Štvrtok, 15. apríla, 2021Meniny má Fedor

Na Terase vytvorili obrie dielo, má viac ako 90 štvorákov

Átrium graffiti stena. Grafika má viac ako 90 metrov štvorcových a bude slúžiť aj ako premietacie plátno. (Autor: MČ Západ)
Michal Lendel|10. aug 2016 o 14:15

Najnovší umelecký prírastok v metropole východu Slovenska určite neprehliadnete.

KOŠICE. Grafika vznikla na stene kultúrno-spoločenského centra Átrium klub, neďaleko frekventovaného chodníka, ktorý vedie z trhoviska pri Družbe k nákupnému stredisku na Luniku 1 v Zuzkinom parku.

Stena športu i filmové plátno

Ako vysvetlil Dominik Béreš z oddelenia kutúry mestskej časti Západ, výjav športových disciplín na maľbe pripomína olympijský kolorit a posolstvo aktívneho životného štýlu a športu v Košiciach.

„Myšlienka športových Košíc je na „Átrium Grafitti Stene“ zachytená aj logom Košíc - mesta športu a dôvtipným textom „ ... na športovej T(e)rase,“ povedal Béreš.

Multifunkčnosť steny dotvára premietacia plocha v centre, ktorá počas leta poslúži na nočné kinopremietanie počas kultúrnych projektov košického Západu.

Maľba v sebe spája súčasný dizajn s modernou technikou, keďže je vytvorená špeciálnymi sprejmi vo forme Grafitti.

Autori maľby, Tomáš Klobušník a Matej Papík, na svoje dielo použili 70 sprejov a viacero techník, nočné nasvecovanie a kontúrovanie, alebo striekanie cez šablónu.

Rozhodli likeri

S iniciatívou tejto umeleckej vizualizácie a oživenia steny Átria prišla MČ Západ už v máji počas svojich Dní Terasy, kedy na svojom Facebooku vyhlásila súťaž, v ktorej sa o hlasy „likerov“ uchádzalo 10 návrhov, spomedzi ktorých bol napokon úspešný ten športový.

„Aj týmto výtvorom sa rok, počas ktorého sa v Košiciach športovalo vo veľkom, zachová ako spomienka do veríme že ďalších rokov bez poškodenia samozvanými autormi so sprejom,“ uviedol pracovník MČ.

Dielo vzniklo v rámci spolupráce Západu s mestom a projektovým tímom Košice 2016 – Európske mesto športu.

Súvisiace články