Štvrtok, 25. február, 2021Meniny má Frederik, Frederika

Na súpiske Arsenalu nebol ani jeden Brit

Sportnet|Publikované 16. feb 2005 o 00:00

BRATISLAVA - Globalizácia vo svetovom futbale sa už dostala tak ďaleko, že v pondelňajšej dohrávke 27. kola anglickej ligy nastúpil Arsenal Londýn proti susednému Crystal Palace bez jediného domáceho futbalistu.

Thierry Henry (vpravo) oslavuje gól s krajanom Pascalom Cyganom. Francúz Henry je

s 19 gólmi najlepším strelcom anglickej ligy. FOTO - REUTERS

BRATISLAVA - Globalizácia vo svetovom futbale sa už dostala tak ďaleko, že v pondelňajšej dohrávke 27. kola anglickej ligy nastúpil Arsenal Londýn proti susednému Crystal Palace bez jediného domáceho futbalistu. A to nie je všetko, ani v 16-člennej zápasovej súpiske nefiguroval čo len jediný Brit!

Eriksson sa pozeral na nikoho

V derby proti Crystal Palace hrali aj boli pripravení za Arsenal hrať po prvýkrát v 133-ročnej histórii anglickej ligy samí cudzinci: šesť Francúzov (Clichy, Cygan, Pires, Vieira, Henry, Flamini), traja Španieli (Reyes, Almunia, Fabregas), dvaja Holanďania (Bergkamp, van Persie) a Brazílčan Edu, Nemec Lehmann, Švajčiar Senderos, Kamerunčan Lauren a Toure z Pobrežia Slonoviny. Štyria z nich sú pôvodom mimo Európskej únie a traja z nich aj vstúpili do zápasu (Edu, Lauren a Toure).

"Nepozerám na pas, ale na kvalitu hráča. Aj tréner anglickej reprezentácie Sven-Goran Eriksson (ktorý tiež nie je Angličan, ale Švéd - pozn. red.) bol na tribúne, no neviem, ktorého adepta videl hrať. Že by chcel trénovať inú krajinu?" žartoval po zápase pre stránku Eurosportu tréner Arsenalu Arsene Wenger, mimochodom Francúz.

Možno sa však Eriksson zaujímal o druhého najlepšieho strelca Premier League, ktorý je prekvapujúco až zo 17. mužstva súťaže Crystal Palace. Z 30 gólov mužstva strelil Andrew Johnson až 16.

V kádri úradujúceho majstra Arsenalu sú aj anglickí reprezentanti Ashley Cole, Campbell, tí však pre chorobu, resp. zranenie v pondelňajšom zápase nehrali. Mladík Hoyte je tiež zranený, Ryan Smith hráva len pohárové zápasy a Bentley s Pennantom sú momentálne na hosťovaní.

Arsenal vyhral 5:1 dvoma gólmi Henryho, jedným Bergkampa, Reyesa a Vieiru. Henry sa tak prebojoval na čelo v tabuľke strelcov najlepších európskych líg, s 19 gólmi je o gól pred Vincenzom Montellon z AS Rím.

Futbal ako priemysel či služby

Futbal sa v Európskej únii riadi čisto trhovými princípmi. Podľa európskeho Zákonníka práce je rovnakou ekonomickou aktivitou ako hociktorý priemysel či podnikanie v službách. Preto sa vo voľnom pohybe pracovných síl prekážky klásť nemôžu. Jednotlivé futbalové federácie však majú právo stanoviť si vlastné kvóty pre hráčov, ktorí sú občanmi krajín mimo EÚ. V rámci únie už obmedzenia neplatia.

Európu v tomto smere rozhýbal prípad Bosman v polovici 90. rokov. Belgičan Jean-Marc Bosman chcel z vypadávajúceho Liege prestúpiť do francúzskeho Dunkerque, ktorý však za neho nechcel zaplatiť. Samozrejme, Liege, ho nepustilo. Na to sa Bosman dožadoval svojho práva na voľný pohyb pracovných síl v rámci EÚ (podľa článku 48 Rímskej dohody). Transferový systém vo futbale tak bol v rozpore s európskym Zákonníkom práce. Preto Európsky súdny dvor v roku 1996 rozhodol, že hráč, ktorého už v klube neviaže zmluva, môže prestúpiť do iného klubu bez akéhokoľvek nároku pôvodného klubu na odstupné. A odvtedy sa začalo to, čo vyvrcholilo predvčerom v prípade jedného z najslávnejších klubov na svete.

Európska futbalová únia (UEFA) však v blízkom čase plánuje obmedziť kluby tým, že aspoň sedem hráčov základnej súpisky musí byť občanmi krajiny klubu, pričom dôraz sa bude klásť na jeho odchovancov. Všetkým ide príkladom Ajax Amsterdam so svojou futbalovou akadémiou, z ktorej každý rok pribudne do "áčka" niekoľko talentov.

Čisto španielske Bilbao

Vyspelé európske ligy majú rôzne kvóty pre nečlenov Európskej únie, aj v rámci tohto počtu často dochádza k zmenám. U nás môžu v jednom zápase nastúpiť za klub štyria hráči mimo EÚ. "V Anglicku dokonca existuje pravidlo, podľa ktorého môže nečlenský hráč neobmedzene hrať za ktorýkoľvek klub v prípade, že za svoju reprezentáciu odohral minimálne 75 percent kvalifikačných zápasov, čo však nie je jednoduché splniť," prezradil nám licenčný manažér Medzinárodnej futbalovej federácie (FIFA) Juraj Vengloš.

Podobný extrémny prípad ako v pondelok Arsenal zaznamenala aj susedná londýnska Chelsea, ktorá pred šiestimi rokmi niekoľkokrát nastúpila na zápas s mimobritskou jedenástkou, aspoň na lavičke však čakali na vstup do zápasu štyria Briti. Arsenal tak jednoznačne prekonal aj tento, podľa mnohých odborníkov negatívny rekord.

Opačným prípadom je španielske Bilbao. Baskický klub je v tomto smere prísne zásadový a aj napriek dlhoročnej liberalizácii hráčskeho trhu jeho bielo-červené farby obhajujú v prevažnej miere Baskovia. V posledných rokoch vedenie čiastočne ustúpilo a povoľuje angažovať aj Španielov z iných častí kráľovstva. A Bilbao dokazuje, že aj takýto klub môže byť nadpriemerný, veď už zajtra sa vo Viedni predstaví v šesťnásťfinále Pohára UEFA.

Súvisiace články