Piatok, 22. január, 2021Meniny má Zora

Na Štrbskom Plese štartujú MSJ

Sportnet|Publikované 3. feb 2009 o 23:00

Na Štrbskom Plese dnes podvečer slávnostne otvoria juniorské majstrovstvá sveta v skokoch na lyžiach a severskej kombinácii. Šampionát v severských

lyžiarskych disciplínach sa mal pôvodne konať vo februári v Chamonix, francúzske stredisko však odrieklo. Medzinárodná lyžiarska federácia (FIS) preto z viacerých náhradných kandidátov vybrala areál vo Vysokých Tatrách pre skoky na lyžiach a severskú kombináciu, iný francúzsky rezort Praz de Lys pojal bežcov.

ŠTRBSKÉ PLESO. Najväčším slovenským želiezkom v ohni na Štrbskom Plese bude skokan Tomáš Zmoray. Zverencovi trénera Milana Filipka vyšla generálka na vrchol roka, keď na FIS Cupe v rakúskom stredisku Eisenerz skončil v nedeľu druhý.

Príde aj Fín Larinto

"Naším cieľom na MSJ je postup do finálovej tridsiatky. Možno sa to niekomu bude máliť, no na Štrbskom Plese sa zíde silná konkurencia na čele s Fínom Villem Larintom, ktorý už má na svojom konte tri pódiové umiestnenia vo Svetovom pohári. Nemôžme mať veľké oči a očakávať, že Tomáš bude atakovať najlepšiu desiatku. Musíme ísť postupnými krokmi," povedal tréner Filipko, ktorý okrem Zmoraya ešte bude mať k dispozícii kvarteto Matúš Mistrík, Mojmír Nosál, Denis Šindler a Patrik Lichý.

"Mistrík by v súťaži jednotlivcov mohol skončiť okolo 40. miesta, hoci na FIS Cupe sa mu príliš nedarilo. Ďalší chalani budú bojovať o miestenky pre súťaž jednotlivcov i družstiev," dodal Filipko.

Skákať budú aj ženy

Jediným slovenským severským kombinátorom bude Róbert Kartík. Na MSJ celkovo rozdajú šesť kolekcií medailí, premiéru bude mať skokanská súťaž žien. Štrbské Pleso privíta juniorskú skokanskú a združenársku špičku po tretí raz v histórii. Od posledného šampionátu uplynulo deväť rokov a severským disciplínam sa venuje čoraz viac krajín.

"So zháňaním vlajok niektorých štátov sme mali menšie starosti. Išlo o zástavy Turecka či Chorvátska, ktoré je vďaka súrodencom Kosteličovcom známe v alpskom lyžovaní, no v skokoch a severskej kombinácii ide o exotickú krajinu. Bola to fuška, no napokon sme to zvládli. Počas slávnostného ceremoniálu budú na stožiari viať vlajky 26 zúčastnených krajín i veľká FIS-ová zástava," informovala športová riaditeľka Slovenskej lyžiarskej asociácie (SLA) Michaela Filipková.

Problém s internetom

V pondelok zavítal do dejiska šampionátu technický delegát Medzinárodnej lyžiarskej federácie (FIS) Hubert Mathis so svojím asistentom Tomom Nymanom. Na stretnutí s členmi organizačného výboru i šéfmi oboch súťažných úsekov Jánom Jelenským a Vladimírom Frákom prediskutovali bezpečnostné otázky i ďalšie detaily.

"Problémy nám spôsobuje fakt, že v Hoteli FIS nie je internet. Musíme to operatívne riešiť. Na večernej porade zaznela aj požiadavka na zväčšenie priestoru pre voskovacie kabíny, táto záležitosť je už vyriešená," dodala Filipková.

* * *

Program MSJ:

dnes:

18.00 hod.: otvárací ceremoniál

zajtra:

severská kombinácia - súťaž jednotlivcov:

9.30: skoky na mostíku HS 100

12.00: beh na 5 km

skoky na lyžiach:

14.00: súťaž jednotlivcov na mostíku HS 100

piatok:

skoky na lyžiach:

10.00: súťaž žien na mostíku HS 100

14.00: súťaž družstiev na mostíku HS 100

sobota:

severská kombinácia - súťaž družstiev:

11.00: skoky na mostíku HS 100

13.00: štafeta na 4x5 km

nedeľa:

severská kombinácia - súťaž jednotlivcov:

11.00: skoky na mostíku HS 100

13.00: beh na 10 km

Autor: Sportnet

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.