Štvrtok, 24. júna, 2021Meniny má Ján

Na súpiskách tímov I. Gambrinus ligy 37 Slovákov

SITA|12. feb 2004 o 14:58

BRATISLAVA 12. februára (SITA) - V sobotu 14. februára sa začína jarná časť najvyššej futbalovej súťaže v Česku. Na súpiskách šestnástky klubov I. Gambrinus ligy majú už tradične početné zastúpenie slovenskí futbalisti, aj keď v porovnaní s jeseňou sa pod

ľa aktuálnych súpisiek A-tímov ich počet znížil z 38 na 37. Bez hráča spod Tatier sa za ziskom historického titulu vydá aktuálny líder tabuľky Baník Ostrava, zvyšných 15 prenasledovateľov má v kádri aspoň jedného hráča so slovenským pasom. Lídrom v tejto štatistike je Slovan Liberec so šiestimi Slovákmi, ku ktorým počas zimnej prestávky navyše pribudol tréner Stanislav Griga. Vďaka aktívnym nákupom za východnou hranicou sa na Severočechov dotiahol 1. FC Synot. K Cs. Horváthovi a R. Kostkovi pribudli brankári Pavol Kováč a mladý Róbert Veselovský, do poľa Ján Moravčík i hviezda minuloročných MS "20" Milan Ivana z partnerského klubu AS Trenčín. Opačným smerom z Uherského Hradišťa na Považie zamieril defenzívny Marek Seman. Ďalšie nové akvizície zo Slovenska - Róbert Zeher (Opava), Martin Dobrotka (Č. Budějovice) a Martin Bielik (Zlín) by mali byť skôr prísľubom do budúcnosti.

V Česku už na jar okrem Mareka Semana nebudú pôsobiť ani A. Guľa, V. Majsniar (obaja Jablonec), bývalí hráči Opavy M. Sečen a P. Murinčák, ani niekdajší reprezentant SR do 21 rokov M. Krško, ktorý odišiel na hosťovanie do Slovana Bratislava. Dvojica P. Štyvár, L. Tomaček sa nezmestila na súpisku A-tímu Teplíc. V uplynulých týždňoch sa spomínal aj odchod brankárov Pulena z Jablonca, Miroslava Semana z Č. Budějovíc, či prestup druhého najlepšieho strelca ligy Ľ. Reitera z Olomouca, všetci traja však zatiaľ zostávajú vo svojich doterajších kluboch.

Zostávajúcich 14 kôl Gambrinus ligy sa bude niesť v znamení súboja Baníka Ostrava a Sparty Praha. Zverenci trénera Františka Komňackého na jeseň neprehrali a s náskokom 7 bodov majú jedinečnú šancu stať sa po Slavii Praha (1995/96) a Slovane Liberec (2001/02) tretím mužstvom, ktoré preruší hegemóniu "rudých" z Letnej. Za dvojicou najvážnejších kandidátov majú "pohárové" ambície kluby silného stredu - Olomouc, Slavia, Zlín, Liberec, Synot. Šancu však majú viacerí, trinásty Jablonec stráca na bronzovú priečku 10 bodov. V zostupovom bahne sú najviac namočené Blšany (9 bodov), Žižkov (12) a Plzeň (13).


Program 17. kola I. Gambrinus ligy:

sobota 14. 2.: Liberec - Ostrava (začiatok o 14.25 h), Slavia - Blšany, Synot - Brno, Opava - Sparta (všetky o 17.00)

nedeľa 15. 2.: Žižkov - Plzeň (14.00), Olomouc - Jablonec, Č. Budějovice - Zlín, Příbram - Teplice (všetky o 17.00)


Slováci na súpiskách tímov I. Gambrinus ligy (spolu 37):

FC Baník Ostrava - nikto

AC Sparta Praha (3) - Martin Petráš, Vladimír Labant, Rastislav Michalík

SK Sigma Olomouc (2) - Ľubomír Reiter, Peter Babnič

SK Slavia Praha (3) - Matúš Kozáčik, Matej Krajčík, Michal Otočka

Tescoma Zlín (1) - Martin Bielik

FC Slovan Liberec (6) - Miloš Brezinský, Jozef Valachovič, Ivan Hodúr, Juraj Ančic, Karol Kisel, Filip Hološko; tréner Stanislav Griga

1. FC Synot (6) - Pavol Kováč, Róbert Veselovský, Csaba Horváth, Rastislav Kostka, Ján Moravčík, Milan Ivana

SK České Budějovice (4) - Miroslav Seman, Vladimír Pončák, Martin Dobrotka, Jaroslav Chlebek

FK Teplice (1) - Vladimír Leitner

1. FC Brno (2) - Tomáš Belic, Peter Brezovan

Slezský FC Opava (1) - Róbert Zeher

FC Marila Příbram (1) - Róbert Novák

FK Jablonec 97 (2) - Tomáš Lovásik, Gejza Pulen

FC Viktoria Plzeň (1) - Róbert Jež

FK Viktoria Žižkov (3) - Maroš Klimpl, Marián Dirnbach, Tomáš Oravec

FK Chmel Blšany (1) - Slavomír Lukáč


prišli: M. Bielik (Zlín), P. Kováč, R. Veselovský, J. Moravčík, M. Ivana (všetci Synot), M. Dobrotka (Č. Budějovice), R. Zeher (Opava)

odišli: A. Guľa, V. Majsniar (obaja Jablonec), Marek Seman (Synot), M. Krško (Brno), M. Sečen, P. Murinčák (obaja Opava), Peter Štyvár, Ladislav Tomaček (sú už na súpiske B-tímu Teplíc)

Súvisiace články