Utorok, 15. júna, 2021Meniny má Vít

Na stranu tenistiek sa pridal McEnroe aj premiér Blair

Sportnet|29. jún 2006 o 00:00

Požiadavku tenistiek, aby na grandslamových turnajoch zarábali rovnaké peniaze ako muži, vypočuli tento rok na Roland Garros, a tak víťazi dvojhier Justine Heninová-Hardennová z Belgicka aj Rafael Nadal zo Španielska dostali na parížskej antuke šek ...

Požiadavku tenistiek, aby na grandslamových turnajoch zarábali rovnaké peniaze ako muži, vypočuli tento rok na Roland Garros, a tak víťazi dvojhier Justine Heninová-Hardennová z Belgicka aj Rafael Nadal zo Španielska dostali na parížskej antuke šek na tú istú sumu 940 000 eur. Tie isté prémie ako muži majú ženy aj na Australian Open v Melbourne či na US Open v New Yorku, len vo Wimbledone je medzi zárobkami oboch pohlaví stále rozdiel. Kritických hlasov za zrovnoprávnenie pribúda.

Pred týmto 120. ročníkom obhajkyňa titulu Venus Williamsová hovorila, že vo Wimbledone sa cíti ako druhoradá šampiónka. Víťaz singla mužov si tento rok pripíše 655 000 libier, kým najlepšia zo žien o 30 000 libier menej. Celkove v dvojhre žien vyplatia organizátori najslávnejšieho turnaja na svete o 472 300 libier menej ako u mužov.

Tenisti argumentujú, že ich zápasy hrané na tri víťazné sety sú omnoho náročnejšie ako súboje žien, ktoré hrajú na dva víťazné sety. Aj Američanka Venus Williamsová vyhrala včerajší zápas 1. kola so svojou krajankou Mattekovou 6:1, 6:0 v expresnom tempe za 51 minút. Muži sú pri päťsetových dueloch na kurte neraz aj vyše päť hodín.

Napriek tomu majú tenistky stále viac podpory, aby sa finančné prémie vo Wimbledone vyrovnali. Dlhé roky o to bojovala Billie Jean Kingová z USA, ktorá má na svojom konte 20 wimbledonských titulov z dvojhry, štvorhry.

Na ich stranu sa pridal bývalý hráč č. 1 vo svete John McEnroe. "Keď hrajú na tom istom turnaji, mali by byť rovnako zaplatené," tvrdil známy búrlivák, ktorý má štyri dcéry. Úsilie tenistiek o vyrovnanie finančného ohodnotenia sa dostalo do najvyšších kruhov. "Plne ho podporujem aj ja," vyslovil sa pre agentúru Reuters premiér V. Británie Tony Blair. Britská ministerka športu Tessa Jowellová už písala šéfovi All England Clubu Timovi Phillipovi list, v ktorom ho žiada, aby ukončil tento nepomer.

ONDREJ GAJDOŠ

Súvisiace články