Pondelok, 25. január, 2021Meniny má Gejza

Na Steelers Cupe ťahákom Novák a dražba Novakovej rakety

SITA|Publikované 6. jún 2007 o 11:43

KOŠICE 6. júna (SITA) - Už v sobotu 9. júna sa úvodnými stretnutiami kvalifikácie o postup do hlavnej súťaže dvojhry začne 5. ročník tenisového turnaja Steelers Cup na antukových dvorcoch Na Aničke v ...

KOŠICE 6. júna (SITA) - Už v sobotu 9. júna sa úvodnými stretnutiami kvalifikácie o postup do hlavnej súťaže dvojhry začne 5. ročník tenisového turnaja Steelers Cup na antukových dvorcoch Na Aničke v Košiciach, ktorý sa uskutoční tradične pod hlavičkou ATP Challenger Series. Hlavná súťaž bude šesťdňová. Začne sa v pondelok 11. júna a vyvrcholí finálovými bojmi v sobotu 16. júna od 14.00 hod. V Košiciach sa bude naposledy hrať o dotáciu 25 000 USD (plus "hospitality"). Podľa nového nariadenia ATP sa totiž od roku 2008 budú podujatia tohto rangu konať s minimálnou dotáciou 35 000 USD. Turnaj však má rozpočet približne 5 miliónov korún, takže finančná náročnosť ani teraz nespočíva priamo v prémiách.

Organizátori sa môžu pochváliť mimoriadne zaujímavým menami v "pavúku" hlavnej súťaže i sprievodnom programe. Jednotkou bude niekdajšia päťka svetového rebríčka Čech Jiří Novák. Tridsaťdvaročný Zlínčan získal počas svojej kariéry 7 titulov na hlavnom okruhu v dvojhre (1996 - Auckland, 1998 - Mexico City, 2001 - Gstaad a Mníchov, 2003 - Gstaad, 2004 - Bazilej, Tokio) a na ďalších šiestich bol vo finále. Okrem toho má na konte 18 triumfov vo štvorhre. Tenisom si zarobil 7 614 063 dolárov, naposledy však hral v októbri 2006 vo švajčiarskom Bazileji a momentálne sa v Prostějove lúči s domácim publikom.

"Jiří Novák si príde do Košíc zahrať na jeden zo svojich posledných turnajov. Pricestuje s ním aj veľký talent a Novákov zverenec Dušan Lojda, ktorý bude štartovať s voľnou kartou. O svojich kvalitách presvedčil nedávno, keď vyhral challengerový turnaj s dotáciou stotisíc dolárov v Prahe. V Košiciach zároveň bude štartovať aj najlepší slovenský junior Martin Kližan, takže bude zaujímavé sledovať počínanie si oboch týchto perspektívnych hráčov," avizoval na stredajšej tlačovej konferencii šéf organizačného výboru Branislav Stankovič.

Lákadlom 5. ročníka Steelers Cupu bude fakt, že až osem účastníkov už figurovalo v najlepšej stovke rebríčka ATP Entry pre nasadzovanie. Okrem spomenutého Nováka sú medzi takýmito uchádzačmi jeho krajania Bohdan Ulihrach (niekdajšia 22.), Robin Vik (57.) a Ivo Minář (70.), ďalej Kostaričan Juan Antonio Marin (55.), Francúz Thierry Ascione (81.), Nemec Denis Gremelmayr (97.) a Rumun Razvan Sabau (74.), ktorý vyhral v Košiciach v roku 2005. Vlani si titul odviezol Francúz Nicolas Devilder, ktorý teraz absentuje.

Zo Slovákov sa do hlavnej súťaže určite dostane kvarteto tenistov. Na základe postavenia v rebríčku automaticky Pavol Červenák. Trojica Martin Durdík, Miloslav Mečíř ml. a Martin Kližan bude štartovať s voľnou kartou. "Verím, že v kvalifikácii si miestenku do hlavnej súťaže vybojujú ďalší Slováci," povedal B. Stankovič. K 22 menám na akceptačnom liste a štyrom hráčom s voľnou kartou pribudnú štyria najlepší z kvalifikácie a 32-členný "pavúk" sa uzavrie dvoma tenistami na základe špeciálnej karty - Special exempt.

