Utorok, 26. január, 2021Meniny má Tamara

Na svoj koniec bol Jurkemik upozornený už dopredu

Sportnet|Publikované 13. nov 2003 o 23:00

Košice/ Bratislava - V stredu sa po zasadnutí Výkonného výboru Slovenského futbalového zväzu (VV SFZ) z pätice kandidátov na post reprezentačného

trénera Slovenska stala dvojica. Z hry vypadli Jozef Bubenko, Karol Pecze a Ladislav Jurkemik, potvrdilo sa tušené, v hre ostali Dušan Galis a Stanislav Griga. SFZ teda nepredĺži zmluvu s Ladislavom Jurkemikom, ktorý bude na papieri reprezentačným trénerom do 31. decembra. Od 1. januára už bude trénerom niekto iný. Ešte v stredu večer sme Ladislava Jurkemika oslovili.

Neprešli ste do pomyselného finále. Sklamanie?

"Už som o tom vedel, bol som na to upozornený. Bol som na to pripravený."

Ak to nie je tajomstvo, kto vás na to vopred upozornil?

"To meno nebudem hovoriť.

S akými pocitmi, keď ste už vedeli, že je o vás rozhodnuté, ste teda išli na výkonný výbor?

"Povedal mi to jeden pán z výkonného výboru. Išiel som tam už len s tým, aby si trochu otvorili oči... Povedal som im isté veci..."

A po výkonnom výbore ste sklamaný?

"Nie."

Beriete to ako realitu.

"Beriem to ako realitu."

Dávate si otázky, čo ďalej? Alebo si zatiaľ dávate otázky, ktoré smerujú skôr do minulosti?

"Nie. Odvolali ma, teraz mám mesiac a pol čas na to, aby som si našiel nové angažmá."

Vôbec, čo hovoríte na túto kortešačku? Peczemu sa trebárs nepáčilo to, že musel absolvovať nejaké pohovory - jeho prácu by vraj ľudia, ktorí o tom rozhodujú, mali poznať.

"Neviem, aký mali pohovor s Peczem. To ja hodnotiť nemôžem. Aj preto, lebo ja som na žiadnom pohovore nebol. Ja som len vyhodnotil predchádzajúce dva roky. To bolo všetko."

Je paradoxné, že ste začali s prácou, ktorá bola svojím štýlom náročná. To, že ste neprešli cez Anglicko a Turecko, treba zhodnotiť normálne - so slovenskou repre by to nedokázal ani Fabio Capello. Zaujímavé bolo, že Laurinec zhodnotil vašu prácu kladne (Laurinec v stredu o Jurkemikovi: "Dokázal pomenovať a odhaliť niektoré záležitosti, zlepšil sa prístup hráčov k reprezentácii, v budúcnosti treba na jeho prácu a spomínané poznatky nadviazať."). Vaším najväčším mínusom bola pritom, ako sa to medializovalo, atmosféra v kabíne. Ale všetci piati tréneri resp. ďalší štyria kandidáti, aby sme sa nevenovali vám, hovoria, že je potrebné zlepšiť disciplínu v tíme. Vlastne, každý uznáva to, čo ste začali...

"Nastolil som trend, ktorý je vo svete. Bol som vonku dvanásť rokov, zažil som ten skutočný profesionalizmus. A viem, či si hráči vonku môžu dovoliť. Ja som vonku nebol rok, ale dvanásť rokov. Patrím medzi trénerov, ktorí majú najväčšie skúsenosti zo zahraničia. Alebo trénerov, ktorí boli najdlhšie vonku. Viem, o čom hovorím a viem, čo som od hráčov žiadal. Disciplínu a nasadenie, nič iné. Žiaľ, je smutné, že hráči sa urážajú a to na základe toho, že ho nenominujem. To je smiešne, hráč by mal reagovať ináč. Mal by niečo ukázať a dostať sa do základnej zostavy a nie sa urážať. A podporený niektorými médiami vyvolávať takúto umelú atmosféru. A tiež sa mi nepáči, že vraj komunikácia viazla. Ja si myslím, že komunikácia bola dobrá. A že tento smer, ktorý som nastolil, 90 percentám hráčom neprekážal. Prekážal len dvom - trom výnimkám, ktoré chceli ukázať svoju silu."

Simultánne v stredu prebehla ďalšia správa: v Trnave odvolali trénera Svobodu - nedokázal vraj nájsť komunikáciu s hráčmi...

"To je moderné slovo. Keď sa nič nenájde, tak sa použije toto moderné slovo. Ja som počul, že mi vytýkali to, že som si nevybral dobrý realizačný tím. Môj realizačný tím bol vynikajúci. A touto cestou by som mu chcel za všetko poďakovať. Mal len jednu chybu - neboli to ľudia, ktorí boli cez futbalový zväz, ale ľudia, ktorých som vybral ja! Ktorým som dôveroval a ktorí ma nesklamali. Takisto si myslím, že ich strašne "klalo" to, že som si zobral trénera Šurana. Ešte nikto nenapísal, že tréner Šuran je jediný slovenský tréner, ktorý tri roky po sebe dokázal hrať v Európe. Tri roky po sebe hral pohár. Jediný! Druhý taký tréner na Slovensku nebol. A nikto nechce uznať, že som zobral odborníka. Každý čakal, že si zoberiem nejaké meno... Ale Jožko Šuran je seriózny človek a má na Slovensku výsledky."

Toto celé... Beriete to ako svoju prehru?

"Prečo ako prehru? Ja som ukázal smer. Všetci z výkonného výboru hovorili, že ideme týmto smerom a keď prišli problémy s hráčmi, povedali, každý povedal, áno, budeme za teba. Ale keď sa už o tom jednalo... Boli to len slová. Nebolo to v skutkoch... Ale im to vyhovuje, každý chválil, že som hráčom niečo povedal, že som sa nebál pichnúť do toho osieho hniezda... Do toho, že to dirigujú hráči."

Čo hovoríte na dvoch "finalistov", ak to tak môžeme nazvať? Na Galisa, na Grigu? Komu dávate väčšie šance, koho by ste preferovali vy?

"Osobne by som volil Grigu. Z toho dôvodu, že určite bude pokračovať v mojej práci. Má takisto líniu a seriózne robí futbal."

Ale povráva sa, že lepšie východiskové možnosti má Galis.

"Žiaľ, to je slovenský futbal."

Autor: Sportnet

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.