil som koncept cieľovej rovinky, ktorý je atraktívnejší pre divákov,“ uviedol Goga.

Z výťažku z tomboly nakúpia detské bicykle

Zaujímavosťou pre divákov je možnosť zakúpenia si vstupenky priamo do VIP zóny.

„Budú si tam môcť vychutnať štart a hlavne záverečný šprint prvej a predpokladaný dojazd druhej etapy, ktorá nebude uzavretá pre verejnosť. Pre návštevníkov a nadšencov cyklistiky či okoloidúcich máme pripravenú free zónu a fan zónu.“

Každoročne je súčasťou vyhodnotenia aj žrebovanie o mimoriadne atraktívne ceny v tombole, ktorá má charitatívny charakter.

„Minulý rok som vyzbieranú čiastku využil na nákup bicyklov pre mladé talenty z východného Slovenska. Tento rok to nebude inak. Vyzbieranú čiastku venujem projektu Deti potrebujú bicykle, ktorý zastrešuje Michael Kolář. Po ukončení aktívnej kariéry profesionálneho cyklistu chce Michael vrátiť cyklistike to, čo dala ona jemu. Vyzbierané finančné prostriedky budú použité na nákup detských bicyklov detičkám, ktoré nemajú vlastný bicykel,“ skonštatoval Goga.

Živé vysielanie z etáp

V tomto roku čaká na divákov Tour de Prešov výnimočný program, pričom prvýkrát bude k dispozícii aj živé vysielanie z etáp.

„Hlavnými bodmi programu sú jednoznačne záverečné šprinty najlepších pretekárov s následným slávnostným dekorovaním. V nedeľu je už neodmysliteľnou súčasťou kilometrový šprint priamo na Hlavnej ulici. Čerešničkou na torte bude živé vysielanie z etáp priamo v mieste štartu resp. cieľa, čo umožní divákom sledovať dianie v pelotóne (absolútna novinka na Slovensku).

Podujatie by sa nezaobišlo bez účasti dobrovoľníkov, ktorí každoročne pomáhajú vytvoriť unikátnu udalosť.

Víťaz získa slušnú hotovosť

V predošlých ročníkoch sa Tour de Prešov zúčastnilo priemerne vyše 150 pretekárov.

Tých okrem iného lákajú aj finančné výhry.

„Zhruba 60 až 70 pretekárov je na vysokej úrovni a polovica z nich sú prakticky elitní pretekári. Z týchto čísel sme vychádzali tri roky. Počet pretekárov na vysokej až elitnej výkonnostnej úrovni je priamo úmerný cenám, a to hlavne finančným, hotovostným. Rozšírili sme portfólio dresov o najlepšieho Slováka, najlepšieho U23 a o najlepší tím. Týmto krokom by sme chceli motivovať hlavne jednotlivcov, ale aj celé tímy, aby si do kalendára sezóny 2019 zapísali práve Tour v Prešove,“ uviedol Goga.

Zúčastniť sa podujatia môžu pretekári, ktorí sú držiteľmi licencie s UCI ID číslom, ale aj nelicencovaní pretekári, hobby jazdci, ktorí si chcú zmerať sily.

Motiváciou by malo byť aj zvýšenie cien pre slovenských pretekárov.

„Žiaľ musíme konštatovať, že napriek elitnej účasti z radov slovenských pretekárov, prešovskú Tour Slovák ešte nevyhral. Preto sme sa rozhodli podporiť a motivovať každého slovenského pretekára zvýšenou odmenou k výhre v celkovej klasifikácii.“

Patrik Fotta pôsobil 6 rokov v denníku Korzár ako športový redaktor. Píše predovšetkým o hokeji, hádzanej, basketbale, či atletike. Ako reportér sa zúčastnil na MS v hokeji 2019 a šesťkrát na Medzinárodnom maratóne mieru.

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.