Zaujímavé budú i sprievodné a charitatívne akcie. Pre návštevníkov turnaja bude v nedeľu 10. júna o 14.00 hod. určite príjemným spestrením exhibícia dvoch najlepších slovenských tenistov v samostatnej histórii Dominika Hrbatého a Karola Kučeru. "V ostatných dňoch prebiehala na internete dražba partnerstva v trojgemovej štvorhre s ´Dominom´ alebo ´Kájom´. Na základe tejto aukcie si ktokoľvek ešte stále môže kúpiť partnerstvo a zahrať si po boku týchto výborných tenistov. Licitácia priamo v areáli totiž bude prebiehať až do záverečného bodu počas ich nedeľňajšieho ukážkového singlového duelu. Draží sa aj raketa s podpisom štvrťfinalistu grandslamového turnaja Roland Garros Srba Novaka Djokoviča, ktorú do aukcie venoval jeho tréner Marián Vajda," predznamenal B. Stankovič. Výťažok rovnako ako zisk zo vstupného (počas celého podujatia bude dobrovoľné) poputuje na konto neinvestičného fondu Zlatý kľúčik a pomôže pri kúpe dialyzačného prístroja. S Hrbatým, Kučerom, Novákom a olympijským víťazom Miloslavom Mečířom ako riaditeľom turnaja si po nedeľňajšej exhibícii budú môcť 'zapinkať' deti.

Kvalifikácia je na programe 9. - 10. júna, zhodne od 9.00 h. Hlavná súťaž sa začne v pondelok 11. júna o 11.00 h a vyrcholí v nedeľu 16. júna finálovým programom od 14.00 h. Hrať sa bude s loptičkami Tretorn Serie+. Supervisorom podujatia je Španiel Pere Torras. Víťaz dvojhry získa na východe Slovenska 3050 eur, úspešný pár vo štvorhre si rozdelí 1350 eur. Webová adresa www.tenista.sk ponúkne "livescore" zo všetkých dvorcov a online prenos z centrálneho kurtu.


Akceptačná listina:

Jiří Novák (ČR)

Marcel Granollers-Pujol (Šp.)

David Guez (Fr.)

Thierry Ascione (Fr.)

Denis Gremelmayr (Nem.)

Faruch Dustov (Uzb.)

Bohdan Ulihrach (ČR)

Jan Mertl (ČR)

Dieter Kindlmann (Nem.)

Ivo Minář (ČR)

Marc Lopez (Šp.)

Benedikt Dorsch (Nem.)

Flavio Cipolla (Tal.)

Robin Vik (ČR)

Victor Ionita (Rum.)

Andrea Stoppini (Tal.)

Joseph Sirianni (Austr.)

Hector Ruiz-Cadenas (Šp.)

Pavol Červenák (SR)

Juan Antonio Marin (Kostar.)

Marco Crugnola (Tal.)

Lukáš Rosol (ČR)

Voľné karty:

Martin Durdík (SR)

Miloslav Mečíř ml. (SR)

Martin Kližan (SR)

Dušan Lojda (ČR)


Prehľad výsledkov finále dvojhry na predchádzajúcich ročníkoch tenisového turnaja ATP Challenger Series Steelers Cup v Košiciach:

2003: Martin Vassallo-Arguello (Arg.) - Hermes Gamonal (Čile) 6:3, 6:3

2004: Peter Luczak (Austr.) - Janko Tipsarevič (Srb.) 7:5, 7:5

2005: Razvan Sabau (Rum.) - Adam Chadaj (Poľ.) 6:1, 6:2

2006: Nicolas Devilder (Fr.) - Gorka Fraile (Šp.) 6:0, 6:1

Autor: SITA

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.