Utorok, 13. apríla, 2021Dnes je Deň nespravodlivo stíhaných, Meniny má Aleš

Na stupni víťazov čížik aj toreador s turbodieselom

Sportnet|11. feb 2002 o 07:07

Talianke Stefanii Belmondovej pre jej útlu postavičku (160 cm / 46 kg) prischli v bežeckom lyžovaní už mnohé prezývky, doma ju volajú aj čížik. V sobotňajších olympijských pretekoch na 15 km voľnou technikou na diaľnici v Soldier Hollow „zaspievala“ ...

Talianke Stefanii Belmondovej pre jej útlu postavičku (160 cm / 46 kg) prischli v bežeckom lyžovaní už mnohé prezývky, doma ju volajú aj čížik. V sobotňajších olympijských pretekoch na 15 km voľnou technikou na diaľnici v Soldier Hollow „zaspievala“ zlatú pesničku. Vo finiši zdolala inú tridsiatničku, Rusku Larisu Lazutinovú, a po desiatich rokoch znova dosiahla na olympijské zlato.

„Mám už svojej roky. Vo finiši som si uvedomovala, že je to pre mňa možno posledná šanca vyhrať niečo veľké. Rýchlejšie som vari v živote nebežala,“ zverila sa 33-ročná „Grande Dame“. Belmondová je s 20 medailami z olympiád a majstrovstiev sveta spolu so svojou veľkou rivalkou Manuelou di Centaovou, ktorá už ukončila aktívnu činnosť, najúspešnejšou lyžiarkou v Taliansku. A pritom v Soldier Hollow ju prenasledovali problémy. Pár dní pred otvorením hier jej ukradli osem párov lyží, v samotných pretekoch štyri kilometre pred cieľom zlomila palicu. Náhradnú jej poskytol člen francúzskeho tímu, ale bola príliš veľká, pár stoviek metrov sa odrážala len z jednej ruky. Keď dostala správnu palicu, dobehla stratu a zostali jej aj sily na zrýchlenie v závere.

Zatiaľ čo Belmondová rozhodla o svojom zlate v posledných metroch, víťaz behu mužov na 30 km voľne Johann Mühlegg zo Španielska v záverečnom zo štyroch okruhov už rozdával úsmevy, kýval divákom – na čele bežal celkom sám. Na večernej fieste pred 20-tisíc divákmi v Salt Lake City mu medailu zavesil na krk bývalý prezident Medzinárodného olympijského výboru španielsky markíz Juan Antonio Samaranch.

„Bola to pre Španielsko mimoriadna chvíľa – prvá zlatá olympijská medaila v klasickom lyžovaní,“ rozcitlivel sa Mühlegg, ktorý o sebe hovorí, že je toreador s turbodieselovým motorom. Rodák z Markoberdorfu v Alpách opustil Nemecko v roku 1999 a odvtedy vybojoval pre novú vlasť prvenstvo vo Svetovom pohári (2000), zlato na MS (2001) a teraz pridal najcennejší olympijský triumf.

„Dva dni som rozmýšľal o taktike v sobotňajšom behu: rozhodol som sa napáliť tempo, pokúsiť sa odtrhnúť. Risk vyšiel. Potom som už len bežal a bežal,“ vravel v cieli 31-ročný Mühlegg. Nemeckí novinári dobiedzali, či neuvažuje o návrate. „Teraz pretekám za Španielsko a mám úspechy. Robím si, čo chcem a ako to chcem. Cítim sa v Španielsku dobre, som šťastný,“ uzavrel túto tému čerstvý olympijský víťaz, ktorý si na Pyrenejskom polostrove zvykol na prezývku „Juanito“.

Povzbudený zlatom v úvodnej disciplíne má v pretekoch mužov na ZOH s výnimkou šprintu aj ďalšie medailové ambície.

ONDREJ GAJDOŠ

Súvisiace články